2025 m. įgyvendinami projektai

PROJEKTAS „CENTRALIZUOTA MUZIEJINIŲ VERTYBIŲ SAUGYKLA SU KOMPETENCIJŲ CENTRU“ NR. 06-010-P-0001

 

Lietuvos etnografijos muziejus įgyvendina projektą, kurio tikslas – Rumšiškėse, Lietuvos etnografijos muziejaus teritorijoje, pastatyti modernią, centralizuotą muziejinių vertybių saugyklą su kompetencijų centru. Projektas sprendžia Lietuvos muziejų sisteminę problemą – nepakankamas muziejinių vertybių saugojimo sąlygas bei ribotą jų prieinamumą visuomenei.

 

 

Projekto problema ir pagrindimas

 

Lietuvos muziejuose saugoma vertinga kilnojamojo kultūros paveldo dalis – meno kūriniai, etnografiniai objektai, archeologiniai radiniai, istoriniai dokumentai, gamtos ir technikos eksponatai. Tačiau šiuo metu tik apie 3 proc. šių vertybių eksponuojama parodose ar nuolatinėse ekspozicijose. Likusi dalis saugoma saugyklose, kurių daugelyje trūksta vietos arba jose neužtikrinamos būtinos mikroklimato sąlygos. Toks vertybių „nematomumas“ mažina visuomenės įsitraukimą į kultūros procesus, riboja edukacines ir pažintines galimybes.

 

2021 m. Kultūros ministerijos užsakymu atliktoje galimybių studijoje identifikuotas didžiausias saugyklų ploto trūkumas Lietuvos etnografijos, Lietuvos nacionaliniame, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės ir Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuose. Lietuvos etnografijos muziejuje vertybių skaičius per 2019–2023 m. laikotarpį augo 2,3 proc., o tinkamos infrastruktūros jų saugojimui stoka jau seniai tapo iššūkiu institucijos veiklai.

 

 

Projekto tikslas

 

Projektu siekiama užtikrinti tinkamas sąlygas muziejinių vertybių saugojimui, tyrimui, skaitmeninimui ir jų prieinamumui visuomenei, įskaitant asmenis su negalia, įrengiant pirmąją Lietuvoje centralizuotą muziejinių vertybių saugyklą su kompetencijų centru.

 

 

Projektu sprendžiama problema

 

Projektas yra atsakas į 2021–2030 m. Kultūros ir kūrybingumo programoje iškeltą uždavinį – padidinti visuomenės įsitraukimą į kultūrinius procesus per modernizuotas kultūros paslaugas. Viena pagrindinių problemų – saugyklų veikla iki šiol apsiribojo tik saugojimu, neužtikrinant eksponatų prieinamumo ir edukacinės vertės. Naujoji infrastruktūra leis muziejinių vertybių rinkinius naudoti kaip atminties ir žinių šaltinį plačiajai visuomenei.

 

 

Planuojamos veiklos

 

Projekto įgyvendinimo metu Rumšiškėse, L. Lekavičiaus g. 2 (sklypo unikalus Nr. 4950-0004-0018), bus pastatytas keturių aukštų, apie 13 600 kv. m ploto pastatas. Numatyta ne tik statyba, bet ir specializuotos įrangos bei baldų įsigijimas. Be muziejinių vertybių saugojimui skirtų patalpų, projektu taip pat numatyta įrengti erdves tyrimams, konservavimui, restauravimui, skaitmeninimui bei edukacijai.

 

Kompetencijų centre numatoma:

  • praktinių įgūdžių ugdymas restauravimo srityje studentams ir muziejininkams;
  • mokslo darbuotojų ir tyrėjų veikla;
  • skaitmeninimo funkcijų įgyvendinimas;
  • bendradarbiavimas su P. Gudyno restauravimo centru.
  •  

Planuojama, kad saugykla bus atvira lankytojams – joje vyks edukacinės programos, kultūriniai renginiai, bus pristatomos ekspozicijos iš paprastai visuomenei neprieinamų muziejų rinkinių.

 

 

Planuojami rezultatai

 

  • Pagerintos muziejinių vertybių saugojimo sąlygos.
  • Įveikta keturiems didiesiems Lietuvos muziejams aktuali saugyklų ploto problema.
  • Sudarytos sąlygos naudoti saugyklose saugomas vertybes edukacijai, tyrimams, skaitmeninimui.
  • Įtraukta platesnė visuomenės dalis į kultūros paveldo pažinimą.
  • Skatintas muziejų bendradarbiavimas nacionaliniu mastu.

 

 

Tikslinės grupės

 

Projekto tikslinė grupė:

  • Lietuvos muziejų lankytojai ir užsienio turistai;
  • muziejų darbuotojai, vykdantys muziejų rinkinių priežiūrą;
  • mokslininkai, tyrėjai.

 

Tikslinės grupės poreikiai: moderni, šiuolaikiška ir prieinama muziejinių vertybių saugojimo infrastruktūra, kuri užtikrins kultūrinių vertybių išsaugojimą ir prieinamumą visuomenei.

 

 

Projekto finansavimas

 

Projektas „Centralizuota muziejinių vertybių saugykla su kompetencijų centru“ įgyvendinamas pagal 2021–2027 m. Europos Sąjungos fondų investicijų programą. 2025 m. kovo 27 d. Lietuvos etnografijos muziejus ir VšĮ Centrinė projektų valdymo agentūra pasirašė projekto finansavimo sutartį. Projektui skirta 30 mln. eurų iš Europos Sąjungos, bendrojo finansavimo ir valstybės biudžeto lėšų.

 

Projektas finansuojamas Europos Sąjungos fondų lėšomis.

Projektas įtrauktas į Kultūros ministerijos Kultūros ir kūrybingumo plėtros programą.

 

Informacija apie projektą bus viešinama pagrindinėje projekto vykdytojo – Lietuvos etnografijos muziejaus – interneto svetainėje, taip pat projekto partnerių svetainėse.

 

Projekto partneriai:

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Lietuvos nacionalinis muziejus, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus.

Atnaujinta: 2025-07-03