Liepos mėnesio nemokamas muziejų lankymo sekmadienis: ką pamatyti?
2025 m. liepos 27 d.
Liepos 27 d., paskutinį mėnesio sekmadienį, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) padaliniai Vilniuje, Klaipėdoje ir Palangoje atvers duris nemokamai. Lankytojai kviečiami prasmingai praleisti savaitgalį ir apsilankyti naujose ir nuolatinėse parodose.
Vilniuje lankytojai kviečiami nemokamai aplankyti Nacionalinėje dailės galerijoje pristatomą naują didžiąją parodą „Tarp aušrų. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus 2015–2025 m. įsigyti kūriniai“, Radvilų rūmų dailės muziejuje – Akvilės Anglickaitės personalinę parodą „Kisdama rymo“ ir šį ketvirtadienį, liepos 24 d., atidaromą Evaldo Janso personalinę parodą „Ekstrapoliacija“. Taip pat lankytojų laukiama Vilniaus paveikslų galerijoje šį mėnesį atidarytoje parodoje „Romantizmai“, kurioje pristatoma, kaip menas tapo prieglobsčiu, pasipriešinimo priemone ir tautos balsu.
Pajūrio gyventojai ir atostogautojai kviečiami užsukti į Pamario galeriją Juodkrantėje, kur pristatomas Ievos Kotrynos Ski ir Ignės Narbutaitės audiovizualinis pasakojimas „Preilos projektas“ ir Šarūno Leonavičiaus paroda „Daugiasluoksnis būties pasaulis“. Palangos Gintaro muziejuje vis dar veikia paroda „Samurajų lobiai: japonų kardų meninės detalės ir miniatiūrinė skulptūra iš Nacionalinio Bohdano ir Varvaros Chanenkų muziejaus rinkinio“, o Klaipėdoje, Prano Domšaičio galerijoje, eksponuojami Antano Gudaičio tapybos darbai, vizionieriška Marijos Prymačenko kūryba, Gedimino Akstino ir Patricijos Jurkšaitytės paroda „Kraujo akmuo“.
„Tarp aušrų“ – kaip per pastarąjį dešimtmetį keitėsi ir augo LNDM rinkiniai
2015–2025 m. LNDM kolekcija pasipildė daugiau nei 22 tūkst. vaizduojamojo, taikomojo ir liaudies meno kūrinių, iš jų 1791 įsigytas. Dalį šių darbų galima išvysti Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) atidarytoje parodoje „Tarp aušrų. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus 2015–2025 m. įsigyti kūriniai“. Čia pristatomi įvairių kartų menininkų darbai – nuo XIX a. pab. iki šiuolaikinio meno kūrėjų. Greta Eglės Budvytytės, „Pakui Hardware“, Linos Lapelytės ar Gintaro Didžiapetrio kūrinių eksponuojamos ir ryškios modernizmo figūros – Kazimiera Zimblytė, Algimantas Jonas Kuras bei išeivijos menininkai, tokie kaip Aleksandra Kasuba, Romas Viesulas, Neemija Arbit Blatas. Dalis eksponatų rodoma pirmą kartą.
Vilniaus paveikslų galerijoje – ne vien „romantiškas“ žvilgsnis į romantizmo epochą
Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4, Vilnius) atidaryta paroda kviečia atrasti romantizmo laikotarpio kultūrinę įvairovę ir jos raišką Lietuvoje ir regione. Parodos chronologiniai rėmai – nuo 1822 m., kai Vilniuje pasirodė pirmasis Adomo Mickevičiaus „Poezijos“ tomas, žymintis Vilniaus romantizmo mokyklos pradžią, iki 1914 m., kai prasidėjęs Pirmasis pasaulinis karas pakeitė istorinį regiono kontekstą. Šio laikotarpio menas – tapyba, grafika, skulptūra, taikomoji dailė, senoji literatūra, muzika, mados artefaktai – atskleidžia ne tik romantizmo estetiką, bet ir jo kultūrinę bei emocinę įtaką visuomenei. Iš Lietuvos ir Lenkijos atminties institucijų atkeliavę, dažnai parodose nerodomi kasdienybės objektai šioje parodoje tampa gyvais liudijimais, kaip romantizmo idėjos formavo žmonių pasaulėjautą, tapatybę ir kasdienį gyvenimą. „Romantizmai“ primena, kad šis meno virsmas Lietuvoje įvyko ypatingomis aplinkybėmis – politinio spaudimo ir sukilimų akivaizdoje, kai nostalgija ir kultūrinė kūryba tapo svarbiu tautos išlikimo pagrindu.
Prancūzų menininkės Tanios Mouraud protestas prieš abejingumą – paroda Vilniuje
Vytauto Kasiulio dailės muziejuje (A. Goštauto g. 1, Vilnius) veikia pasaulinio garso prancūzų menininkės Tanios Mouraud paroda „Atgimusiam skausmui pagerbti“. Viena ryškiausių šiuolaikinio meno atstovių T. Mouraud per daugiau nei šešis dešimtmečius trunkančią kūrybinę karjerą analizuoja individo ir visuomenės santykį, kalbos galią, karų padarinius, ekologines krizes ir kolektyvinę atmintį. Parodoje eksponuojami tekstinių instaliacijų kūriniai kviečia stabtelėti prie sudėtingų temų, atveriančių praeities ir dabarties ryšį. Ekspozicijoje pristatomi darbai, sukurti naudojant popierių, audinius, plieną ir deformuotus juodus rašmenis. Šiai parodai menininkė parengė specialią ekspoziciją, susijusią su litvakų kultūra ir istoriniu paveldu.
Nemokamo sekmadienio programa laukia šiuose LNDM padaliniuose:
VILNIUS
Vilniaus paveikslų galerijoje:
„Nekursi sau atvaizdo. Priesakai, kasdienybė ir slinktys“
Nacionalinėje dailės galerijoje:
„Nauja XX a. pirmosios pusės Lietuvos dailės ekspozicija“
„Tarp aušrų. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus 2015–2025 m. įsigyti kūriniai“
„Rimtauto Vincento Gibavičiaus (1935–1993) grafystės“
Radvilų rūmų dailės muziejuje:
Akvilės Anglickaitės personalinė paroda „Kisdama rymo“
Evaldo Janso personalinė paroda „Ekstrapoliacija“
„Visa tai, ko negalima daryti“
Janinos Sabaliauskaitės fotografijos paroda „Malonumas“
Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje:
„Stasys Ušinskas: Lietuvos modernizmo ledkalnis“
Vytauto Kasiulio dailės muziejuje:
„Atviros marios: Leonardo Andriekaus ir brolių pranciškonų išeivijos dailės kolekcija“
Tanios Mouraud paroda „Atgimusiam skausmui pagerbti“
PALANGA
Nuolatinė gintaro ekspozicija „Nuo gintaro susidarymo iki unikalių šiuolaikinių gintaro dirbinių“
KLAIPĖDA
Prano Domšaičio galerijoje Klaipėdoje:
„Antanas Gudaitis. Kompozicijos“
Laikrodžių muziejuje Klaipėdoje:
„Senieji meistrai iš Ukrainos muziejų. Lvivo nacionalinė Boryso Voznyckio dailės galerija“
„Laikrodžių konstrukcijų istorija ir laikrodžių formų raida nuo renesanso stiliaus iki moderno“
JUODKRANTĖ
Šarūno Leonavičiaus paroda „Daugiasluoksnis būties pasaulis“
Ievos Kotrynos Ski ir Ignės Narbutaitės audiovizualinis pasakojimas „Preilos projektas“