Ieva Kotryna Ski ir Ignė Narbutaitė. Preilos projektas

2025 m. birželio 13 – rugsėjo 28 d.

Jaunų menininkių Ignės Narbutaitės ir Ievos Kotrynos Ski parodoje „Preilos projektas“ susikerta kelios laiko gijos. Viena jų – dabartiniai kurorto vaizdai, fragmentiškai pasakojantys apie poilsį, nuobodulį ir pabėgimą į periferiją. Kita gija – istorinė, nukelianti į 1998-uosius, kai Preiloje buvo ieškoma lobio. Tuo metu spekuliuota, kad galbūt čia paslėptas per Antrąjį pasaulinį karą dingęs aštuntuoju pasaulio stebuklu vadinamas Gintaro kambarys. Spaudoje plačiai nušviestoje istorijoje susitinka kelių kartų asmenybės – nacių partijos gauleiteris Erichas Kochas, iš Kuršių nerijos kilęs lobio slėpimo liudininkas Hansas Stančius, jo pusbrolis, paieškų iniciatorius Richardas Pyčas ir daugybė antraeilių personažų.

 

Fantastinį pasakojimą primenanti Lietuvoje nutikusi istorija tapo parodos autorių įkvėpimo šaltiniu ir atspirties tašku. Menininkės prisimena vaikystėje per vasaros atostogas kilusį ažiotažą: teisėsaugos pareigūnų sujudimą, kostiumuotus narus, gausybę vaizdo kamerų, kaimynus degančiomis akimis. Šie atsiminimai persipina su dabarties inkliuzais, melancholiškai plūduriuojančiais LNDM Pamario galerijos ekranuose. Anuomet Gintaro kambario paieškos įgavo geopolitinės reikšmės statusą – vyko diskusijos, kam dar neatkastas lobis turėtų atitekti: Lietuvai, Vokietijai ar Rusijai. Videodarbe globalumas susiduria su asmeniškumu. Išpūsta istorija ima komiškai trauktis, kai į ją pažvelgiama dviejų jaunų liudininkių akimis.

 

„Preilos projektas“ kuria audiovizualinę patirtį ir leidžia pamatyti vietos istoriją per meninę prizmę. Videodarbą papildoobjektas – dėžutė su gintarais, – daugiasluoksniame pasakojime veikiantis kaip dar vienas trafaretiškas orientyras, ir Preilos gelbėtojų stotyje kas kelias valandas pasigirstantis garso įrašas apie lobio paieškas. Vaizdas ir garsas yra du pagrindiniai kūrinio dėmenys, kurie veikia ir individualiai, ir sąveikauja tarpusavyje. Garso takelį sudaro autorių parinktos citatos iš ano meto periodikos, kurios atsidūrusios šiuolaikiniuose vaizdo rėmuose skamba anachronistiškai, keistai ir prisideda prie darbo kuriamos nuotaikos.

 

Žiūrovai kviečiami drąsiai panirti į šią nuotaiką ir pozityviai sudrumsti vangią pajūrio atostogų kasdienybę. „Preilos projektas“ subtiliai pasakoja apie praeitį dabartyje ir nukelia į plotmę, kurioje persipina kurioziškos istorijos faktai, utopiniai valstybių užmojai ir laki meninė fantazija.

 

 

Menininkės šią parodą dedikuoja Seneliams.

 

 

Menininkės dėkoja: Onutei, Angelei ir Edvardui, Antonui, Neringos autobuso vairuotojui, Liudai, Nidos meno kolonijos kolektyvui, Raimondai Meyer, Mišai Skalskiui, Jonui Narbutui, Laurynui Skeisgielai, Karoliui Kaupiniui, Ievai Kabašinskaitei, Gerdai Paliušytei, Monikai Kalinauskaitei, Preilos gelbėtojų stočiai, LRT.

 

Kuratorius Paulius Andriuškevičius

Architektė Ona Juciūtė

Grafikos dizaineris Nerijus Rimkus

Kompozitorė Milda Januševičiūtė

Naudota muzika – grupės „Kabloonak“ daina „These Days“ (feat. Vytas r)

Garso dizaineris Julius Grigelionis

3D animacijos kūrėjas Antoine Trapp

Filmo vertėjas Laimonas Vaičius

Balsas, skambantis Preilos gelbėjimo stoties įraše – Vilijos Grigaitytės

Parodą instaliavo Vytautas Narbutas

Kūrinyje panaudotos ištraukos iš LRT laidų „Žinios“, „Panorama“, „Lietuvos diena“ archyvų, taip pat tekstų ištraukos iš šių periodinių leidinių: „Kauno diena“,  „Vakarų ekspresas“,  „Klaipėda“, „Lietuvos rytas“, „Šiaulių kraštas“,  „Respublika“.

L. Rėzos g. 3, LT-93101 Juodkrantė
+370 469 53 323, +370 46 410 412
pamario.galerija@lndm.lt

Taip pat žiūrėkite

Galerija

Šarūnas Leonavičius „Daugiasluoksnis būties pasaulis“. Ignė Narbutaitė ir Ieva Kotryna Ski „Preilos projektas“. Atidarymas. Fot. Gintarė Grigėnaitė

Parodos atidarymas

Dvi naujos parodos LNDM Pamario galerijoje: grafikos meistras ir mistiškas Preilos lobis