Gegužės mėnesio nemokamas muziejų lankymo sekmadienis: ką pamatyti? 

2025 m. gegužės 25 d.

Paskutinį mėnesio sekmadienį, gegužės 25 d., Lietuvos nacionalinis dailės muziejus (LNDM) kviečia į savo padalinius Vilniuje, Palangoje ir Klaipėdoje turiningai praleisti laisvalaikį ir aplankyti naujas ir nuolatines parodas. 

 

Muziejaus lankytojai Vilniuje galės apžiūrėti naujai atidarytas parodas: atnaujintą nuolatinę LNDM Nacionalinės dailės galerijos ekspoziciją, kurioje pristatoma XX a. I p. Lietuvos dailė, ir kunigo, poeto Leonardo Andriekaus ir brolių pranciškonų dailės kolekcijos parodą LNDM Vytauto Kasiulio dailės muziejuje. Šį penktadienį, gegužės 23 d., LNDM Radvilų rūmų dailės muziejuje atidaromą Janinos Sabaliauskaitės fotografijų parodą „Malonumas“ sekmadienį taip pat bus galima apžiūrėti nemokamai. Gyvenantys ar atostogaujantys pajūryje kviečiami aplankyti Antano Gudaičio tapybos parodą LNDM Prano Domšaičio galerijoje Klaipėdoje ir Japonijos dekoratyviosios dailės parodą „Samurajų lobiai: japonų kardų meninės detalės ir miniatiūrinė skulptūra iš Nacionalinio Bohdano ir Varvaros Chanenkų muziejaus rinkinio“ Palangos gintaro muziejuje. 

 

 

Po 15 metų – naujas žvilgsnis į XX a. pradžios Lietuvos dailę 

 

Po daugiau nei penkiolikos metų LNDM Nacionalinės dailės galerijos (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) lankytojams pristatoma iš esmės atnaujinta XX a. I p. Lietuvos dailės ekspozicija. Jos kuratorės Giedrė Jankevičiūtė ir Gabrielė Radzevičiūtė pasitelkė naujausius meno tyrimus, kad papildytų ekspoziciją menkiau žinomų, bet reikšmingų kūrėjų darbais. Ekspozicijoje galima susipažinti su tokių menininkų kaip M. K. Čiurlionis, A. Žmuidzinavičius, S. Ušinskas, A. Galdikas, A. Gudaitis įvairių sričių kūriniais – nuo tapybos, skulptūros, fotografijos iki knygų grafikos. Vienoje iš ekspozicijos salių kas pusmetį pasikeisiantis teminis segmentas kviečia naujai pažvelgti į svarbias kultūros temas. Pirmoji supažindina su tarpukario laisvalaikio kultūra.  

 

 

Lietuvių išeivijos dailės kolekcija Vytauto Kasiulio dailės muziejuje 

 

LNDM Vytauto Kasiulio dailės muziejuje (A. Goštauto g. 1, Vilnius) eksponuojama paroda „Atviros marios: Leonardo Andriekaus ir brolių pranciškonų išeivijos dailės kolekcija“ pristato unikalų lietuvių išeivijos meno rinkinį, kurį XX a. vid. pradėjo kaupti pranciškonas Leonardas Kazimieras Andriekus. Parodoje rodoma apie 100 kūrinių, atskleidžiančių sakralinės ir pasaulietinės dailės raidą išeivijoje. Dauguma kūrinių iki šiol viešai nerodyti. Parodos lankytojai gali susipažinti su žinomų menininkų, tokių kaip Pranas Domšaitis, Adomas Galdikas, Vytautas Kazimieras Jonynas, Viktoras Petravičius, Vytautas ir Aleksandra Kašubos, kūriniais. Ekspozicija apima platų stilistinį spektrą – nuo realizmo ir ekspresionizmo iki fovizmo, abstrakcijos ir optinio meno, taip pat pabrėžia moterų menininkių indėlį į diasporos kultūrą. Paroda atskleidžia pranciškoniškos kultūrinės veiklos, kuria siekta išlaikyti ir puoselėti lietuvių meno paveldą svetimoje šalyje, svarbą išeivijoje. 

 

 

Japonijos dailė Palangoje ir Antano Gudaičio tapyba Klaipėdoje 

 

Japonų kultūros ir meno gerbėjai kviečiami aplankyti išskirtinę Japonijos dekoratyvinės dailės parodą „Samurajų lobiai: japonų kardų meninės detalės ir miniatiūrinė skulptūra iš Nacionalinio Bohdano ir Varvaros Chanenkų muziejaus rinkinio“ Palangos gintaro muziejuje (Vytauto g. 17, Palanga). Joje eksponuojami Edo laikotarpio (1603–1868) artefaktai – samurajų kardų meninės detalės ir miniatiūrinės skulptūrėlės, atgabentos į pajūrį iš Nacionalinio B. ir V. Chanenkų muziejaus Kyjive. Parodoje pasakojama apie samurajų luomo kultūrą, jų gyvenimo būdą ir meninę tradiciją. Pristatomi japoniškų kardų elementai – apkaustai, rankenos ir cubos – atskleidžia aukščiausio lygio meistrystę, kur funkcionalumas susilieja su subtiliu estetiniu pojūčiu. Greta eksponuojamos ir necukės – smulkios, rankomis drožinėtos skulptūrėlės, anksčiau naudotos kaip drabužių aksesuarai. Jos perteikia ne tik meninę fantaziją, bet ir žmogaus kasdienybę: atspindi mitų, gyvūnų ir žmogaus gyvenimo scenas. Kiekvienas eksponatas liudija glaudžią kūrinio, kūrėjo ir naudotojo ryšio tradiciją, būdingą Japonijos kultūrai. 

 

Klaipėdos gyventojai ir svečiai kviečiami užsukti į LNDM Prano Domšaičio galeriją (Liepų g. 33, Klaipėda) ir aplankyti parodą „Antanas Gudaitis. Kompozicijos“. Parodoje, kuruojamoje Antano Gudaičio anūkės, menotyrininkės Algės Gudaitytės, pristatomas vienas brandžiausių menininko kūrybos laikotarpių – 1959–1989 m. Atskleidžiamas visas kūrybos procesas: nuo eskizų iki galutinių paveikslų, kuriuose dominuoja ekspresyvi, metaforomis paįvairinta plastika. A. Gudaitis formavosi tarpukario Paryžiuje ir kūrė sovietinėje Lietuvoje, bet liko ištikimas modernizmo vertybėms. Ekspozicija ne tik supažindina su kūriniais, bet ir leidžia įsijausti į jų atsiradimo aplinkybes – archyviniai A. Kunčiaus kadrai ir tapybos dirbtuvių atmosfera kuria vientisą pasakojimą. 

 

 

Nemokamo sekmadienio programa laukia šiuose LNDM padaliniuose:    

 

Vilniaus paveikslų galerijoje: 

„Nekursi sau atvaizdo. Priesakai, kasdienybė ir slinktys“ 

Nuolatinės ekspozicijos „Vilniaus meno mokykla ir jos tradicijos“, „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės portretai“, „Prisikėlęs Kristus“ ir kiti religinės dailės kūriniai 

 

Nacionalinėje dailės galerijoje: 

„Nauja XX a. pirmosios pusės Lietuvos dailės ekspozicija“ 

„Sidabro merginos. Retušuota Baltijos šalių fotografijos istorija“ 

 

Radvilų rūmų dailės muziejuje: 

„Post Ars: Sankrova“ 

„Visa tai, ko negalima daryti“ 

Gyvastingieji senojo pasaulio profiliai. XVI–XIX a. Vakarų Europos tapyba iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus rinkinių“ 

Protesto menas: sovietmečio nepaklusniejiiš Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui dovanotos Vladimiro Tarasovo kolekcijos 

Janinos Sabaliauskaitės fotografijos paroda „Malonumas“  

 

Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje: 

„Stasys Ušinskas: Lietuvos modernizmo ledkalnis“  

Šiuolaikinės Latvijos juvelyrikos paroda „Prisiliesti ir pajausti“ 

 

Vytauto Kasiulio dailės muziejuje: 

„Atviros marios: Leonardo Andriekaus ir brolių pranciškonų išeivijos dailės kolekcija“ 

 

Palangos gintaro muziejuje: 

„Japoniškojo kabukio vaizdiniai ukijo-ė medžio graviūrose“ 

Nuolatinė gintaro ekspozicija „Nuo gintaro susidarymo iki unikalių šiuolaikinių gintaro dirbinių“ 

„Samurajų lobiai: japonų kardų meninės detalės ir miniatiūrinė skulptūra iš Nacionalinio Bohdano ir Varvaros Chanenkų muziejaus rinkinio“ 

 

Prano Domšaičio galerijoje Klaipėdoje:  

Marija Prymačenko „Dovanoju jums saulėtą meną. Iš Zaporižios srities dailės muziejaus evakuoti kūriniai“  

Gediminas Akstinas ir Patricija Jurkšaitytė „Kraujo akmuo“   

„Antanas Gudaitis. Kompozicijos“ 

 

Laikrodžių muziejuje Klaipėdoje: 

„Senieji meistrai iš Ukrainos muziejų. Lvivo nacionalinė Boryso Voznyckio dailės galerija“  

„Laikrodžių konstrukcijų istorija ir laikrodžių formų raida nuo renesanso stiliaus iki moderno“