Projektas „30 kūrinių, 30 kūrėjų, 30 savaičių“

Ypatingi susitikimai su žymiais Lietuvos kultūros veikėjais

Fot. Gintarė Grigėnaitė, Vidmantas Valantiejus

Kultūriniam gyvenimui persikėlus į virtualią erdvę prie LNDM misijos pristatyti muziejų į žiūrovų namus jungiasi kartu su informaciniu partneriu Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija (LRT) įgyvendinamas projektas „30 kūrinių, 30 kūrėjų, 30 savaičių“. 30 žinomų Lietuvos dailininkų, literatų, muzikų, architektų, dizainerių ir kultūros veikėjų buvo pakviesti išsirinkti jiems artimą, įkvepiantį eksponatą bet kurioje LNDM padalinių ekspozicijoje bei papasakoti, kodėl išrinktasis kūrinys jiems svarbus, artimas ir ypatingas. Šiuos pasakojimus LNDM ir LRT savo žiūrovams rodys kiekvieną savaitę. Projektą jo vadovas dr. Arūnas Gelūnas vadina ypatingu susitikimu su meno kūriniu ir priduria: „Muziejus – tai nepalyginamai daugiau nei fiziniai objektai, kabantys ant sienos ar sustatyti vitrinose. Galima sakyti, kad muziejus – tai labai asmeniškos patirtys ir iš šių patirčių gimstantys pasakojimai. Išties, muziejaus erdvės yra kupinos šių pasakojimų, kiekvienas paveikslas, graviūra ar skulptūra yra apgaubta asmeninių patirčių. Šį kartą apie savo muziejines patirtis papasakoti pakvietėme 30 garsių Lietuvos kūrėjų. Labai tikiuosi, kad šis projektas, pakvietęs žymius kultūros žmones pasakoti apie juos įkvepiančius kūrinius, santykį su muziejais, menu, atvers duris į meno pažinimą ir kitiems – paskatins platų galimų lankytojų ratą atrasti ar dar kartą aplankyti Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus šedevrus.“

 

Šio uždavinio imtis įkvėpė Niujorko „The Metropolitan Museum of Art” muziejaus projektas („The Artist Project“, http://artistproject.metmuseum.org/about). Nuo 2015 m. „The Metropolitan” kviečia menininkus pasakoti apie juos įkvepiančius kūrinius ar kolekcijas ir įamžina vaizdo įrašuose. „The Metropolitan” teigia, kad pasakodami apie kūrinius menininkai atskleidžia muziejaus stiprybes, o „unikalus ir aistringas menininkų žvilgsnis […] paskatina muziejaus lankytojus atrasti eksponatuose jiems asmeniškai svarbius dalykus“.

 

 

Projekto „30 kūrinių, 30 kūrėjų, 30 savaičių“ vadovas LNDM direktorius dr. Arūnas Gelūnas, režisierė – Eglė Marija Želvytė, prodiuseris – Vidmantas Valantiejus, kompozitorius – Jievaras Jasinskis, garso režisierius – Paulius Vaicekauskas-Plucando, operatorius – Tomas Bujauskas, montažas – Eglė Marija Želvytė, vadyba – Viktorija Stasiukynaitė ir Ugnė Utkutė.

 

 

Operos režisierius Gediminas Šeduikis dalinasi mintimis apie Šarūno Saukos „Autoportretą Nr. 6“ (1987) Nacionalinėje dailės galerijoje:

 

 

 

 

Rašytoja, dramaturgė, poetė Vaiva Grainytė kalba apie Stanislovo Kuzmos darbą „Širdies donoras“ (1987) Nacionalinėje dailės galerijoje:

 

 

 

 

Kultūros istorikas Darius Kuolys kalba apie Kazimiero Jelskio darbą „Adomas Jurgis Čartoriskis“ Vilniaus paveikslų galerijoje:

 

 

 

 

Žurnalistas, rašytojas Rytis Zemkauskas dalinasi mintimis apie Rimvido Jankausko-Kampo „Piktus debesis“ (1988):

 

 

 

 

Apie šokį, laisvę ir kintantį laiką pasakoja šokėja ir choreografė Agnija Šeiko, savo širdžiai artimą kūrinį išsirinkusi Laikrodžių muziejuje, Klaipėdoje:

 

 

 

 

Operos solistas Edgaras Montvidas apie Vincento Gečo „Meną, žmones, įvykius” (1972) Nacionalinėje dailės galerijoje:

 

 

 

 

Šokio festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ ir Lietuvos šokio informacijos centro vadovė Gintarė Masteikaitė apie Eglės Karpavičiūtės kūrinį „Evaldo Janso performansas „Prasmingumo antologija“:

 

 

 

 

Operos solistė Dovilė Kazonaitė pasakoja apie Palangos gintaro muziejaus eksponatuose įšaldytą tolimą praeitį, kurią net sunku įsivaizduoti:

 

 

 

Projektą finansuoja