Projektas „30 kūrinių, 30 kūrėjų, 30 savaičių“

Ypatingi susitikimai su žymiais Lietuvos kultūros veikėjais

Fot. Gintarė Grigėnaitė, Vidmantas Valantiejus

Kultūriniam gyvenimui persikėlus į virtualią erdvę prie LNDM misijos pristatyti muziejų į žiūrovų namus jungiasi kartu su informaciniu partneriu Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija (LRT) įgyvendinamas projektas „30 kūrinių, 30 kūrėjų, 30 savaičių“. 30 žinomų Lietuvos dailininkų, literatų, muzikų, architektų, dizainerių ir kultūros veikėjų buvo pakviesti išsirinkti jiems artimą, įkvepiantį eksponatą bet kurioje LNDM padalinių ekspozicijoje bei papasakoti, kodėl išrinktasis kūrinys jiems svarbus, artimas ir ypatingas. Šiuos pasakojimus LNDM ir LRT savo žiūrovams rodys kiekvieną savaitę. Projektą jo vadovas dr. Arūnas Gelūnas vadina ypatingu susitikimu su meno kūriniu ir priduria: „Muziejus – tai nepalyginamai daugiau nei fiziniai objektai, kabantys ant sienos ar sustatyti vitrinose. Galima sakyti, kad muziejus – tai labai asmeniškos patirtys ir iš šių patirčių gimstantys pasakojimai. Išties, muziejaus erdvės yra kupinos šių pasakojimų, kiekvienas paveikslas, graviūra ar skulptūra yra apgaubta asmeninių patirčių. Šį kartą apie savo muziejines patirtis papasakoti pakvietėme 30 garsių Lietuvos kūrėjų. Labai tikiuosi, kad šis projektas, pakvietęs žymius kultūros žmones pasakoti apie juos įkvepiančius kūrinius, santykį su muziejais, menu, atvers duris į meno pažinimą ir kitiems – paskatins platų galimų lankytojų ratą atrasti ar dar kartą aplankyti Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus šedevrus.“

 

Šio uždavinio imtis įkvėpė Niujorko „The Metropolitan Museum of Art” muziejaus projektas („The Artist Project“, http://artistproject.metmuseum.org/about). Nuo 2015 m. „The Metropolitan” kviečia menininkus pasakoti apie juos įkvepiančius kūrinius ar kolekcijas ir įamžina vaizdo įrašuose. „The Metropolitan” teigia, kad pasakodami apie kūrinius menininkai atskleidžia muziejaus stiprybes, o „unikalus ir aistringas menininkų žvilgsnis […] paskatina muziejaus lankytojus atrasti eksponatuose jiems asmeniškai svarbius dalykus“.

 

 

Projekto „30 kūrinių, 30 kūrėjų, 30 savaičių“ vadovas LNDM direktorius dr. Arūnas Gelūnas, režisierė – Eglė Marija Želvytė, prodiuseris – Vidmantas Valantiejus, kompozitorius – Jievaras Jasinskis, garso režisierius – Paulius Vaicekauskas-Plucando, operatorius – Tomas Bujauskas, montažas – Eglė Marija Želvytė, vadyba – Viktorija Stasiukynaitė ir Ugnė Utkutė.

 

 

Operos režisierius Gediminas Šeduikis dalinasi mintimis apie Šarūno Saukos „Autoportretą Nr. 6“ (1987) Nacionalinėje dailės galerijoje:

 

 

 

 

Rašytoja, dramaturgė, poetė Vaiva Grainytė kalba apie Stanislovo Kuzmos darbą „Širdies donoras“ (1987) Nacionalinėje dailės galerijoje:

 

 

 

 

Kultūros istorikas Darius Kuolys kalba apie Kazimiero Jelskio darbą „Adomas Jurgis Čartoriskis“ Vilniaus paveikslų galerijoje:

 

 

 

 

Žurnalistas, rašytojas Rytis Zemkauskas dalinasi mintimis apie Rimvido Jankausko-Kampo „Piktus debesis“ (1988):

 

 

 

 

Apie šokį, laisvę ir kintantį laiką pasakoja šokėja ir choreografė Agnija Šeiko, savo širdžiai artimą kūrinį išsirinkusi Laikrodžių muziejuje, Klaipėdoje:

 

 

 

 

Operos solistas Edgaras Montvidas apie Vincento Gečo „Meną, žmones, įvykius” (1972) Nacionalinėje dailės galerijoje:

 

 

 

 

Šokio festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ ir Lietuvos šokio informacijos centro vadovė Gintarė Masteikaitė apie Eglės Karpavičiūtės kūrinį „Evaldo Janso performansas „Prasmingumo antologija“:

 

 

 

 

Operos solistė Dovilė Kazonaitė pasakoja apie Palangos gintaro muziejaus eksponatuose įšaldytą tolimą praeitį, kurią net sunku įsivaizduoti:

 

 

 

 

Lina Lapelytė – menininkė, kompozitorė ir viena iš Venecijos meno bienalės pagrindinio prizo „Auksinio liūto“ už operą-performansą „Saulė ir jūra (Marina)“ laimėtojų, kalba apie jos akį patraukusią Eglės Rakauskaitės performanso nuotrauką „Pinklės. Išvarymas iš rojaus“ ir paaiškina, kuo akistata su meno kūriniu gali būti panaši šuoliui į šaltą jūrą:

 

 

 

 

Apie patriotiškus Vytauto Kašubos kūrinius, saugomus Prano Domšaičio galerijoje, Klaipėdoje, ir subtilų formos pajautimą iš skulptoriaus Algirdo Boso lūpų:

 

 

 

 

Apie Jono Karolio Chodkevičiaus portretą ir amžius skiriantį dialogą Vilniaus paveikslų galerijoje pasakoja rašytojas Laurynas Katkus:

 

 

 

 

Architektas Audrius Ambrasas dalinasi mintimis apie Algimanto Švėgždos „Kėdę“ (1997) Nacionalinėje dailės galerijoje:

 

 

 

Vladimiras Tarasovas parodoje „Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji“ pasakoja apie vieną iš muziejui dovanoto rinkinio kūrinių, Iljos Kabakovo „Skraidykite taburetėmis!“ sukūrimo ir atsiradimo Lietuvoje istoriją 1986 m.:

 

 

 

Kviečiame pasivaikščioti po Klaipėdoje esančią Prano Domšaičio galeriją su aktore Virginija Kochanskyte, papasakosiančia apie nesibaigiančias gyvenimo keliones ir simbolizmą Prano Domšaičio kūryboje:

 

 

 

Apie tai, kaip gintaras keičia savo formas kartu su žmonijos istorija pasakoja poetas ir dramaturgas Gintaras Grajauskas:

 

 

 

Kviečiame žiūrėti, ką apie išrinktąjį Vytauto Stanionio fotografijų ciklą „Seirijiečiai“ pasakoja Andrius Mamontovas:

 

 

 

Pasivaikščiokite prisiminimais su Jurga Šeduikyte po metaforų kupiną parodą „Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji“ Radvilų rūmų dailės muziejuje:

 

 

 

Rašytojas Rimantas Kmita dalinasi mintimis apie Mikalojaus Povilo Vilučio „Agresiją“ (1979):

 

 

 

Režisierės, scenografės ir operatorės Rugilės Barzdžiukaitės pasakojimas apie Nacionalinėje dailės galerijoje jos žvilgsnį patraukusį Rozos (Rachelės) Suckever-Ušajevos „Mergaitės portretą“:

 

 

 

 

Violončelininkas Mindaugas Bačkus dalinasi mintimis apie baroko epochos laikrodžius:

 

 

 

 

Apie skubantį gyvenimą ir pralekiantį laiką pasakoja aktorius ir režisierius Valentinas Masalskis:

 

 

 

 

Dirigentas Ričardas Šumila apie Neemijos Arbit Blato „Babij jar“ (XX a. 6 deš.):

 

 

 

Dailininkė Eglė Ridikaitė dalinasi mintimis apie Eglės Rakauskaitės „Taukuose“ (1998):

 

 

 

Apie tai, kaip istoriniai meno kūriniai gali įkvėpti šiuolaikinį mados dizainą pasakoja mados dizaineris ir kostiumų dailininkas Juozas Statkevičius, Vilniaus paveikslų galerijoje išsirinkęs Pranciškaus Smuglevičiaus paveikslą „Lietuvos valstiečiai“.

Šį ir kitus autoriaus kūrinius Vilniaus paveikslų galerijoje nuo gegužės 13 d. galėsite išvysti parodoje „Pranciškus Smuglevičius. Nuo Antikinės Romos iki Vilniaus universiteto“.

 

 

 

Juvelyrė Eglė Čėjauskaitė-Gintalė kalba apie Sigito Virpilaičio segę Palangos gintaro muziejuje:

 

 

 

 

Šiame projekto epizode pažvelgsime į Antano Sutkaus fotografijas kartu su dokumentinio kino režisieriumi Audriumi Stoniu:

 

 

 

Kompozitorius Šarūnas Nakas dalinasi mintimis apie Mečislovo Sirutavičiaus Gintarinį traktorių Palangos gintaro muziejuje:

 

 

 

Medijų meno kūrėjas Deimantas Narkevičius pasakoja apie savo kūrinį – filmą „Gyvenimo vaidmuo“. Kaip modernumas skverbiasi į Lietuvą per tam tikrų kūrėjų kūrybą? Kiek Nacionalinėje dailės galerijoje pristatomi kūriniai gali būti įdomus ir ne čia gyventiems žmonėms?

 

 

 

„Visos buvusios kančios ir nerimas nėra taip svarbu, kaip tas sugrįžimo prisilietimas ir supratimas, kad nori sugrįžti į savo kelią“, – apie Vytauto Kasiulio kūrinį „Sūnus palaidūnas“ pasakoja dokumentinio kino režisierius Arūnas Matelis:

 

 

 

Paskutiniame projekto „30 kūrinių, 30 kūrėjų, 30 savaičių“ epizode – istoriko Alfredo Bumblausko pasakojimas apie Antano Samuolio paveikslą „Baltoji obelis“.

 

 

Projektą finansuoja