Po socialistinio modernizmo. Architektūros tyrimams skirtas projektas, rengiamas bendradarbiaujant su Ukrainos nacionaliniu dailės muziejumi

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus džiaugiasi 2021 m. tapęs Oleksandro Anisimovo inicijuoto ir Ukrainos nacionalinio dailės muziejaus organizuojamo projekto „Po socialistinio modernizmo“ (angl. „After Socialist Modernism“) partneriu. Projektu siekiama atkreipti dėmesį į reikšmingus paskutiniame Sovietų Sąjungos ir Rytų bloko dešimtmetyje vykusius kultūrinius ir socialinius pokyčius. Postmodernistinės, regioninės, nacionalinės tendencijos įkvėpė daugybę socialistinio bloko meno ir architektūros projektų. Žinių apie šį reikšmingą architektūros istorijos laikotarpį stoka kelia didelį pavojų architektūros paveldui, kuris dažnai sunaikinamas, rekonstruojamas arba paliekamas griūti. Šio paveldo reikšmė ir jo urbanistinės savybės nevertinamos, daugiau siejamos su totalitariniu režimu negu su naujos socialinės tvarkos ar šiuolaikinės kultūros ištakomis.

 

Ieškodami sprendimų, projekto organizatoriai sukūrė bendrą mokslinių ir edukacinių renginių programą, apimančią viešas paskaitas, tarptautinę konferenciją, publikaciją, virtualias ekskursijas bei interneto svetainę. Bendromis jėgomis siekiama paskatinti diskutuoti apie modernizmą ir postmodernizmą Ukrainoje ir Lietuvoje, įtraukiant šias temas į platesnį tarptautinį (Europos) kontekstą, bei viešai permąstyti šio paveldo svarbą.

 

Svarbiausia projekto dalis – 2021 m. spalio 11–12 d. vykusi Ukrainos nacionalinio dailės muziejaus rengta konferencija „Po socialistinio modernizmo. Dizainas, architektūra ir urbanistinis planavimas devintajame dešimtmetyje“ (angl. „After Socialist Modernism. Design, Architecture and Urban planning of the 1980-s“). Konferencijos iniciatoriai siekė sujungti postkolonializmo studijų atnaujintą diskursą apie postmodernistinę architektūrą ir originalius archyvinius tyrimus, taip siekdami atskleisti bei geriau pažinti laikotarpio specifiką. Lietuviškus procesus konferencijoje apžvelgė prof. dr. Marija Drėmaitė ir dr. Martynas Mankus, o Nacionalinės dailės galerijos kuratorė Eglė Juocevičiūtė, pristatydama Lietuvos postmodernizmo tyrimus, papasakojo apie galerijos patirtį.

 

Prieš susipažįstant su veiklomis, kurių galima tikėtis 2022 m., kviečiame patyrinėti sudominusias konferencijos temas ir sekti naujienas apie artėjančius įvykius Kijeve ir Vilniuje. Jūsų lauks pokalbiai, publikacija, diskusijos ir ekskursijos, iš kurių dauguma bus prieinama virtualiai.

 

 

Projektas įgyvendinamas bendradarbiaujant Ukrainos nacionaliniam dailės muziejui su Lietuvos nacionaliniu dailės muziejumi, biblioteka „Zabolotny State Scientific Library of Architecture and Construction“, žurnalu „MICS: City, History, Culture and Society“, nevyriausybine organizacija „Understanding Soviet Podil“, Urbanistinių studijų centru. 

 

Projektą remia Europos Sąjunga pagal House of Europe programą.