Papasakok jiems apie gintarą, metalą ir gyvenimą: šiuolaikinė Lietuvos juvelyrika 1990–2023

2024 m. birželio 29 d. – gruodžio 8 d. 


 

Musee du Bijou Contemporain – Espace Solidor  

Pl. du Château, 06800 Cagnes-sur-Mer, France 

+33 (0)4 93 73 14 42 

 

Darbo laikas: 

Liepos ir rugpjūčio trečiadieniais – pirmadieniais nuo 14 iki 18 val., penktadieniais iki 19 val. 

Rugsėjo trečiadieniais – sekmadieniais nuo 14 iki 18 val. 

Spalio – gruodžio trečiadieniais – sekmadieniais nuo 14 iki 17 val. 

Antradieniais muziejus nedirba 

Lankymas – nemokamas 

 

 

Paroda „Papasakok jiems apie gintarą, metalą ir gyvenimą: šiuolaikinė Lietuvos juvelyrika 1990–2023“ (pranc. – „Parlez-leur d’ambre, de métal et de vie: bijou contemporain lituanien 1990–2023“) yra Lietuvos sezono Prancūzijoje programos dalis. Parodoje pristatomi trisdešimt treji Lietuvos gyvenimo metai: nuo atkurtos Nepriklausomybės 1990 m. iki šių dienų. Dvylika skirtingų kartų menininkų kalba apie tai, kas sudaro lietuviškosios tapatybės branduolį.  

 

„Kai reikia papasakoti apie šiuolaikinę Lietuvos juvelyriką, dažnai jaučiuosi, lyg bandyčiau aprėpti neaprėpiamą – pradedu nuo legendų apie Vilniaus įkūrimą ir dangum plaukiojančius bevardžius ežerus, pasakų apie gintaro rūmus, peršokant į realybę – valstietišką mentalitetą, sovietinės okupacijos laikotarpį, Sąjūdį, atgautą Nepriklausomybę, emigraciją ir visa tai, kas sudaro dabartinę lietuvišką tikrovę. Kodėl, juk realiai lietuviškoji juvelyrinė scena nėra (kol kas) nei labai didelė, nei labai reikšminga, jei bandytume apibrėžti jos teritoriją bent jau europiniame šios srities žemėlapyje. Bet tam yra atsakymas. Todėl, kad ji yra neatsiejamai susijusi su mūsų tapatybe, su tuo, kas mes esame ir kaip matome pasaulį. Todėl kiekvienas šiuolaikinės juvelyrikos darbas iš Lietuvos yra tam tikra prasme laiškas iš nelabai (arba ir visai) nežinomos teritorijos, pasakojantis apie tai, kas mums svarbiausia, net jei to ir nesiekiame sąmoningai“, – pasakoja viena parodos kuratorių dr. Jurgita Ludavičienė. 

 

Kas, anot kuratorių Jurgitos Ludavičienės ir Olgos Zobel-Biro, svarbu lietuviams? 

 

Gamta. Lietuviai didžiuojasi buvę paskutiniai Europos pagonys; net ir moderniausias lietuvis įkvėpimo ir ramybės ieško miškuose (kai kurie jų mena pagonybės laikus) ir prie Baltijos jūros. Todėl ir juvelyrikoje naudojamos organinės medžiagos: medis ir popierius, derva ir pergamentas, ir žinoma, gintaras, kuris lietuviams reiškia daugiau nei kitiems. XX a. pradžioje jis tapo lietuviškos tapatybės simboliu ir iki šiol laikomas lietuviškumo įsikūnijimu.  

 

Praeitis ir istorija. Lietuvių juvelyrai pasakoja istorijas, atsigręždami į savo šaknis. Daugybė amžių okupacijų, išsilaisvinimo kovų, kalbos ir rašto išsaugojimo, legendų, mitologijos, geležinio vilko kauksmo paliko savo pėdsakus ne tik sąmonėje, bet ir juvelyrikoje.  

 

Dabartis. Atkurta Nepriklausomybė ne tik atvėrė sienas, bet ir išlaisvino mąstymą. Juvelyrai dabar įkvėpimą randa tiek tūkstantmečių senumo baltiškose segėse, tiek ir klubų scenose. Lietuva, šalis Europos kryžkelėje, semiasi drąsos iš savo praeities ir brėžia ateities perspektyvas. 

 

Parodą įkvėpė Mathiaso Enard’o romanas „Papasakok jiems apie mūšius, karalius ir dramblius“ (pranc. – „Parle-leur de batailles, de rois et d’éléphants“). Jame pasakojama apie Mikelandželo statomą tiltą, jungiantį Konstantinopolį su Pera. Iš ten, iš anuometinio Konstantinopolio, garsusis menininkas rašo laiškus į Italiją, tiesiogine ir perkeltine prasme tiesdamas tiltą tarp dviejų šalių. Paroda „Papasakok jiems apie gintarą, metalą ir gyvenimą: šiuolaikinė Lietuvos juvelyrika 1990–2023“ taip pat siekia nutiesti meninį tiltą tarp Lietuvos ir Prancūzijos. 

 

 

Parodoje „Papasakok jiems apie gintarą, metalą ir gyvenimą: šiuolaikinė Lietuvos juvelyrika 1990–2023“ dalyvauja:  

 

 

ASOL (Solveiga ir Alfredas Krivičiai)  

Eglė Čėjauskaitė-Gintalė  

Ieva Grigienė  

Karina Kazlauskaitė  

Eimantas Ludavičius  

Vita Pukštaitė-Bružė 

Paulius Rukas  

Benas Staškauskas 

Biruta Stulgaitė 

Sigitas Virpilaitis 

Šarūnė Žygienė 

 

Parodoje eksponuojami kūriniai iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus rinkinio  ir privačių juvelyrikos kūrėjų kolekcijų. Parodoje taip pat rodomi Vytauto Daraškevičiaus, Artūro Railos (iš ciklo „Žemės galia“) ir Simone Simon (Galerie Eva Vautier, Nica, Prancūzija) fotografijos.  

 

Parodai išleistas katalogas

 

Kuratorės: Jurgita Ludavičienė, Olga Zobel-Biro 

Organizatoriai: Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Musee du Bijou Contemporain 

Parodą finansuoja: Lietuvos Respublikos kultūros ministerija 

logotipas

 

Lietuvos sezoną Prancūzijoje įgyvendina Lietuvos kultūros institutas ir Prancūzų institutas Paryžiuje. 

 


Kitos Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus parodos ir renginiai Lietuvos sezono Prancūzijoje programoje: 

Taip pat žiūrėkite

Galerija

Papasakok jiems apie gintarą, metalą ir gyvenimą: šiuolaikinė Lietuvos juvelyrika 1990–2023. Fot. Tomas Kapočius