LNDM Prano Gudyno restauravimo centre restauruotas legendinis Marijos atvaizdas

Laidos „Restauratoriai“ stopkadras

Vasario 24-ąją sukanka dveji metai, kai Rusija įsiveržė ir pradėjo karą Ukrainoje. Palaikydami Ukrainą ir išreikšdami solidarumą, „Restauratoriai“ parengė specialią laidą apie ypatingą Lietuvos ir Ukrainos ryšį per meną ir tikėjimą. Pristatomas vienas žymiausių – malonėmis išgarsėjęs – Marijos atvaizdas. Kaip jis atsirado Lietuvoje, kokia jo būklė ir kokios sąsajos su Ukraina?

 

„Jis ilgą laiką buvo kaip ir užmirštas, neatrastas“, – taip aukščiausios kvalifikacinės kategorijos molbertinės tapybos restauratorė ekspertė Rūta Kasiulytė pradeda pasakojimą apie Sokalio Švenčiausiosios Dievo Motinos, manoma, vieną seniausių kopijų.

 

Vienas žymiausių Marijos atvaizdų siejamas su bernardinų bažnyčia. XVII a. I p. paveikslas pateko į Sokalyje (Ukraina) įsikūrusią bernardinų bažnyčią. Atvaizdas dar vadinamas stebuklingu, o paveikslo kopijų buvo ne vienoje šio ordino šventovėje. Tokios kopijos dar vadinamos kartotėmis. Vis dėlto, istorikų duomenimis, originalas šių dienų nesulaukė ir sudegė per gaisrą.

 

Dabar, kaip manoma, viena seniausių kopijų, mūsų šalies restauratorių rankose. „Paveikslo būklė buvo tikrai kritiška“, – sako tapybos restauratorė R. Kasiulytė. Ekspertė pasakoja, kad drobė buvo sutrešusi, o grunto sluoksnis ir tapyba net patiems restauratoriams priminė tarsi suskilinėjusias ledo lytis, tad nenuostabu, kad į paveikslą ilgą laiką buvo žiūrima tik kaip į pažadą.

 

Laidoje „Restauratoriai“ žiūrovai daugiau sužinos ir apie sakralinę dailę, kas tapė šventus paveikslus, dalininkai ar neapčiuopiamos dangiškos jėgos? Bus kalbama apie atvaizdo šventumą ir klausiama, kiek šventumo lieka kopijose? Pasakojimas neaplenks ir Ukrainos. Restauratorė atvirauja: net ir prikeliant paveikslą nuo dabartinės karo situacijos atsiriboti neįmanoma.

 

„Norėtųsi, kad jis būtų nuvalytas nuo visų negandų. Įsikišimo, kuris buvo jam padarytas. Manau, galbūt galima sugretinti, norisi, kad šiandieninė situacija pasikeistų, kad suprastume, kas ta Ukraina, kas tas Europos lopšys, kas mums šviečia“, – sako restauratorė R. Kasiulytė.

 

 

 

Dokumentinių apybraižų ciklas „Restauratoriai“ rodomas šeštadieniais 14.30 val. per LRT PLIUS kanalą.

 

Laidą kuria: režisierius Modestas Endriuška, turinio ir komunikacijos koordinatorė Morta Šiaulytė, prodiuserė Daiva Bilinskienė.

 

Projekto partneris – Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Prano Gudyno restauravimo centras.

 

Laida sukurta bendradarbiaujant su Lietuvos nacionaliniu muziejumi, Lietuvos valstybės istorijos archyvu, Vilniaus regioniniu valstybės archyvu, Vilniaus šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčia.