Lietuvos ir Ukrainos muziejų bendrystę karo ir agresijos fone liudijanti Vadimo Šamkovo fotografijos paroda „Mano muziejus“
Nacionaliniame Bohdano ir Varvaros Chanenkų dailės muziejuje Kyjive, Ukrainoje
Gegužės 15 d. Kyjive, Nacionaliniame Bohdano ir Varvaros Chanenkų dailės muziejuje, pristatoma jaunosios kartos fotomenininko Vadimo Šamkovo fotografijų paroda „Mano muziejus“. Ji pasakoja apie ypatingą laiką Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje, kai rusijai pradėjus karą Ukrainoje, iškilo grėsmė ne tik žmonių gyvybėms ir saugumui, bet ir jos kultūros išlikimui. Bendradarbiaujant su Ukrainos muziejininkais LNDM padaliniuose 2023–2025 m. surengta serija parodų, dedikuotų Ukrainos meno ir paveldo istorijai. Iš Ukrainos evakuotos meno vertybės užpildė Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus parodų sales. Šis svarbus solidarumo ir bendradarbiavimo procesas, į kurį įsitraukė tiek Lietuvoje, tiek Ukrainoje dirbantys muziejininkai, pateko į V. Šamkovo objektyvą ir tapo fotografijos archyvo dalimi.
Vadimas Šamkovas LNDM dirba nuo 2011 m., pagrindinė jo veiklos sritis yra parodų dizainas ir rėminimas. Talentingas profesionalus fotografas dalyvauja kiekvienos muziejuje vykstančios parodos užkulisiuose ir per daugelį metų sudarė solidų archyvą, kuriame įamžinta muziejaus kasdienybė ir jos herojai – muziejininkai, kuratoriai, architektai, restauratoriai, visi, dalyvaujantys parodos kūrimo procese.
„Tie, kurie nėra susidūrę su parodos gimimo užkulisiais, neįsivaizduoja, kad tokiu metu muziejus panašus į knibždantį skruzdėlyną. Kiekviena diena iki atidarymo svarbi ir pilna įtampos. Visi lekia, skuba, stengiasi nieko nepamiršti, į parodos erdvę suvežami įvairūs vežimėliai, darbo stalai, įrankiai, kopėčios, kūriniai, kuriuos reikia išpakuoti ir apžiūrėti, sudėlioti į numatytas vietas ir t. t. Tai ypatingas laikas, kai paroda iš idėjos ir brėžinių kompiuterio ekrane virsta kūnu, materializuojasi“, – sako LNDM generalinio direktoriaus pavaduotoja parodoms ir edukacijai, menotyrininkė Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė.
Anot menotyrininkės, dirbdamas muziejuje Vadimas nuolat susiduria su kitų menininkų kūriniais. Neabejotinai galimybė ne tik pamatyti, bet ir paliesti, atidžiai apžiūrėti meno kūrinius teikia impulsų, skatina analizuoti savo santykį su kūriniu ar fotografuojamu objektu. Ne veltui vienas iš dažniausiai pastebimų V. Šamkovo fotografijos ypatumų yra savistaba. Jis visada yra veikėjas, dalyvis, tarpininkas tarp meno kūrinio tikrovės ir šios akimirkos realijų.
Parodos kuratorė ir viena idėjos sumanytojų Olha Hončarenko ragina turėti mintyje, jog žvelgdami į Vadimo fotografijas nejučia galime atsidurti pačiame muziejaus veiksmo epicentre: „Turite unikalią galimybę įsijausti į spektaklio dalyvio perspektyvą. Metodiškas požiūris ir aistra fotografiją pakylėja iki gyvenimo būdo. Skaitmeniniu pavidalu išsaugoti kasdienybės epizodai atskleidžia muziejų kaip gyvą ir provokuojantį. Per fotografijos plyšius muziejaus kasdienybė nušvinta magija.“
„Vadimo Šamkovo paroda „Mano muziejus“, pasakojanti apie kasdienį muziejaus gyvenimą, tampa ir solidarumo ženklu. Tai ne tik meniška proceso dokumentacija, bet ir bendros atminties, šiuo metu itin svarbios Ukrainai, išsaugojimo aktas“, – sako parodos kuratorė, Nacionalinio Bohdano ir Varvaros Chanenkų dailės muziejaus atstovė žiniasklaidai Olha Hončarenko.
Paroda „Mano muziejus“ keliaus po keturis Ukrainos miestus: Kyjivą, Odesą, Sumus ir Zaporižę.
Organizatoriai: Nacionalinis Bohdano ir Varvaros Chanenkų dailės muziejus, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus
Projekto partneriai: Lietuvos Respublikos ambasada Ukrainoje, Ukrainos ambasada Lietuvoje, Lietuvos kariuomenė, Lietuvos šaulių sąjunga, 1008-oji Šventaragio šaulių kuopa, Lietuvos muitinė, Ukrainos patrulinė policija, Ukrainos valstybinė muitinės tarnyba, Ukrainos valstybinė pasienio tarnyba, Kyjivo miesto valstybinės administracijos Kultūros departamentas
Rėmėjas „Nova Post“
Mecenatas Lietuvos Respublikos garbės konsulas Luhansko srityje Robertas Gabulas
Speciali padėka: Valdui Dovydėnui, Tomui Ivanauskui, Renatai Kanarskajai, Ingai Stanytei-Toločkienei
Kuratoriai ir koordinatoriai: Anfisa Dorošenko, Olha Hončarenko, Anastasija Macelo, Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė, Skaistis Mikulionis
Dizainerė Marija Kolosova
Vertėja Julija Kizima
Parodos montuotojai: Mykola Korobko, Oleg Melnyk
Dokumentų administratorės ir eksponatų saugotojos: Olena Kramareva, Julija Samoilova