Laukinės sielos. Baltijos šalių simbolizmo dailė

Lietuvos, Latvijos ir Estijos simbolistų paroda pirmą kartą buvo eksponuota 2018 m. Orsay muziejuje Paryžiuje, minint Baltijos šalių nepriklausomybės šimtmetį. Paskui perkelta į KUMU muziejų Taline, o 2020 m., minint Baltijos šalių nepriklausomybės atkūrimo trisdešimtmetį, ji buvo pristatyta Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje ir Latvijos nacionaliniame dailės muziejuje Rygoje.

Šiai parodai ir skirtas solidus katalogas, kuriame atskleidžiamas trijų Baltijos šalių tapytojų reikšmingumas ir aptariama jų kūrybos svarba bendrame vakarietiškosios dailės istorijos kontekste. Baltijos šalių simbolizmo menininkų kūryba beveik nežinoma ne tik visuomenei, bet ir kitų šalių simbolizmo tyrinėtojams. Labai saviti ir įdomūs autoriai nesulaukė platesnio pristatymo ir liko nuošalyje. Nors XIX a. pabaigos–XX a. pradžios Baltijos šalių kultūrinis ir meninis gyvenimas buvo labai įdomus: tautinis romantizmas, savo tautinės tapatybės paieškos, menininkų draugijos, pirmosios dailės parodos. Iš daugybės šaltinių semtos įtakos įgavo simbolistinę išraišką. Menininkai atsigręžė į savo šalių liaudies meną, folklorą, augo susidomėjimas mitais ir istoriniu paveldu. „Tai naujas dvasios žemynas, kurio Kristupas Kolumbas lieka Čiurlionis“, – laiške S. Kymantaitei-Čiurlionienei 1930 m. rašė prancūzų rašytojas Romainas Rolland’as. Kataloge parodos kuratorius, žymus simbolizmo tyrinėtojas Rodolphe Rapetti (Prancūzija) išsamiai atskleidžia Baltijos šalių simbolizmo atsiradimo prielaidas, raidą, pagrindinius bruožus ir žymiausius jo atstovus. Trisdešimt šeši žymiausi Lietuvos, Latvijos ir Estijos simbolizmo tapytojai pristatomi pateikiant jų kūrinių reprodukcijas su labai išsamiais darbų aprašymais. Kiekvienas kūrinys atskleidžiamas plačiame istoriniame kontekste, nubrėžiamos pagrindinės jo siužetinės linijos, nušviečiama sukūrimo istorija ir apibūdinami svarbiausi stilistiniai ypatumai.

 

„Laukinės sielos“ – tai bandymas grąžinti mažai žinomus Baltijos šalių kūrėjus į pasaulio meno istorijos žemėlapį, parodant jų kūrybos individualumą ir grožį.

 

 

 

Sudarytojos: Algė Andriulytė, Eglė Mikalajūnė

 

Tekstų autoriai: Rodolphe Rapetti, Algė Andriulytė, Daiva Beliūnienė, Marita Bērziņa, Aija Brasliņa, Ieva Burbaitė, Gundega Cēbere, Eero Epner, Danutė Gruzdienė, Linda Kaljundi, Jaak Kangilaski, Lola Annabel Kass, Dace Lamberga, Laima Laučkaitė, Mai Levin, Gunta Madlinska, Aistė Praškevičiūtė, Bart Pushaw, Liis Pählapuu, Julija Račiūnaitė, Jurgita Rimkutė-Vainiuvienė, Genovaitė Vertelkaitė-Bartulienė

 

Redaktoriai: Monika Grigūnienė, Gražina Rutskienė, Richard Adang, Jonathan Cairns, Noah Friedman

 

Vertėjos: Margita Galītis, Agnė Mackevičiūtė, Skirmantė Cairns, Judita Malininaitė, Juta Ristoo, Ieva Venskevičiūtė, Agnė Zujevaitė

 

Grafinis dizainas ir iliustracijų parengimas Tuuli Aule

 

Išleido Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, 2020

 

Spausdino „Standartų spaustuvė“

 

Tiražas 700

 

Išparduota