Franso Halso kūriniai atkeliavo į Lietuvos nacionalinį dailės muziejų

Fot. Gintarė Grigėnaitė

Olandų „Aukso amžiaus“ tapytojo Franso Halso kūriniai atkeliavo į Lietuvos nacionalinį dailės muziejų iš pačios Ukrainos! Odesos Vakarų ir Rytų meno muziejaus (angl. WEartMuseum, ukr. Одеський музей західного і східного мистецтва) direktoriaus Igorio Poroniko (Игорь Пороник) dėka Lietuvoje galėsime išvysti autoriaus tapybos šedevrus „Evangelistas Lukas“ ir „Evangelistas Matas“. Kūrinius numatoma pristatyti Vilniaus 700-ojo gimtadienio proga.

 

Į Odesos muziejaus kolekciją paveikslai pateko 1920-aisiais kaip nežinomo XIX a. dailininko kūriniai. Jų autorių 1959 m. nustatė viena garsiausių pasaulyje olandų tapybos eksperčių Irina Linnik iš Valstybinio Ermitažo. Menotyrininkė ne tik įtikinamai įrodė garsaus olandų portretisto F. Halso autorystę, bet ir atnaujino šių kūrinių istoriją. „Keturių evangelistų“ seriją dailininkas nutapė apie 1620-uosius metus. Rusijos imperatorienės Jekaterinos II vardu Amsterdamo aukcione visą ciklą 1771 m. įsigijo Janas Eiferis. 1773 m. paveikslai buvo įtraukti į Ermitažo katalogą, kurio numerius vis dar galima pamatyti paveikslų kampe. 1812 m. tapybos darbai buvo padovanoti Ukrainos katalikų bažnyčioms. Po Pirmojo pasaulinio karo ir revoliucijos subyrėjus Rusijos imperijai kiti du serijos paveikslai „Evangelistas Jonas“ atsidūrė J. Paul Getty muziejuje Los Andžele, o „Evangelistas Markas“ – Valstybiniame A. S. Puškino dailės muziejuje Maskvoje.

 

Odesos paveikslai ne kartą eksponuoti tarptautinėse parodose, įskaitant F. Halso muziejų Harleme, Vašingtono nacionalinę galeriją, Londono nacionalinę galeriją. 2020 m. Odesos evangelistai parodyti Palazzo Reale Milane parodoje „Georges de La Tour. Šviesos Europa“. Jie bus eksponuojami ir Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje.

 

Baisus karas Ukrainoje suartino mus su gerais kolegomis, o dabar draugais Odesoje, Kyjive, Lvive. Prie sudėtingos šedevrų kelionės prisidėjo jie ir daugybė žmonių bei institucijų Ukrainoje, Lenkijoje ir Lietuvoje. Tai projekto vadovai: Odesos Vakarų ir Rytų meno muziejaus direktorius I. Poronikas ir Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas, daugybė mielų kolegų, abiejų muziejų darbuotojų.

 

Fot. Gintarė Grigėnaitė

Generalinis parodos rėmėjas yra BTA draudimas. Be nuolatinės draudikų pagalbos ir be Lietuvos kultūros tarybos rėmimo jokie rimtesni projektai su Ukraina būtų neįmanomi.

 

Šedevrų kelione rūpinosi Lietuvos ambasados Ukrainoje ambasadorius Valdemaras Sarapinas ir ambasados sekretorė Renata Kanarskaja, Lietuvos ambasados Lenkijoje ambasadorius Eduardas Borisovas ir nuolatinė visų ukrainietiškų projektų pagalbininkė Mirijana Kozak. Jos rūpesčiu paveikslus saugojo Lenkijos policija. Bendrauti su Ukrainos institucijomis padėjo Ukrainos ambasados Lietuvos Respublikoje ambasadorius Petro Beshta (Петро Бешта) ir diplomatė Olena Kuzmenchuk (Олена Кузьменчук).

 

Kyjive nuolat dingstant elektrai ir ryšiui privalomais Ukrainos kultūros ir informacinės politikos ministerijos įsakymais ir leidimais rūpinosi viceministrė Katerina Čujeva (Катерина Чуєва). Lietuvoje projektą globoja kultūros ministras Simonas Kairys. Tikimės ir Ukrainos kultūros ir informacinės politikos ministro Oleksandro Tkačenkos globos.

 

 

Už saugų kūrinių pervežimą dėkojame Lietuvos kariuomenei, Ukrainos patrulinei policijai, Lenkijos policijai, Lietuvos Respublikos garbės konsului Luhanske ir kunigaikščių Ostrogiškių labdaros fondo steigėjui Robertui Gabului bei Lietuvos Respublikos garbės konsului Ternopolyje Jaroslavui Vizniakui (Ярослав Візняк).

 

Lietuvoje mus saugojo ginkluoti šauliai: Narimantas Savickas, Tadas Gečiauskas, Giedrius Rudalevičius, Lietuvos šaulių sąjunga.

 

Vežant tokias vertybes per valstybių sienas ypač svarbios yra muitinės procedūros. Ukrainoje ir Lietuvoje mums talkino projekto patarėjas muitinės klausimais Lietuvos muitinės tarptautinių ryšių skyriaus patarėjas Valdas Dovydėnas. Lenkijoje ypač padėjo projekto patarėjas logistikos klausimais transporto atašė Lietuvos Respublikos ambasadoje, Lenkijos Respublikoje Stanislavas Vidtmannas. Muitinėje paveikslus svetingai sutiko Vilniaus tarptautinio oro uosto muitininkai ir nuolatinio muziejaus pagalbininko bei rėmėjo muitinės tarpininko AD REM JSC atstovė Jolanta Žilovič. O tada šedevrų būklę patikrino Prano Gudyno restauravimo centro tapybos restauratoriai. Taip apie kūrinių kelionę pasakoja Skaistis Mikulionis.