In memoriam Leonui Maskaliūnui

Leonas Maskaliūnas

Atsisveikiname su architektu Leonu Maskaliūnu (1927 04 02 Rokiškyje–2021 09 26 Lemonte, JAV) – išeivijos ir Lietuvos kultūros, meno, švietimo puoselėtoju ir rėmėju, filantropu, Maskaliūnų šeimos vardu padovanojusiu Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui vertingą Oriento dailės kolekciją.

 

Leonas Maskaliūnas rokiškėnas, 1944 m. pasitraukęs iš Lietuvos. Vokietijoje, vėliau JAV studijavo architektūrą ir inžineriją, baigęs studijas išvyko dirbti  į Pietryčių Aziją. Ilgiausiai, dešimtmetį, dirbo Tailande, kur jam vadovaujant pastatyta didžiausia Pietryčių Azijos uosto krantinė ir per 100 jo projektuotų tiltų. Leonas Maskaliūnas projektavo, statė ir konsultavo šešiolikoje Azijos valstybių ir visuose kraštuose, kur tik teko gyventi, domėjosi vietine kultūra, menu ir kartu su žmona Nijole atrasdavo ir įsigydavo įdomių, širdžiai mielų dailės kūrinių. Per Rytuose praleistus tris dešimtmečius susikaupė solidus rinkinys, kuris, Maskaliūnams grįžus į JAV, puošė jų namus Čikagoje, o 2016 m., kaip Maskaliūnų – Nijolės, Leono ir jų sūnaus Lino – dovana Lietuvai, atkeliavo į Lietuvos nacionalinį dailės muziejų. Dovanotų vertybių sąraše – 187 kūriniai iš 20-ties Azijos valstybių. Iki tol niekur viešai nerodyta orientalinės dailės kolekcija buvo pristatyta  Radvilų rūmų dailės muziejaus parodoje, vėliau – nuolatinėje šio muziejaus ekspozicijoje. Muziejaus lankytojai turėjo progą gėrėtis ne tik labiau mums pažįstamu Kinijos, Japonijos, Indijos menu, bet ir Tailando, Indonezijos, Kambodžos, kitų Pietryčių Azijos šalių, taip pat islamiškųjų kraštų dailės kūriniais.

 

Liekame dėkingi Leonui Maskaliūnui ne tik už dovanotąją kolekciją. Ačiū už ilgą, prasmingą, gražų gyvenimą, kupiną veiklų ir darbų, skirtų mums visiems, šiapus ir anapus Atlanto.

 

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus bendruomenė

Taip pat žiūrėkite

Galerija

Oriento dailė iš Leono Maskaliūno (1927 04 02 – 2021 09 26) kolekcijos