Garso meno performansas ir projekto „Migruojantis muziejus“ pradžia pajūryje

Gailė Griciūtė. Fot. Phillipe Gerlach

Iki 2024 m. kovo pabaigos LNDM Prano Domšaičio galerijoje (Liepų g. 33, Klaipėda) veikia paroda „Kasdienybės liudininkai. Natiurmortas kaip laikmečio re(de)konstrukcija“. Parodos kuratorė Nijolė Nevčesauskienė jai atrinko beveik šimtą XX a. antros pusės dailės kūrinių iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus rinkinio. Parodos kontekste spalio 26 d. 18 val. kompozitorė ir garso menininkė Gailė Griciūtė atliks garso performansą preparuotam fortepijonui, juostiniam magnetofonui ir balsui „Tamsus elastingas skystis“.

 

Kaip sako menininkė, „šis performansas yra dreifuojanti daina apie virpantį orą, plaukelių judesius jūsų ausies sraigėje. Tai istorija apie garso takumą, XVIII a. vadintą eterine ugnimi: „<…> iš esmės tai skystis, elastingas ir labai suspaudžiamas, nepaprastai reto tankio ir tvirtumo, nematomas ir net nepastebimas mūsų pojūčiams, laisvas, ramus, natūraliai šaltas ir gebantis lengvai prasiskverbti pro visų kūnų masę“ (ištrauka iš J. B. Lamarcko knygos Memoires de physique et d’histoire pirmojo straipsnio Du feu éthéré, Paryžius, 1797, p. 136).

 

Gailė Griciūtė (g. 1985 m. Kaune) 2011 m. baigė Sibelijaus muzikos akademiją Helsinkyje Suomijoje ir 2015 m. Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, buvo kviestinė studentė Städelschule Frankfurte prie Maino 2014 m. (Douglaso Gordono filmo klasė). Gailė yra meninio kolektyvo „Eye Gymnastics“ (Gailė Griciūtė ir Viktorija Damerell) narė. Kolektyvo darbai buvo rodomi įvairiuose festivaliuose Lietuvoje ir Vokietijoje. Šiuo metu Gailė yra  Vilniaus dailės akademijos doktorantė, jos tyrimo tema „Garso menas kaip kitokio santykio praktika“. Savo kūryboje menininkė tyrinėja ir kuria garsines situacijas, kvestionuojančias garso suvokimą.

 

Renginys nemokamas. Projektą remia Klaipėdos miesto savivaldybė.

 

LNDM Pamario galerija pradeda nesezoninio laikotarpio projektą „Migruojantis muziejus“. Galerijos veiklą, kaip ir visą Kuršių nerijos kultūrinį gyvenimą neišvengiamai veikia sezoniškumas: turistų srautai sumažėja, vietos bendruomenei kultūrinių produktų pasiūla menkesnė nei sezono metu didmiesčiuose. Mobili muziejaus kolekcija supažindins Neringos gyventojus su aukštos meninės vertės nacionalinio lygmens muziejinėmis parodomis ir jas lydinčia specialia edukacine programa.      

 

Spalio 28 d. 12 val. LNDM Pamario galerijoje (L. Rėzos g. 3, Juodkrantė) pristatomi Algimanto Švėgždos darbai, sukurti 8 ir 9 dešimtmečiais. Menotyrininkė prof. dr. Ramutė Rachlevičiūtė, knygos apie tapytoją ir grafiką Algimantą Švėgždą (1941‒1996) sudarytoja (Algimantas Švėgžda, Laimės šulinys, Vilnius, 2019), plačiau papasakos apie menininką ir jo kūrybą. Popietę pagardins juvelyrės Dovilės Žydelienės konditeriniai šedevrai.

 

Nemokamas renginys vyks 12‒15 val.

Rėmėja ‒ Neringos miesto savivaldybė.