„Stiprūs kartu“ ir Lietuvos nacionalinis dailės muziejus pradeda iniciatyvą „Sušildyk Ukrainą“

Fot. Gintarė Grigėnaitė

Rusija raketų atakomis sugriovė didelę dalį Ukrainos energetikos infrastruktūros, dėl ko milijonai šalies gyventojų žiemos akivaizdoje išgyvena elektros, šilto vandens ir šilumos savo būstuose stygių. Siekdami jiems padėti, „Stiprūs kartu“ bei Lietuvos nacionalinis dailės muziejus rengia paramos iniciatyvą „Sušildyk Ukrainą“. Pagrindinis jos tikslas – surinkti lėšas elektros generatoriams ir dyzeliniams šildytuvams. 

 

Visa surinkta ir įsigyta įranga bus gabenama į Ukrainos bendruomenės centrus, kuriose elektros negaunantys gyventojai galės pasišildyti, gauti šilto maisto, pasinaudoti interneto ryšiu, pasikrauti prietaisus ir pabūti kartu šilumoje bei šviesoje. 

 

Fot. Gintarė Grigėnaitė

Kultūros įstaigos virto susitelkimo centrais 

„Karo pradžioje mūsų tikslas buvo padėti Ukrainos karo pabėgėliams gauti laikiną būstą Lietuvoje. Į mūsų kvietimą atsiliepė daugybė neabejingų Lietuvos gyventojų ir bendromis pastangomis sugebėjome priimti dešimtis tūkstančių žmonių.

Tačiau dabar matome, kad galimybės pabėgėliams pasiūlyti būstą jau beveik išsemtos. Negalėdami pasiūlyti namų šilumos Lietuvoje, norime tos šilumos atvežti iš Lietuvos ‒ žiemai atėjus, ukrainiečiams ji tapo itin reikalinga. Matydami kas vyksta Ukrainoje, supratome, kad reikia skubiai padėti be šilumos ir šviesos likusiems žmonėms, tad nutarėme plėsti savo veiklą“, ‒ sako vienas iš „Stiprūs kartu“ iniciatorių Edmundas Jakilaitis.

Iniciatyva „Sušildyk Ukrainą“ vykdoma kartu su LNDM. Muziejaus vadovas Arūnas Gelūnas pasakoja, kad dabar beveik visi muziejai Ukrainoje savo eksponatus paslėpė ar laikinam saugojimui išvežė į užsienį, o atsilaisvinusios patalpos virto bendruomenės centrais.

„Čia ateina žmonės, kad kartu padėtų kariams: pina maskuojamuosius tinklus, mezga kojines, lieja apkasų žvakes. Organizuojamos ir psichologų konsultacijos.

Po atakų prieš civilinę miestų infrastruktūrą, šios erdvės tampa vietomis kur galima gauti elektros, šilumos, šilto maisto. Muziejai taikos metu jungia žmones per kultūrą, karo Ukrainoje metu, jie tampa vieta, jungiančia žmones bendriems darbams bei dalinimusi tokiais pamatiniais dalykais kaip šiluma, ryšys su pasauliu, šviesa ir bendrystė“, ‒ teigia A. Gelūnas. 

 

Fot. Gintarė Grigėnaitė

Generatorių paklausa – didesnė nei pasiūla 

„Sušildyk Ukrainą“ tikslas – surikinti lėšų ir nupirkti kuo daugiau generatorių ir dyzelinių šildytuvų. Pirmąją jų partiją „Stiprūs kartu“ nupirko už anksčiau gyventojų ir verslų suaukotas lėšas. Tačiau lėšų visam reikiamam generatorių kiekiui organizacija neturi, todėl kviečia gyventojus ir verslus vėl suremti pečius svarbiai iniciatyvai.

Gruodžio 1 d. išvežama pirmoji tikslinės humanitarinės pagalbos partija. Akcijos organizatoriai iki Kalėdų tikisi nupirkti ir šąlantiems ukrainiečiams perduoti dar 400 generatorių ir šildytuvų.

 

Akcijai „Sušildyk Ukrainą“ galima aukoti paskambinus trumpuoju numeriu 1409 – skambučio kaina 5 eurai ‒ arba pavedimu į „Stiprūs kartu“ sąskaitą LT387044090101401806. VšĮ „Stiprūs kartu“ įmonės kodas: 305674792.

 

Daugiau informacijos: 

Giedrius Galdikas  

+370 620 44970  

giedrius.galdikas@inkagency.lt