Naujausioje Taikomosios dailės ir dizaino muziejaus parodoje – Chagallo, Picasso ir Ernsto keramikos dirbiniai ir gobelenai  

Atidarymas 2024 m. balandžio 25 d., ketvirtadienį, 17 val.

Parodos Chagall. Picasso. Ernst. Keramika ir gobelenai vizualas, Marc Chagall, Yvette Cauquil-Prince, audimo vadovė. Arlekinai (fragmentas). 1993. Gobelenas. Privati kolekcija. © ADAGP, 2024 Marc Chagall, Yvette Cauquil-Prince, audimo vadovė. Arlekinų šeima (fragmentas ). 1966. Gobelenas. Privati kolekcija. © ADAGP, 2024 Marc Chagall. Įsimylėjėliai ir gyvūnas (fragmentas). 1957. Keramika. Privati kolekcija . © ADAGP, 2024 Marc Chagall, Yvette Cauquil-Prince, audimo vadovė. Taika (fragmentas). 2001. Gobelenas. Privati nuosavybė. © ADAGP, 2024

LNDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejus balandžio 25 d. 17 val. kviečia į dviejų naujų parodų atidarymą. Parodoje „Chagall. Picasso. Ernst. Keramika ir gobelenai“ pristatomi vienų garsiausių XX a. dailininkų, formavusių praėjusio šimtmečio dailės raidą, keramikos dirbiniai ir pagal jų kūrinius austi gobelenai. Parodą lydi dailininko Dariaus Hecqo-Cauquilo darbų paroda „Grįžimas prie ištakų“. Parodos veiks iki rugsėjo 30 d.  

 

Lietuvos meno mylėtojams paroda suteikia unikalią galimybę susipažinti su ne taip gerai žinoma, bet ne mažiau kerinčia Chagallo veikla keramikos ir tekstilės srityje – tai dar vienas žvilgsnis į jo įvairiapusę kūrybą. Įvairialypiame kūrinių rinkinyje – nuo vaizduotės galia stebinančios keramikos iki rafinuotų gobelenų – atsiskleidžia žaismingi Chagallo eksperimentai su forma, tekstūra ir pasakojimu. Kaip ir menininko legendiniai tapybos ir grafikos darbai, šie kūriniai mus kviečia į sapnišką visatą, kurioje folkloras, mitologija ir asmeninė patirtis susipina į fantastišką vaizdų ir emocijų audinį“, – teigia LNDM generalinis direktorius Arūnas Gelūnas.  

 

Marcas Chagallas, Pabloʼas Picassoʼas, Maxas Ernstas – vieni garsiausių dailininkų, formavusių XX a. dailės lauką. Daugumai žiūrovų gerai žinomi jų tapybos ir grafikos darbai, kiek mažiau – kartkartėmis autorių parodas paįvairinantys keramikos dirbiniai, bet pagal dailininkų kūrinius austi gobelenai beveik nematyti. Ši paroda – tai unikali galimybė susipažinti su išskirtiniais garsių menininkų darbais“, – sako parodos kuratorė Vilma Gradinskaitė. 

 

 

Pirmoji Šiaurės rytų regione  

 

Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje atidaroma paroda „Chagall. Picasso. Ernst. Keramika ir gobelenai“ – pirma tokia ne tik Lietuvoje, bet ir kaimyninėse šalyse. Parodos lankytojai turės unikalią galimybę išvysti dvidešimt tris Marco Chagallo ir Pablo Picasso keramikos dirbinius – pano, lėkštes, vazas, ąsočius, ir dvylika meistrės Yvette Cauquil-Prince pagal M. Chagallo, P. Picasso ir M. Ernsto eskizus austų gobelenų.  

 

Savo kūriniuose dailininkai pasakoja apie pamatines etikos ir moralės vertybes, siekia darnos su gamta, nostalgiškai žvelgia į vaikystę. Pasak parodos kuratorės V. Gradinskaitės, kūriniai lankytojams pristatomi skirtingais teminiais pjūviais: Biblijos, karo ir taikos, gimtojo štetlo, cirko, koridos ir meilės.  

 

„Mūsų gyvenime, kaip ir dailininko paletėje, yra viena spalva, suteikianti prasmę gyvenimui ir menui. Tai meilės spalva“, – teigė dailininkas M. Chagallas.  

 

 

Chagallo ir Picasso bendri kūrybiniai eksperimentai 

 

Prancūziją dėl nacių okupacijos palikęs ir į JAV persikėlęs M. Chagallas į Europą sugrįžo tik po Antrojo pasaulinio karo ir netikėtos mylimos žmonos Bellos mirties. Apsigyvenęs Prancūzijos Rivjeroje, kur gyvavo senos antikinės keramikos tradicijos, XIX a. ir XX a. sandūroje atgaivintos menininkų avangardistų, dailininkas atrado save vienoje seniausių meno rūšių. Šiek tiek daugiau nei per dvidešimt metų – nuo 1949 iki 1972-ųjų – M. Chagallas sukūrė daugiau nei 350 keramikos dirbinių.  

 

Kurdamas keramikos dirbtuvėje „Madoura“ Valorise, M. Chagallas dažnai sutikdavo vieną žinomiausių ispanų dailininkų – P. Picasso’ą. Abu menininkai eksperimentavo įvairiomis technikomis, ieškojo degamų glazūrų netikėtų spalvinių derinių, lipdė ir žiedė vazas, lėkštes, pano. M. Chagallas ir P. Picasso’as įžvelgė ypatingą pirmykštę keramikos simboliką, kai per ugnį transformuojama žemė, t. y. molis, įgauna naujas formas ir reikšmes.  

 

Su audimo meistre Y. Cauquil-Prince M. Chagallas susipažino septinto dešimtmečio viduryje, jų kūrybinis bendradarbiavimas truko ilgiau nei du dešimtmečius. Y. Cauquil-Prince savo žinias ir talentą skyrė M. Chagallo, P. Picasso, M. Ernsto ir kitų dailininkų darbams perkelti į tekstilę. Parodoje eksponuojami ir pirmieji pagal M. Chagallo eskizus sukurti gobelenai „Arlekinų šeima“ (1966) ir „Kūrimas“ (1971). Po M. Chagallo mirties 1985 m. meistrė toliau audė gobelenus pagal dailininko kūrinius. 

 

Daugiau apie parodą

Parodos atidarymo akimirkos

Edukacinė programa

Integruotos pamokos parodoje

 

 

 

Parodos Grįžimas prie ištakų vizualas, Darius Hecq-Cauquil. Jūros šokis / Sea Dance. 2022, drobė, aliejus / oil on canvas. Privati kolekcija / Private collection. © ADAGP, 2024

Dailininko Dariaus Hecqo-Cauquilo kvietimas grįžti prie ištakų 

 

Parodą „Chagall. Picasso. Ernst. Keramika ir gobelenai“ lydi dailininko Dariaus Hecqo-Cauquilo darbų paroda „Grįžimas prie ištakų“. Tarp dvidešimties eksponuojamų menininko darbų pristatomi gobelenai, iš pjuvenų ir aliejinių dažų ant drobės sukurtos kompozicijos, aliejiniais dažais dekoruotos akmens ar jūros bangų nugludintos medžio skulptūros. 

 

Tapytojo Emile’io Hecqo ir audimo meistrės Yvette Cauquil-Prince šeimoje gimęs menininkas nuo mažumės iš savo motinos mokėsi gobeleno meno. D. Hecqas-Cauquilas surengė daugiau nei keturiasdešimt personalinių parodų Prancūzijoje, Belgijoje, Ispanijoje, Japonijoje ir kitose šalyse. Dailininko darbai įtraukti į Prancūzijos nacionalines kolekcijas, tarp jų – Pompidou nacionalinio meno ir kultūros centro. Lietuvoje D. Hecqo-Cauquilo kūryba pristatoma pirmą kartą.  

 

 

Atidarant parodas balandžio 25 d. 17 val. LNDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (Arsenalo g. 3A, Vilnius) dalyvaus Marco Chagallo anūkės Meret Meyer ir Bella Meyer, taip pat  audimo meistrės Yvette Cauquil-Prince sūnus, dailininkas Darius Hecqas-Cauquilas.   

 

 

Paroda „Chagall. Picasso. Ernst. Keramika ir gobelenai“ 
Projekto vadovė Džiuljeta Žiugždienė 
Projekto koordinatorė Živilė Intaitė 
Parodos kuratorė dr. Vilma Gradinskaitė 
Architektė Ūla Žebrauskaitė-Malinauskė 
Grafikos dizainerė Jonė Miškinytė 
 

Parodoje eksponuojami dailės kūriniai priklauso Idos Chagall ir Michelio Brodskyʼio, taip pat Yvette Cauquil-Prince kolekcijoms. 
Dėkojame ponioms Meret Meyer, Bellai Meyer ir ponui Dariui Hecqui-Cauquilui, paskolinusiems keramikos dirbinių ir gobelenų. 

 

Paroda „Grįžimas prie ištakų“ 
Kuratorės: Ambre Gauthier, Vilma Gradinskaitė 
Architektė Ūla Žebrauskaitė-Malinauskė 
Grafikos dizainerė Jonė Miškinytė 

Arsenalo g. 3A, LT-01100 Vilnius
Tel. +370 5 262 8080, +370 5 212 1813
El. p. tddm@lndm.lt
Muziejus pritaikytas asmenims, turintiems judėjimo sutrikimų

Taip pat žiūrėkite

Paroda

Chagall. Picasso. Ernst. Keramika ir gobelenai

Edukacija

Prisiminimai, siužetai, kūryba ir spalvos. Edukacinė programa parodoje „Chagall. Picasso. Ernst. Keramika ir gobelenai“

Integruotos pamokos parodoje „Chagall. Picasso. Ernst. Keramika ir gobelenai“

Galerija

Chagall. Picasso. Ernst. Keramika ir gobelenai. Parodos atidarymo akimirkos. Fot. Gintarė Grigėnaitė