Vilnius. XXI amžiaus heraldika

2023 m. birželio 6 d. – rugsėjo 8 d.

„Vilnius. XXI amžiaus heraldika“ – tai tęstinis Renso Rogierio Muiso ir Pieterio Corneliso Voso („Studija 75B“, Roterdamas, Nyderlandai) projektas, vykdomas nuo 2001 m. Jo kūrėjai siekia plačiajai visuomenei pristatyti kultūrinį turinį per vizualinę komunikaciją. Šio projekto tikslas – tirti, analizuoti ir kurti šiuolaikinės urbanizuotos visuomenės heraldiką, išreikštą he­raldinio gobeleno pavidalu. Taip gimė Roterdamo, Amsterdamo, Los Andželo, Hamburgo, Milano ir kitų miestų heraldiniai gobelenai, greta kurių dabar – ir Vilniaus. Šis heraldinis gobelenas sudarytas iš šūkių, simbolių, logotipų ir ženklų, kurie, „Studijos 75B“ nuomone, yra svarbūs ir būdingi šiandienos Vilniui. Pasitelkus klasikinę herbų formą ir Nyderlandų tradicinio gobeleno audimo techniką (gobelenas išaustas Tilburgo tekstilės muziejuje (Textiellab Tilburg)), sukurtas komunikaciškai atpažįstamas šiuolaikinės heraldikos pavyzdys, kuris suformuotas jungiant tam tikrą prasmę turinčius fragmentuotus miesto vaizdinius.

 

Atrodo, kad miestai vis labiau pradeda panėšėti vienas į kitą. Tai lemia visur esantys transnacionaliniai prekių ženklai, užgožiantys ar net visiškai eliminuojantys lokalią, tik tai konkrečiai vietai būdingą ikonosferą. Daugumoje miestų rasime atpažįstamus prekės ženklus, reprezentuojan­čius viešbučių, restoranų, prekybos centrų tinklus; atvykėliams, žvilgsniu vis kliūvantiems už tų pačių logotipų, gali pasirodyti, kad miestai niveliuojasi ir unifikuojasi. Tačiau, nepaisant visko, miestuose išlieka specifinių ženklų ar kitų vizualinių fenomenų, su kuriais tapatinasi vietos gyventojai. Šie ženklai atspindi tiek senąją, tiek naujausiąją miesto istoriją. Gobeleno autoriai – dizaineriai Rensas Rogieris Muisas ir Pieteris Cornelisas Vosas – į heraldinį gobeleną sudėjo tai, kas, jų akimis, sudaro dabartimi gyvenantį Vilnių. Tai ir svarbiausios miesto institucijos, ir pastatai, formuojantys sostinės urbanistinį veidą, ir skulptūros, kurias atpažįsta kiekvienas vilnietis, ir logotipai, matomi ant spaudos kioskų ar prekybos centrų fasadų. Tačiau šiame gobelene nėra hierarchijos: jame galima rasti ir gatvės meno, ir grafičių, ir kultinių romanų apie Vilnių, ir paminklų, barų, klubų ar kavinių. Vilnius čia – unikalių ženklų sankaupa, pamatyta olandų dizainerių akimis, paremta daugybe ikonogra­finių tyrimų, pokalbių su vilniečiais, išanalizuota ir paversta šiek tiek ironišku meno kūriniu. Autoriams tai – ne komercinis miesto rinkodaros projektas, bet subjektyvios analizės išdava. Jie nekuria pagal komercinius užsakymus ar ins­titucines užduotis, nes tik taip atsiranda erdvės asmeniniam ir nepriklausomam turinio bei formos pasirinkimui.

 

Vilniaus 700 metų jubiliejus – puiki proga užfiksuoti nuolat kintantį šiuolaikinio Vilniaus ženklų ir simbolių kraštovaizdį. Heraldinis gobelenas, skirtas Vilniui, įpavidalina ir paverčia ženklais tai, kas, menininkų nuomone, sudaro Vilniaus vizualinį unikalumą. Tačiau kiekvienas gobeleną sudarantis ženk­­las – dar ir pasakojimas apie sostinės kultūros, literatūros, architektūros, gatvės meno ir gyvenimo, naujausios Vilniaus istorijos fragmentą. Ironišką, spalvingą, egalitarinį – tokį, koks šiuo metu ir yra Vilnius.

 

Parodos kuratorius Evaldas Stankevičius

 

 

Atsisiųskite „Vilnius. XXI amžiaus heraldika“ lankstinuką ir patyrinėkite Vilniaus heraldiką!

Arsenalo g. 3A, LT-01100 Vilnius
Tel. +370 5 262 8080, +370 5 212 1813
El. p. tddm@lndm.lt
Muziejus pritaikytas asmenims, turintiems judėjimo sutrikimų