Sofijos Kanaverskytės tekstilės paroda „Lietuvos Respublikos Prezidentai“

2019 m. gruodžio 5 d. – 2020 m. sausio 12 d.

S. Kanaverskytė. Lietuvos Respublikos Prezidentas Antanas Smetona. 2019

Parodoje „Lietuvos Respublikos Prezidentai“ dailininkė Sofija Kanaverskytė pristato I Lietuvos Respublikos ir atkurtos II Lietuvos Respublikos Prezidentų – Antano Smetonos (1884–1944), Aleksandro Stulginskio (1885–1969), Kazio Griniaus (1866–1950), Algirdo Mykolo Brazausko (1932–2010), Valdo Adamkaus, Dalios Grybauskaitės, Gitano Nausėdos ir kitų aukščiausių šalies vadovų atvaizdų ciklą. Dailininkė sukūrė dvylika tekstilės kompozicijų, naudodama batiką, aplikaciją, tapybą ir dekupažą. Tradicines bažnytines vėliavas primenantis kompozicijų formatas, dydis, eksponavimo būdas ir koloritas suteikia darbams santūraus iškilmingumo.

 

               Visuomenei gerai žinomų žmonių atvaizdų kūrimui pasitelkdama tekstilės ir tapybos technikų jungtį, dailininkė siekė ir portretinio panašumo, ir dekoratyvaus apibendrinimo. Autorei buvo svarbu per išskirtines asmenybes atskleisti XX a. Lietuvos istoriją, kurti romantizuotą, pakylėtą nuo kasdienybės, poetišką atmosferą. Lakoniškos detalės – Trispalvės motyvai, heraldiniai ženklai, ąžuolo lapų girliandos, lietuvių liaudies juostų raštai, gaidų fragmentai, javų lauko, tamsaus miško ar spalvingų gėlių motyvai – subtiliai apibūdina vaizduojamų asmenų veiklą, idėjas, laikotarpį. Labai svarbus šiame cikle yra spalvinis sprendimas. Kiekviena kompozicija pasižymi savita spalvine gama, kuri turi ir emocinę, ir simbolinę prasmę.

 

S. Kanaverskytė 1964 m. baigė scenografijos studijas Valstybiniame dailės institute (dabar Vilniaus dailės akademija), dirbo dailininke-statytoja Panevėžio dramos teatre, vėliau – Valstybiniame jaunimo teatre (dabar Jaunimo teatras) Vilniuje. Kai 1975 m. menininkė atvyko į Klaipėdą, ji buvo pirmoji ir vienintelė scenografijos specialistė mieste. Penkeri gyvenimo ir kūrybos dešimtmečiai uostamiestyje buvo intensyvaus darbo scenografijos srityje laikotarpis. Klaipėdos dramos teatre ir kituose šalies teatruose S. Kanaverskytė sukūrė scenografijų ir kostiumų daugiau nei 80-iai pastatymų, jai teko apipavidalinti visus su scena susijusius uostamiesčio renginius. Menininkė trisdešimt penkerius metus dėstė scenografiją Klaipėdos universiteto Menų fakultete, dosniai dalindamasi scenografijos patirtimi su būsimaisiais režisieriais, surengė per 30 personalinių tapybos, grafikos, tekstilės parodų Klaipėdoje ir kituose Lietuvos miestuose.

 

Tai jau trečias S. Kanaverskytės tekstilinių kompozicijų, skirtų Lietuvos istorijai, ciklas. 2015 m. Prano Domšaičio galerijoje buvo pristatyta dekoratyvinių vėliavų paroda „Lietuvos valdovai“, įamžinusi šlovingą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikotarpį. 2018 m. išvakarėse S. Kanaverskytė pristatė Lietuvos atkūrimo 100-mečiui skirtą ciklą „Lietuvos didieji“, kurį sudarė dekoratyvinės vėliavos su iškiliausių XIX a. pab.–XX a. lietuvių tautinio sąjūdžio atstovų, valstybingumo žadintojų, nepriklausomybės siekėjų ir puoselėtojų, valstybės, visuomenės ir kultūros veikėjų, pasipriešinimo sovietinei okupacijai dalyvių atvaizdais.

                                                                                                Kristina Jokubavičienė

Liepų g. 33, LT-92145 Klaipėda
Tel. / faks. (8 46) 410 416; tel. (8 46) 410 412
domsaitis.galerija@muziejus.ldm.lt