Prano Domšaičio galerijoje – jubiliejinė tapytojo Juozo Vosyliaus paroda „Abipus realybės“.

2020 m. vasario 21 d. – birželio 28 d.

Juozas Vosylius. Balandžio sapnas. 2017–2019

Tapytojas Juozas Vosylius gimė 1950 m. Marijampolės rajone. 1961–1968 m. mokėsi M. K. Čiurlionio vidurinėje meno mokykloje Vilniuje (dab. Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla), 1968–1973 m. studijavo freską-mozaiką Vilniaus valstybiniame dailės institute (dab. Vilniaus dailės akademija). Nuo 1973 m. dailininkas gyvena Klaipėdoje, dalyvauja parodose, yra Lietuvos dailininkų sąjungos (1978) ir dailininkų grupės „Individualistai“ narys. Kūrybos sritys – monumentalioji ir molbertinė tapyba.

 

Freskos ir sgrafito technikomis J. Vosylius sukūrė daugiau nei 20 monumentalių kompozicijų visuomeniniuose interjeruose Klaipėdoje, Palangoje, Šventojoje, Juknaičiuose, Vėžaičiuose, Pagėgiuose, Rietave ir kitur. Dailininkas yra vienas iš nedaugelio sakralinės monumentaliosios dailės kūrėjų Vakarų Lietuvoje. Jo freskų yra Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės, Šventosios Švč. Mergelės Marijos Jūrų žvaigždės, Pagėgių Švento Kryžiaus bažnyčiose ir kitose šventovėse. Parodoje Prano Domšaičio galerijoje eksponuojami Kryžiaus kelio stočių, kurias dailininkas nutapė Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčiai, piešiniai, taip pat altorinės freskos Šventosios Švč. Mergelės Marijos Jūrų žvaigždės parengiamojo piešinio fragmentas ir įvairių sieninės tapybos objektų nuotraukos.

 

Svarbią J. Vosyliaus kūrybos dalį sudaro molbertinė tapyba. Parodoje „Abipus realybės“ pristatomi nuo 1974 m. iki 2019 m. nutapyti paveikslai. Rodomi etapiniai dailininko darbai: „Motinos portretas“ (1974), „Lietuva“ (1996–1997), „Gintaro rinkėjai iš aukštai“ (2005), „Donelaitis – žmogus vitražas“ (2014), istoriko ir dailėtyrininko Jono Tatorio (2004) ir kaligrafo Algio Kliševičiaus („Mąstymai apie Algį Kliševičių“, 2010) portretai, kompozicijos, skirtos Lietuvos valstybės jubiliejui („Dedikacija Lietuvos 100-mečiui stimpanko stiliumi I, 2017, „Regėjimas Lietuvos 100-mečiui“, 2018).

 

Tapytojo žvilgsnis į pasaulį yra itin atidus. Vizijos ir realybės derinys J. Vosyliaus kompozicijose kuria savitą atmosferą. Motyvai ir objektai autoriaus valia perkeliami į kitas erdves, nekasdienišką aplinką, susiejami neįprastais ryšiais. Kontrastas tarp tapomų objektų tikroviškumo ir jų savitarpio sąveikos vizionieriškumo, skirtingų erdvėlaikių jungimas tampa nauja menine realybe, yra būdingas tapytojo kūrybos bruožas. J. Vosylius dažnai naudoja inversijos principą, tai, kas neįprasta, pateikdamas kaip įprasta, ir atvirkščiai. Realusis ir autoriaus kuriamo mito pasauliai drobėse susijungia taip natūraliai, kad bet kuris vaizdinys, atsitiktinio žvilgsnio, apšvietimo išprovokuotas, tampa tikresnis už tikrą.

 

                                                                                                                 Kristina Jokubavičienė

 

Paroda veiks iki 2020 m. birželio 28 d.

 

Karantino taisyklės, kurių prašome lankytojus laikytis, švelnėja, bet išlieka. Lauksime muziejuje lankytojų, kurie pasiruošę nuolat dėvėti apsauginę kaukę, išlaikyti ne mažesnį nei 2 metrų atstumą nuo kitų asmenų, atkreips dėmesį į ant grindų esančias informacines linijas, atsižvelgs į muziejaus darbuotojų prašymus, laikysis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. Taip pat, esant galimybei, už muziejaus bilietą ir kitas paslaugas atsiskaitys banko kortele.

 

Lankytojai aptarnaujami, parodos, ekspozicijos veikia

  • Antradieniais–šeštadieniais – 12.00–18.00 val.
  • Sekmadieniais – 12.00–17.00 val.
  • Valstybinių švenčių išvakarėse dirba valanda trumpiau
  • Nedirba pirmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis

 

 

Parodų, ekspozicijų lankymo kainos

  • Suaugusiesiems – 4 €
  • Kaina su nuolaida – 2 €
  • Gido paslaugos – 10 €, užsienio kalba – 15 €

Liepų g. 33, LT-92145 Klaipėda
Tel. / faks. (8 46) 410 416; tel. (8 46) 410 412
domsaitis.galerija@muziejus.ldm.lt