Paroda ant jūros tilto „Palangos gintaro muziejui – 60“

2023 m. balandžio 3 d. – rugsėjo 30 d.

1963 metais Palangos Tiškevičių rūmuose įkurtas Gintaro muziejus švenčia 60 metų sukaktį. Palangos miesto savivaldybės finansuota stendinė paroda balandžio 3 dieną pradeda jubiliejinių metų renginių ciklą. Lauko stendai stovės ant jūros tilto turėklų, o vaizdai ir trumpi tekstai lietuvių bei anglų kalbomis, aktualizuojantys grafų Tiškevičių paveldą ir susiejantys jį su įvairiapusiška šios kultūros institucijos veikla, atskleis Palangos gintaro muziejaus kismą per visą muziejaus gyvavimo laikotarpį. 

 

Pirmąją nuolatinę ekspoziciją 1963 m. sukūrė tuometis Lietuvos dailės muziejaus direktorius Pranas Gudynas kartu su pavaduotoju Romualdu Budriu, moksliniu bendradarbiu Stasiu Pinkumi, dailininku restauratoriumi Juozu Petruliu ir architektu Juliumi Masalskiu. Ekspozicija, kurią sudarė skyriai „Gintaro istorija“ ir „Lietuva ir gintaras“, užėmė 96 kv. m plotą, joje buvo rodomi 478 eksponatai.

 

Per 60 metų muziejus išaugo į svarbią daugiafunkcinę kultūros instituciją, kuri nuo savo gyvavimo pradžios sulaukė daugiau nei 9,5 mln. lankytojų, o rinkiniuose sukaupė virš 30 tūkst. eksponatų. Eksponuojama daugiau nei 5 tūkst. objektų. Unikalūs gintaro gabalai vertinami ne tik dėl įspūdingo jų dydžio (pats didžiausias – vadinamasis „Saulės akmuo“ – sveria 3 524 g), bet ir dėl formų, spalvų niuansų, gintaro paviršiuje esančių atspaudų. Visa tai – neįkainojama mokslinė medžiaga, liudijanti apie gintaro susidarymo metu Žemėje vyravusias klimato sąlygas, florą ir fauną. Inkliuzų kolekcija – viena iš didžiausių ir moksliniu požiūriu vertingiausių pasaulyje (iš viso apie 15 tūkstančių objektų). Vitrinose pristatomi patys įdomiausi gintaro inkliuzų pavyzdžiai, tarp jų ir vienas rečiausių pasaulyje eksponatų – driežas (lot. lacertidae). Unikalūs archeologinio rinkinio eksponatai atspindi Baltijos jūros pakrantėse gyvenusių žmonių pasaulėžiūrą ir gintaro panaudojimą nuo seniausių laikų. Muziejaus vertybės liudija ir apie XVI–XVII a. gintaro apdirbėjų meistriškumą, supažindina su XIXa. pab.- XXa. pr. Palangos gintaro dirbtuvių gaminiais Pristatoma ir XIX a. pab. gintaro apdirbimui naudota įranga. Daug vietos skirta XX a. II p. gintaro meistrų bei profesionalių dailininkų kūrybai. Pateikiama visa gintaro papuošalų paletė – nuo serijinių XX a. 6–8 dešimtmečio dirbinių iki žinomų autorių XX a. pab.–XXI a. pr. sukurtų autorinių darbų. Ekspoziciją pagyvina interaktyvūs elementai.

 

Parodą lydi ekskursinė-edukacinė programa, orientuota į įvairias amžiaus grupes, ypač akcentuojant veiklas neįgaliesiems.

 

Parodos kuratorės: dr. Sigita Bagužaitė-Talačkienė, Regina Makauskienė

Vytauto g. 17, LT-00101 Palanga
+370 460 30 314
gintaro.muziejus@lndm.lt