Saulės akmens metamorfozės

2020 m. liepos 2 d. – lapkričio 29 d. (Dėmesio! Dėl COVID-19 paroda neveikia iki lapkričio 29 d.)

Jurgita Ereminaitė-Šimkuvienė. Krikštai

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus Palangos gintaro muziejuje (Vytauto g. 17) atidarė jungtinę Lietuvos autorių gintaro kūrinių parodą „Saulės akmens metamorfozės“, kurioje lankytojams atskleidžiamos 30 Lietuvos Nepriklausomybės metų gintaro dizaino tendencijos.

 

Liepos 1–4 dienomis Palangos gintaro muziejuje vyko kūrybinės dirbtuvės, kuriose savo meistriškumu dalinosi menininkai Marytė Dominaitė, Dovilė Žydelienė, Eglė Čėjauskaitė-Gintalė, tautodailininkas Albertas Bukauskas, o įžvalgas apie gintaro dizaino kismą pateikė dailėtyrininkė Lijana Natalevičienė.

 

 

Paroda veiks iki lapkričio 29 d.

 

 

 

Vita Pukštaitė-Bružė. Kerpės

Paroda „Saulės akmens metamorfozės“ baigiamas 2015 m. pradėtas tęstinis projektas, kuriuo Palangos gintaro muziejuje aktualizuojamos Lietuvos gintaro dizaino tradicijos: pristatyta Felikso Daukanto, Kazimiero Simanonio, Petro Balčiaus ir Eglės Čėjauskaitės-Gintalės kūryba. Pirmųjų trijų menininkų retrospektyvos aprėpė Lietuvos juvelyrikos ištakas ir raidą, o Čėjauskaitės-Gintalės autoriniuose darbuose gintaro dizaino tradicijų tąsa suskambėjo moderniai ir šiuolaikiškai – jos juvelyrikos kūriniai atveria konceptualias idėjas su giliu filosofiniu pamatu.

Paroda „Saulės akmens metamorfozės“ – logiškas ciklo užbaigimas. Lietuvos juvelyrai, savo kūrinius eksponuojantys užsienio parodose ir pelnantys apdovanojimus tarptautiniuose konkursuose, plačiajam žiūrovų ratui Lietuvos pajūrio regione beveik nepažįstami. Tad šiuo projektu norime pristatyti užsienyje Lietuvą garsinančius autorius ir kartu paneigti nusistovėjusius stereotipus, kad gintaras nebemadingas, nešiuolaikiškas ir pamirštas.

Parodos dalyvių darbai apima plačią galimų šiuolaikinių požiūrių į gintarą paletę, atskleidžia gintaro derinimo su kitomis medžiagomis subtilybes, kurios savo įtaigiu lakoniškumu žavi užsienio šalių atstovus. Norime parodyti, jog nepaisant to, kad šalyje gintaro žaliava dažniausiai įvežtinė, Lietuvos dizaino tradicija yra išplėtota iki tarptautinio lygio ir neretai – pirmaujanti.

Parodos ekspoziciją sudaro 20-ies autorių darbai. Papuošalų ir objektų kompozicijose naudotas gintaras – nuo minimalistinio iki sudėtingo įvairių medžiagų derinio gintaro svarbai išskirti.

Kolekciją sudaro įvairių laikotarpių, tačiau pabrėžtinai skirtingi darbai, laužantys stereotipinį gintaro naudojimo suvokimą kūryboje. Naujos idėjos gimė 1990 m. kūrybiniame simpoziume Palangoje. Su Lietuvos laisvės atgimimu atgimė ir gintaras – naujas požiūris į „Lietuvos auksą“ atsispindėjo 1991 m. surengtoje pirmoje nepriklausomoje Lietuvoje juvelyrų parodoje „Gintaras kitaip“. Parodoje „Saulės akmens metamorfozės“ eksponuojami ir minėtos parodos dalyvių – Sigito Virpilaičio, Birutės Stulgaitės, Marytės Gurevičienės, Solveigos ir Alfredo Krivičių – kūriniai. Lyginant jų tuometinius darbus su naujais, išryškėja daugialypės prasmės, kartais dirbinys tampa vien estetiškai pagaviu vaizdiniu, atsiribojant nuo reprezentatyvinės gintaro funkcijos, stengiamasi pažvelgti į jį žaismingai, originaliai: gintaras tampa ne vien tradicijos ir etnokultūros „gelbėtoju“, kurio nešiojimas jaunosios kartos dažnai traktuojamas kaip atsibodusi prievolė, bet originaliu, lanksčiu ir universaliu naujo dizaino atributu.

 

 

Parodoje dalyvauja šie autoriai:

 

Ugnė Blažytė

Eglė Čėjauskaitė-Gintalė

Jurgita Erminaitė-Šimkuvienė

Nerijus Erminas

Indrė Diržienė

Marytė Dominaitė

Vaida Druskytė

Kristina Dulevičiūtė

Dalius Ilginis

Elen Janovskaja

Karina Kazlauskaitė

Laima Kerienė

Solveiga Krivičienė and Alfredas Krivičius

Aušra Mačiulaitienė

R. Mėnulio Katinas

Algirdas Mikutis

Elen Pavinskienė

Vita Pukštaitė-Bružė

Kęstutis Stanapėdis

Birutė Stulgaitė

Asta Šimkevičienė and Mindaugas Šimkevičius

Danas Tamašauskas

Šarūnė Vaitkutė

Sigitas Virpilaitis

Dovilė Žydelienė

 

 

Parodos kuratorė Marytė Dominaitė

 

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba

 

 

 

 

Dalius Ilginis. Žiedas

Kūrybinių dirbtuvių programa 2020 m. liepos 1 – 4 d.

 

 

Liepos 1 d. 11 val. Tautodailininkas Albertas Bukauskas. Liaudies tradicija gintaro papuošalų gamyboje (skirta Palangos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos nariams).

 

Liepos 1 d. 15 val. Tautodailininkas Albertas Bukauskas. Gintaro panaudojimas ir jo tikrumo problematika.

 

Liepos 2 d. 11 val. Dovilė Žydelienė. Pertvarinio emalio technika.

 

Liepos 3 d. 11 val. Marytė Dominaitė. Emalio naudojimas papuošaluose, derinant su gintaru ir kitomis medžiagomis.

 

Liepos 3 d. 15 val. Lijana Natalevičienė. Pranešimas „Plečiant vizualumo ribas: saulės akmens metamorfozės šiandienos Lietuvos meninėje kultūroje“.

 

Liepos 4 d. 11 val. Eglė Čėjauskaitė-Gintalė. Gintaro papuošalo kūrimas – meditacija kūnui ir sielai.

 

 

 

 

Atvykus į muziejų privaloma dėvėti apsauginę kaukę, išlaikyti ne mažesnį nei 1 metro atstumą nuo kitų asmenų, atkreipti dėmesį į ant grindų esančias informacines linijas, atsižvelgti į muziejaus darbuotojų prašymus, laikysis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. Taip pat, esant galimybei, už muziejaus bilietą ir kitas paslaugas atsiskaityti banko kortele.

 

Vytauto g. 17, LT-00101 Palanga
(8 460) 30 326, (8 460) 30 314
gintaro.muziejus@lndm.lt

Taip pat žiūrėkite