Lygtis su nežinomaisiais. Lietuvos dailininkai Vokietijoje nuo 1945

2022 m. lapkričio 10 d. – 2023 lapkričio 12 d.

Vytautas Kazimieras Jonynas. Freiburgas. 1947. Popierius, anglis, akvarelė. LNDM

Lapkričio 10 d. Vytauto Kasiulio dailės muziejuje atidaryta paroda-ekspozicija, skirta Lietuvos menininkams Vokietijoje. Tai pirmasis ciklo, skirto meno migracijos tyrimams, renginys, kurį pratęs su kitomis šalimis savo ateitį susiejusių lietuvių autorių kūryba.

 

Paroda apima du muziejaus aukštus, ją sudaro dvi kontrastingos dalys. Pirmojoje eksponuojama dailininkų kūryba siejasi su Vokietija kaip pirmąja prieglobsčio teritorija, į kurią lietuviai atvyko kaip karo pabėgėliai, vengdami sovietinių represijų. Čia buvo ir pirmoji dailininkų odisėjos stotelė, palanki skleistis daugelio tiek žinomų, tiek pradedančiųjų dailininkų kūrybiškumui. Kiek vėliau dauguma jų traukė toliau į JAV, Kanadą, Australiją, Prancūziją ar kitas šalis. Ši parodos dalis pasakoja apie pokario menininkų pastangas kurti ir kurtis naujoje vietoje.

 

Antroji parodos dalis kalba apie laisvus kūrėjus laisvajame pasaulyje, už geležinės uždangos, ir laiką, kai jos neliko. Ši parodos dalis veiks iki balandžio 30 d.

 

Tai paroda-lygtis, jungianti dvi išraiškas, susietas lygybės ženklu ir turinčias žinomus duomenis bei nežinomas reikšmes: tai dvi skirtingos dalys, dvi diasporos dailės pusės, du dailės raidos laikotarpiai (1945–1950 m. ir 1951–2022 m.), netrafaretiškai įrašomi į lietuvių istorinės atminties lauką. Pasak kuratorės Rasos Žukienės, šios lygties sprendinys – parodoje rodomi kūrybiniai rezultatai. Tai pasakojimas ne tik apie pabėgėlių vargus ir praradimus, Freiburge įgyvendintą dailės mokyklos atkūrimo idėją, Vokietijoje išleistas ten kūrusių dailininkų iliustruotas lietuviškas knygas bei grafikos, tapybos kūrinius, suvenyrus. Paroda siejasi ir su, galima sakyti, beribiu šiuolaikinės dailės lauku. Šiandien lietuviai yra ne tik diasporos tauta, bet ir migruojančių, su dviem šalimis – Lietuva ir Vokietija – besitapatinančių menininkų bendruomenė.

 

Gruodžio 1 d. Nacionalinės dailės galerijos auditorijoje vyko tarptautinė mokslinė konferencija „Migracija. Menas. Muziejus“, skirta menininkų migracijos fenomenui atskleisti.

Gruodžio 2 d. vyko susitikimas su menotyrininke Rasa Žukiene, gruodžio 9 d. – su literatūrologe Dalia Kuiziniene.

 

Parodoje vyksta ekskursijos.

 

Parodą lydi edukaciniai užsiėmimai skirtingo amžiaus grupėms: „Iš paukščio skrydžio“ (1-8 kl.), „Nupiešti jausmą“ (1-8 kl.), „Tapymas tušu“ (5-8 kl.) ir „Migruojančios tapatybės“ (9-12 kl.).

A. Goštauto g. 1, LT-01104 Vilnius
Tel. (8 5) 261 6764
kasiulio.muziejus@lndm.lt