LNDM Radvilų rūmų dailės muziejuje skulptoriaus Mindaugo Navako paroda kvies permąstyti santykį su istorija ir laiku
Parodos atidarymas 2026 m. balandžio 2 d., ketvirtadienį, 18 val.
Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) Radvilų rūmų dailės muziejus balandžio 2 d. 18 val. kviečia į vieno garsiausių Lietuvos skulptorių Mindaugo Navako parodos „Vakar ir dar seniau“ atidarymą. Po penkerių metų pertraukos jis sugrįžta į Radvilų rūmus su nauja paroda ir pristato keliasdešimt naujausių monumentalių porceliano skulptūrų, kurių dalis bus eksponuojamos pirmą kartą.
M. Navakas labiausiai atpažįstamas dėl didelio mastelio ir netikėtų formų skulptūrinių objektų. Jo kūriniai dažnai tampa miesto erdvės dalimi, vieni žinomiausių Vilniuje – „Kablys“ ant buvusių geležinkelininkų rūmų, „Keturios didžiosios nesavarankiškos“ prie MO muziejaus, „Dviaukštis“ prie Neries upės.
„Navako kūryba, svarbi Lietuvos skulptūros raidai, prisidėjusi prie reikšmingų jos pokyčių Nepriklausomybės priešaušriu, iki šiol intriguoja medžiagų, formų, išraiškos būdų įvairove, giliu, kritišku santykiu su supančia aplinka ir jos kultūriniais kontekstais. Parodoje „Vakar ir dar seniau“ į Radvilų rūmus grįžtančios porceliano skulptūros tarsi apibendrina menininko kūrybinį etapą ir užmezga naujus dialogus su kita rūmų erdve, daugiasluoksne ir kompleksiška pastato bei jame įsikūrusio muziejaus praeitimi“, – sako Radvilų rūmų dailės muziejaus direktorė Justina Augustytė.
Autorius permąsto santykį su istorija ir laiku
Kaip pasakoja M. Navakas, skulptūroms naudotas porcelianas buvo tiekiamas iš fabriko Slovjansko mieste, Donecko srityje, kuris šiomis dienomis nebeveikia dėl vykstančio karo.
„Darbai, sukurti 2018–2022 m. iš kietojo porceliano, glazūros ir įvairių kitų medžiagų, šį kartą eksponuojami istorizmo bruožų turinčiame pastate, kuriame žiūrovas turės unikalią progą patirti autentiškomis detalėmis pasižyminčios erdvės ir paties menininko ritmiškai išdėliotų skulptūrų poveikį. Paroda aktyviai kalba ne tik apie porceliano kultūrinį ir istorinį, bet ir apie dabartinį geopolitinį kontekstą bei veikia kaip vieno kūrybinio ciklo retrospektyva“, – pasakoja parodos kuratorė Viltė Visockaitė.
Neatsitiktinai paroda „Vakar ir dar seniau“ eksponuojama Radvilų rūmų dailės muziejaus pietinio korpuso didžiojoje salėje – būtent ši rūmų dalis liko nepastatyta iki XX a. pr. dėl vis pasikartojančių karinių konfliktų. Prašmatnumo atsisakantis porcelianas šioje erdvėje lyg permąsto santykį su istorija ir laiku, išsklaidydamas prabangių rūmų ilgesio mitą.
Porceliano netobulumas
Per savo karjerą skulptorius M. Navakas išlaikė kritišką ir neretai ironišką santykį su mus supančia aplinka, tačiau plastinė raiška, nors daugeliui atpažįstama, kinta. Jo kūryboje nuosekliai plėtojami eksperimentai su skulptūros technikomis ir medžiagomis: nuo tradicinių žaliavų – metalo, medžio, akmens – iki rastų objektų ir jau pagamintų daiktų įtraukimo į kūrinį.
Parodoje „Vakar ir dar seniau“ M. Navakas ir toliau eksperimentuoja – naudoja kietąjį porcelianą, o jo paviršių formuoja iš standartinių statybinių medžiagų, taip pabrėždamas ekonominius, socialinius ir kultūrinius skirtumus tarp Rytų ir Vakarų. Pavyzdžiui, Kinijoje porcelianas yra siejamas su dekoratyviomis vazomis, servizais ar indais, o Vakaruose jis plačiai naudojamas sanitarinės keramikos objektams ir tampa higienos infrastruktūros dalimi.
Pats skulptorius teigia: „Formai kurti naudojamos labai paprastos, pigios, standartinės statybinės medžiagos. Randu ne tai, kas papuola po ranka, o tai, kas atsiranda atidžiai žiūrint. Buitines, banalias medžiagas perverčiu porcelianu, ir būtent šis pervertimas man yra esminis.“
M. Navako kūryboje atsiskleidžia kita porceliano medžiagos pusė – išryškinamos jos faktūros, įtrūkiai ir netobulos formos, priešingos masinei gamybai būdingam idealiam paviršiui. Sąmoningai paliekamas medžiagos netobulumas leidžia aiškiau atsiskleisti porceliano savybėms, jo formavimo bei degimo procesui.
Mindaugas Navakas (g. 1952) – Lietuvos skulptorius, nuo 1977 m. aktyviai dalyvaujantis parodose Lietuvoje ir užsienyje. Menininko kūriniai buvo eksponuoti pirmojoje Kvangdžu bienalėje Pietų Korėjoje 1995 m., o 1999 m. jis pirmasis (kartu su menininke Egle Rakauskaite) atstovavo Lietuvai 48-ojoje Venecijos bienalėje. 1995 m. autoriui buvo įteiktas Herderio prizas, 1999 m. skirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, 2004 m. Baltijos asamblėjos premija.
LNDM Radvilų rūmų dailės muziejuje paroda veiks iki rugpjūčio 2 d. Parodos patirtį praturtins ekskursijos, edukaciniai užsiėmimai.
Organizatorius LNDM Radvilų rūmų dailės muziejus
Parodos kuratorė Viltė Visockaitė
Architektas Aleksandras Kavaliauskas
Grafikos dizaineris Domantas Pigulevičius
- Įsigykite el. bilietą į šią parodą
- Užsisakykite ekskursiją po šią parodą tel. +370 616 16550, el. paštu radvilos.ekskursijos@lndm.lt
- Suplanuokite savo apsilankymą Radvilų rūmų dailės muziejuje
Vilniaus g. 24, LT-01402 Vilnius
+370 5 250 5824
radvilu.rumai@lndm.lt







