Andrej Polukord. Nežinomi grybai

Antropoceno epochos vertybės gręžiasi į žmogaus sąžinę ir beda pirštu į žmoguje vis dar gyvą grobuonio instinktą. Ilgai klestėjęs gamtos išteklių pajungimas besaikiam vartojimui, žmogaus dominavimas gyvosios gamtos atžvilgiu ir jos kontrolė šiandien keičiami naujais pasakojimais apie žmogaus atsakomybę ir planetos ateitį. Jaunosios kartos tarpdisciplininio meno kūrėjo Andrejaus Polukordo (g. 1990) paroda „Nežinomi grybai“ kviečia pasinerti į paradoksų ir pokštų kupiną distopinę pasaką, nukeliančią į mišką, kuriame auga grybai.

 

Įvairių šalių tautosakoje ir mitologijoje grybai pasižymi ypatingu statusu. Siejami su gamtos dvasiomis ir vaisingumu, taip pat su chtoniška mitine būtybe – velniu – ir jam priskiriamomis mirties bei pinigų sferomis. Dažnai grybai perteikiami kaip gyvos, net žmogiškos būtybės, pasirodančios ne visiems, o tik ypatingiesiems, apdovanotiems grybų laime arba sėkme.

 

Visgi grybų karalystėje gausu ir neįprastų, nežinomų rūšių. Būdamas ne tik sėkmingas grybautojas, bet ir grybų kolekcininkas, A. Polukordas šioje parodoje supažindina su naujomis, invazinėmis grybų rūšimis, kurias pramoniniu būdu išauginome ir miške pasėjome mes patys.

 

Menininkas gyvena Vilniuje ir Vienoje. 2011–2015 m. mokėsi Vienos dailės akademijoje, 2016 m. gavo Kunsthalle Prize Vienna apdovanojimą. 2014 m. įkūrė „Galerie Uberall“ – vieną pirmųjų privačių mobilių galerijų. „Galerie Uberall“ parodas pristatė įvairiose šalyse, tarp jų „Vienna Contemporary“ (2015), „documenta“ (2017) Atėnuose ir „Hoftallungen | mumok“ Vienoje.

 

A. Polukordo instaliacijos, performansai, videomeno projektai iš pirmo žvilgsnio atrodo komiški ir absurdiški, tačiau jų tikslas – laužyti nusistovėjusias mąstymo schemas, parodyti jose slypinčius paradoksus. Meniniais projektais jis paverčia ir savo hobius, tokius kaip duonos kepimas arba grybavimas. Andrėjaus kūryba žaidžia nerimtumo ir naivumo korta velniškai tiksliai ir taikliai, pirma išmušdama iš vėžių, priversdama nusišypsoti, o galiausiai – susimąstyti.

 

 

Parodos kuratorė Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė

Architektė Ūla Žebrauskaitė-Malinauskė

Dizainerė Laura Grigaliūnaitė

Šviesų dailininkas Milvydas Kezys

Koordinatorius Ernestas Parulskis

Koordinuojantis architektas Mindaugas Reklaitis

 

Parodos partneris „Galerie Uberall“

Parodos rėmėjai: Borealis, VšI „Humana People to People Baltic“, Medžio stilius

Informaciniai rėmėjai: Artnews

 

Daugiau apie parodą

Parodos atidarymo akimirkos

Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius
www.ndg.lt

Taip pat žiūrėkite

Paroda

Paroda „Kolega iš kitos genties. Menininkas susitinka su verslininku“

Galerija

Himnas perskilusiai šypsenai. Nežinomi grybai. Parodų atidarymo akimirkos. Fot. Gintarė Grigėnaitė

Parodos atidarymas

Nacionalinėje dailės galerijoje atidaromos parodos, atveriančios dvi skirtingas žmogaus ir gamtos santykio perspektyvas