Kviečiame dalyvauti paskaitose!

2022 m. balandžio 5 – gegužės 24 d.

Vilniaus dailės akademija atnaujina didelio visuomenės susidomėjimo sulaukusį viešų paskaitų ciklą. Jame Dailės istorijos ir teorijos katedros dėstytojai, absolventai, VDA Dailėtyros instituto mokslininkai, projekto partnerio – Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus/ Nacionalinės dailės galerijos dailėtyros lauko profesionalai pristatys naujausius tyrimus ir atradimus dailės, dizaino ir architektūros istorijos, paveldo, kolekcionavimo, šiuolaikinio meno procesų srityse.

 

Renginiai skirti visiems, norintiems giliau pažinti meną, jo tyrimų specifiką ir aktualijas, taip pat paskatinti kultūros lauke dirbančių profesionalų diskusijas ir dialogą.

 

Paskaitos nemokamos, jos vyks antradieniais Nacionalinės dailės galerijos (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) Konferencijų ir kultūros renginių salėje, taip pat bus tiesiogiai transliuojamas portale Vilniaus dailės akademijos Youtube paskyroje.

 

Dalyvaujantiems paskaitose gyvai, būtina išankstinė registracija (bus skelbiamos kiekvieno renginio nuorodos).

 

Paskaitų  pradžia – 18 val., trukmė – 1 val.

 

Živilė Intaitė „Dizaino ypatumai sovietmečiu: Felikso Daukanto kūrybos atvejis“

 

Paskaitoje pristatoma dizainerio, Vilniaus dailės akademijos Dizaino katedros įkūrėjo prof. Felikso Daukanto kūryba ir veikla. Gimęs JAV, jis tarpukario metais grįžo į Lietuvą, kur pradėjo dailininko karjerą. 1949 m. baigė skulptoriaus specialybę tuometiniame Valstybiniame dailės institute, tačiau po studijų buvo paskirtas dirbti į tiražine daiktų gamyba užsiimantį Vilniaus „Dailės“ kombinatą. Įvertinęs, kad gaminama daug įdomių daiktų, tačiau jie yra riboto tiražo ir nepasiekiami plačiam vartotojų ratui, jis siekė plėtoti masinę dizainerių sukurtų objektų gamybą.

 

Kūrybines idėjas F. Daukantas diegė savo studentams 1961 m. įkurtoje Dizaino katedroje, skelbė straipsniuose. Pasak jo, dizaino kūrybos centre turi būti žmogus, dizainerio „tikslas – aplinkos pasaulį padaryti priemone gyventi, o ne teatru, trukdančiu būti patiems savimi“. Ši nuostata atsiskleidžia jo buities daiktų, vizualinių komunikacijų kūryboje, kurioje diegė novatoriškus sprendimus. F. Daukanto darbai padarė didelę įtaką Lietuvos dizaino raidai, o idėjos, suformuotos prieš daugiau nei pusę amžiaus, aktualios ir šiandien.

 

 

Živilė Intaitė – dailėtyrininkė, dailės ir dizaino istorikė, parodų kuratorė, vyresnioji tyrėja Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje. Jos tyrimai aprėpia tarpukario dailės laikotarpio menininkus ir jų kūrybos kontekstus, tarpukario ir sovietmečio dizaino sukūrimo bei funkcionavimo procesus.

 

Dailėtyrininkė kuravo ar prisidėjo kuruojant parodas: „Lietuvos taikomoji dailė ir dizainas 1918–2018“ (2018), Juozo Galkaus paroda „Ne tik gatvei“ (2019), „Daiktų pasaulio vizionierius. Felikso Daukanto kūryba“ (2021), „Kasdienybės architektės. Gyvenamųjų interjerų baldų dizainas“ (2021). Ž. Intaitė sudarė Juozo Galkaus kūrybos katalogą (2019; kartu su Gražina Gurnevičiūte), išleido straipsnius apie tarpukario Lietuvos reklamą (2018), Sąjunginio techninės estetikos mokslinio tyrimo instituto Vilniaus filialo veiklą (2019).

 

 

Būtina išankstinė registracija.

 

Visa paskaitų programa 

 

 

Projekto vykdytojas Vilniaus dailės akademija

Projekto partneris LNDM / NDG

Projekto rėmėja

 

Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius
www.ndg.lt