Tarp Lietuvos ir Prancūzijos. Du grafo Tiškevičiaus pasauliai jo XIX a. pabaigos nuotraukose

2021 m. liepos 13 d. – spalio 10 d.

Benediktas Henrikas Tiškevičius. Keltas per Nevėžį. Raudondvaris, 1893 m. rugpjūtis

Vilniaus paveikslų galerijoje, Fotografijos muziejuje Šiauliuose ir Kauno rajone esančioje Raudondvario pilyje nuo liepos 13 d. veikia grafo Benedikto Henriko Tiškevičiaus (1852–1935) fotografijas pristatančios parodos, kuriose rodomos dingusiomis laikytos piktorialinės fotografijos meistro grafo B. H. Tiškevičiaus dokumentinės ir meninės nuotraukos, darytos Prancūzijoje, Lenkijoje, Lietuvoje bei netoli Vilniaus buvusiame Vialos dvare dabartinėje Baltarusijoje.

 

 

Didžiąją gyvenimo dalį praleidęs Prancūzijoje, bet nuolatos į gimtąjį kraštą sugrįždavęs grafas Tiškevičius XIX amžiaus pabaigoje susidomėjo menine fotografija, buvo prestižinio Paryžiaus fotoklubo narys, jo darbais gėrėjosi daugelio meninės fotografijos salonų lankytojai.

 

Vienose nuotraukose grafas fiksavo prabangius rūmų interjerus, dvarų aplinką, aristokratų gyvenimą ir pramogas, keliones, fotografavo savo šeimos narius ir artimus žmones, kitose gėrėjosi Nalibokų girios gamta, tyrinėjo Zakopanės ir Lietuvos žmonių tipus ir buitį, kūrė menines scenas gamtoje ir savo fotostudijoje. Ir nors vienos nuotraukos turėjo likti šeimos albumuose, o kitos buvo skirtos parodoms ir žurnalams, jos visos šiuolaikiniam žiūrovui įdomios ir kaip praeities liudininkės, ir kaip fotografo meninių aspiracijų rezultatas.

 

Ilgą laiką buvo manyta, kad visi grafo nuotraukų negatyvai ir atspaudai žuvo. Gediminas Petraitis (1956–2021) prieš kelerius metus rado ir sugrąžino į Lietuvą daugiau kaip septynis šimtus B. H. Tiškevičiaus fotografijų, darytų 1891–1898 m.

 

 

Parodos Vilniuje ir Šiauliuose veiks nuo 2021 m. liepos 13 d. iki spalio 10 d.

 

Paroda Raudondvario pilyje veiks nuo 2021 m. liepos 6 d. iki rugpjūčio 29 d.

 

 

Kuratoriai:

 

Vilniaus paveikslų galerijoje Dainius Junevičius

 

Fotografijos muziejuje: Vilija Ulinskytė-Balzienė, Sigita Kupscytė (audiovizualinė dalis), Teklė Tomkutė-Vaičiulienė (virtualios realybės dalis)

 

Raudondvario pilyje Zigmas Kalesinskas

 

 

 

Koordinatorė Vilniaus paveikslų galerijoje Rasa Adomaitienė

 

Informacinės grafikos dizaineris Tadas Karpavičius

 

Grafikos dizaineris Juozapas Švelnys

 

Parodos Vilniaus paveikslų galerijoje architektas Saulius Valius 

 

Parodos dizaineris Fotografijos muziejuje ZET-A-ZET

 

Organizatoriai: Šiaulių „Aušros“ muziejus, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Kauno rajono muziejus, aukcionų namai „ARS VIA“, Gražina Petraitienė, Gediminas Petraitis, Dainius Junevičius

 

Partneriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Prancūzų institutas Vilniuje, Lietuvos Respublikos ambasada Prancūzijos Respublikoje, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga, VšĮ „Kino pavasaris“

 

Pagrindinis rėmėjas UAB „Grafų baldai“

 

Rėmėjai: Aukcionų namai „ARS VIA“, Šiaulių miesto savivaldybė

 

Informaciniai rėmėjai: LRT, „Etaplius“

 

Projektą iš dalies finansuoja

 

Muziejus prašo lankytojų nuolat dėvėti apsauginę kaukę, dezinfekuoti rankas, išlaikyti ne mažesnį nei 2 metrų atstumą nuo kitų asmenų, atkreipti dėmesį į ant grindų esančias informacines linijas, atsižvelgti į muziejaus darbuotojų prašymus, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. Taip pat, esant galimybei, už muziejaus bilietą ir kitas paslaugas prašome atsiskaityti banko kortele. Muziejaus parodas ir ekspozicijas galima lankyti be galimybių paso. Muziejaus renginiuose galimybių pasas būtinas.

 

                     

Vilniaus paveikslų galerijos (Didžioji g. 4, Vilnius) darbo laikas:

II–VI 11.00–18.00, VII 12.00–17.00

Valstybinių švenčių išvakarėse dirba viena valanda trumpiau

Nedirba pirmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis

 

Fotografijos muziejaus (Vilniaus g. 140, Šiauliai) darbo laikas:

II,  IV–V 10.00–18.00,  III 10.00–19.00, VI–VII 11.00–17.00

 

Raudondvario pilies (Pilies takas 1, Raudondvaris) darbo laikas:

III–VII 10.00–18.00

Adresas: Didžioji g. 4, LT-01128 Vilnius
Tel. / faks. +370 5 261 1685
vpg@lndm.lt