Senieji meistrai iš Ukrainos muziejų. Lvivo nacionalinė Boryso Voznyckio dailės galerija

2023 m. balandžio 18 d. – 2024 m. gruodžio 3 d.

Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos kūrinių paroda Vilniaus paveikslų galerijoje. Gintarės Grigėnaitės nuotrauka. 2023 m.

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus toliau bendradarbiaudamas su Ukrainos muziejais, siekiant išsaugoti vertingiausias jų kolekcijas, pristato naują senųjų Europos meistrų, dalis kurių gerai žinomi ir Lietuvos publikai, ekspoziciją „Senieji meistrai iš Ukrainos muziejų. Lvivo nacionalinė Boryso Voznyckio dailės galerija“.  

 

Ukrainos ir Lietuvos muziejiniai senosios dailės rinkiniai turi daug bendro. Daugelis jų yra iš asmeninių kolekcijų, pažymėtų Potockių, Sapiegų, Tiškevičių, Branickių, Pšezdeckių, Višnioveckių ir kitų abiejų šalių istorijoje svarbių šeimų vardais. Paveldėjimo būdu, mezgant draugystes ar dėl kraujo ryšio, bendrų interesų ar, kaip ir dabar, užklupus negandoms, šie rinkiniai keliaudavo iš vienos giminės rezidencijos į kitą, dažnai šimtus kilometrų, kad džiugintų naująjį šeimininką ar tiesiog išliktų.  

 

Maršrutas Ukraina–Lietuva nepamirštas ir vėliau, kai XX a. pradžioje kilmingų kolekcininkų gretas papildė pasiturintys verslininkai, visuomenės veikėjai, dėl privačių iniciatyvų viena po kitos ėmė kurtis pirmosios viešos galerijos ir muziejai. Jų steigėjai, to meto meno ir istorijos entuziastai, nepaisant geografinio atstumo, pažinojo ir palaikė vieni kitus asmeniniais laiškais, vizitais, viešais tekstais ir dovanojimais. 

 

Draugiškas palaikymas ypač svarbus šiandien. LNDM aktyviai bendradarbiauja su Ukrainos kolegomis, siekdamas atkreipti dėmesį į turtingas kolekcijas, kurioms vykstant karui reikia ypatingos apsaugos. Taigi iš anksto neplanuotų, bet ne mažiau prasmingų LNDM parodų seriją papildo „Senieji meistrai iš Ukrainos muziejų“ Vilniaus paveikslų galerijoje. 

 

Parodoje pristatomos vertybės iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos. Tai didžiausias Ukrainos meno muziejus, kuriame yra net 18 padalinių. Nedidelę šios institucijos vertybių dalį nuo kovo mėnesio lankytojai  jau gali apžiūrėti naujajame Radvilų rūmų dailės muziejaus korpuse. O Vilniaus paveikslų galerijos Istorinę salę papuošiantys kūriniai yra vieno iš galerijos padalinių – Lozinskio rūmų – nuolatinės ekspozicijos dalis. Daugumos šių paveikslų autoriai, pavyzdžiui, Abiejų Tautų Respublikos valdovo dvare dirbę Jeanas-Pierreʼas Norblinas (1745–1830) ir Johannas Baptistas Lampi (1751–1830), Vilniaus meno mokyklos atstovai Jonas Rustemas (1762–1835) ir Juozapas Oleškevičius (1777–1830), taip pat lenkų dailės korifėjai Janas Matejko (1838–1893) ir Henrykas Siemiradzkis (1843–1902), yra puikiai žinomi Lietuvos ir Lenkijos dailės mylėtojams. 

 

Paroda reprezentuoja įvairialypį dabartinės Ukrainos kultūros paveldą, turtingus muziejų fondus. Chodkevičių rūmus papuošę kūriniai kaip visuma iš esmės atitinka tipišką senųjų kolekcijų profilį, kuris anuomet ten ir čia mažai kuo skyrėsi. Tad Ukrainos muziejaus kolekcija leidžia atsigręžti atgal ir prisiminti tuos rinkinius, kurių amžiams bėgant dėl lygiai tokių pat aplinkybių esame netekę ir mes patys.  

 

 

Organizatoriai: LNDM Vilniaus paveikslų galerija, Lvivo nacionalinė Boryso Voznyckio dailės galerijа 

 

Projekto vadovai: Arūnas Gelūnas, Taras Vozniak 
Parodos kuratoriai: Aistė Bimbirytė, Anna Lehedza, Skaistis Mikulionis, Ramunė Savickaitė, Dalia Tarandaitė, Joana Vitkutė
Parodos architektas Jurgis Dagelis 

Parodos dizainerė Lina Bastienė 

 

Partneriai: Lietuvos Respublikos ambasada Ukrainoje, Lietuvos Respublikos ambasada Lenkijoje, Ukrainos ambasada Lietuvoje, Lietuvos Respublikos muitinė, Lietuvos kariuomenė, Lietuvos šaulių sąjunga, Lietuvos šaulių sąjunga Ukrainoje, Lietuvos policija, Ukrainos patrulinė policija 

 

Generalinis rėmėjas BTA Baltic Insurance Company 

Rėmėjai: AD REM Group, Labdaros fondas „Kunigaikščių Ostrogiškų karūna“, Jono Karolio Chodkevičiais labdaros ir paramos fondas, Heat transfers company, „Chef the Viking“, viešbutis „Vilnia“ 

Informacinis rėmėjas delfi.lt  

 

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus už pagalbą taip pat dėkoja Valdui Dovydėnui, Marijai Kozak, Narimantui Savickui, Stanislavui Vidtmannui  

Adresas: Didžioji g. 4, LT-01128 Vilnius
Tel. / faks. +370 5 261 1685
vpg@lndm.lt