Sakralusis Vilnius: piligrimų kelias nuo Aušros vartų iki Kalvarijų

Vilniaus paveikslų galerijoje ir Bažnytinio paveldo muziejuje

Parodos fragmentas. Vilniaus paveikslų galerija. Fot. Gintarė Grigėnaitė

Vilniaus paveikslų galerijoje ir Bažnytinio paveldo muziejuje veikia paroda „Sakralusis Vilnius: piligrimų kelias nuo Aušros vartų iki Kalvarijų“. Ši paroda yra viena iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus rengiamo parodų ciklo, skirto Vilniui, dalių ir atskleidžia nepažintą sakralųjį miesto pasaulį.

 

Parodos fragmentas. Vilniaus paveikslų galerija. Fot. Gintarė Grigėnaitė

Nors sakralumo ženklai Lietuvos sostinėje gali atspindėti įvairių religinių konfesijų įnašą, parodoje bus pristatyti katalikiškojo paveldo objektai. Bažnyčiomis ir vienuolynais garsaus Vilniaus sakralinė katalikų architektūra neabejotinai yra viena svarbiausių meninio šio miesto vaizdo dominančių.

 

Paroda sudaryta iš dviejų dalių ir eksponuojama dviejuose muziejuose. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Vilniaus paveikslų galerijos ekspozicijoje susitelkta į piligrimų kelyje buvusių šventovių ir koplyčių ikonografiją, o Bažnytinio paveldo muziejaus ekspozicijoje žiūrovas kviečiamas apžiūrėti įvairius meno kūrinius, susijusius su šiomis šventovėmis ir koplyčiomis. Jungiamoji abiejų ekspozicijų grandis – išsaugoti Vilniaus Kalvarijų koplyčių paveikslai.

 

Parodoje per meno kūrinius bandoma atskleisti buvusį Kalvarijų kraštovaizdžio žavesį ir pristatyti iki šiol ne tik plačiajai visuomenei, bet ir krikščioniškojo paveldo tyrinėtojams mažai žinomus sakralinio meno kūrinius, išgelbėtus iš sovietmečiu susprogdintų Kalvarijų koplyčių, Šnipiškių koplytėlės bei kitų vietų.

 

Taip pat pirmą kartą žiūrovams pristatomi išsaugoti Vilniaus Kalvarijų koplyčių paveikslai, kurių dalis po 1963 m. buvo laikomi dingusiais. Rodomi menkai pažįstami artefaktai ir liturginiai reikmenys iš Vilniaus Aušros Vartų koplyčios lobyno, kūriniai iš Šnipiškių koplytėlės ir iki mūsų dienų išlikusios bernardinų Kristaus laiptų koplyčios.

 

Parodos fragmentas. Vilniaus paveikslų galerija. Fot Gintarė Grigėnaitė

Muziejų ekspozicijose siekiant parodyti glaudų Kalvarijų ryšį su Vilniaus miestu, apimama XIX a.–XX a. pirmosios pusės rašytiniuose šaltiniuose paliudyta „ilgoji“ piligriminė trasa, kurią nueidavo iš tolimesnių vietovių į miestą atvykę piligrimai: tradiciškai kelias prasidėdavo nuo Aušros vartų, eidavo pro Kristaus laiptų koplyčią prie Bernardinų bažnyčios, pro Kryžių nešančio Kristaus koplytėlę Šnipiškėse ir toliau eidavo keliu, ilgainiui virtusiu Kalvarijų gatve. Kartu primenami miesto centre esantys (ar buvę) itin reikšmingi krikščioniškosios Vilniaus tapatybės paminklai. Kalvarijų tema pasirinkta irgi ne atsitiktinai – šis išskirtinis ansamblis, įkurtas Vilniaus vyskupui priklausiusiose Verkių žemėse, kelis šimtmečius išliko gyvu tikinčiųjų traukos centru.

 

 

Ypatinga gamtos ir architektūros dermė, kraštovaizdyje architektūrinėmis ir meninėmis priemonėmis įkūnytos simbolinės ir dvasinės prasmės traukė dailininkų ir fotografų dėmesį. Vilniaus Kalvarijų ansamblis ir jo lankymo tradicija atsispindi įvairiuose XIX a.–XX a. pirmosios pusės meno kūriniuose (tapyboje, akvarelėje, grafikoje), ypač fotografijoje. Kai kurie fotografai, pavyzdžiui, Johanas Hiksa, Stanislovas Fleris, Janas Bulhakas, Boleslova ir Edmundas Zdanovskiai, sukūrė ištisus fotografijų ciklus, kuriuose užfiksuoti nepakartojamo grožio Vilniaus Kalvarijų peizažai.

 

 

Parodos kuratorės: Rasa Adomaitienė, Rūta Janonienė, Sigita Maslauskaitė-Mažylienė

Projekto koordinatorės: Rasa Adomaitienė, Rita Pauliukevičiūtė

Organizatorius Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

Pagrindinis partneris Bažnytinio paveldo muziejus

Parodos architektas Saulius Valius

Grafikos dizaineris Juozapas Švelnys

Garso dizainerė Dominyka Adomaitytė

Videoprojekcijų kūrėjai: Mindaugas Dudėnas, Vykintas Labanauskas

 

Rėmėjas Vilniaus arkivyskupija

 

Eksponatus parodai ir katalogui skolino: Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Lietuvos nacionalinis muziejus, Lietuvos valstybės istorijos archyvas, Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“,  Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Vilniaus universiteto biblioteka, Aukcionų namai ARS VIA, Šv. Kryžiaus Atradimo (Kalvarijų) bažnyčia, Šv. Pranciškaus ir šv. Bernardino bažnyčia, Rukainių Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia, Vilniaus Šv. arkangelo Rapolo bažnyčia, Vilniaus Aušros Vartų Švč. Mergelės Marijos, Gailestingumo Motinos, koplyčia, Paluknio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia, Vilniaus Šv. Teresės bažnyčia; Rūta Janonienė, Julius Sasnauskas, Rimvydas Baranauskas

 

Skaitmeninius vaizdus parodai skolino: Nacionalinis muziejus Varšuvoje, Rusų muziejus Sankt Peterburge

 

Projektą iš dalies finansavo

 

 

Paroda veiks iki 2021 m. liepos 4 d.

 

 

Kainos

 

10 Eur bilietas galioja abiejose parodos ekspozicijose Vilniaus paveikslų galerijoje ir Bažnytinio paveldo muziejuje. Įsigyti galima kasose. Bilietas galioja savaitę nuo įsigijimo datos.

 

5 Eur bilietas galioja tik Vilniaus paveikslų galerijoje (galimybė įsigyti tik galerijoje, galioja nuolaidos).

 

8 Eur bilietas galioja tik Bažnytinio paveldo muziejuje (galimybė įsigyti tik muziejuje, galioja nuolaidos).

 

 

Lankytojams primename, kad Vilniaus paveikslų galerijos ir Bažnytinio paveldo muziejaus darbo laikas skiriasi.

Apsilankyti galėsite:

 

Vilniaus paveikslų galerijoje

Antradieniais–šeštadieniais 11.00–18.00 val.

Sekmadieniais 12.00–17.00 val.

 

Bažnytinio paveldo muziejuje

Antradieniais–šeštadieniais 11–18 val.

 

 

Laukiame muziejuje lankytojų, kurie pasiruošę nuolat dėvėti apsauginę kaukę, išlaikyti ne mažesnį nei 2 metrų atstumą nuo kitų asmenų, atkreipti dėmesį į ant grindų esančias informacines linijas, atsižvelgti į muziejaus darbuotojų prašymus, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. Taip pat, esant galimybei, už muziejaus bilietą ir kitas paslaugas prašome atsiskaityti banko kortele.

Adresas: Didžioji g. 4, LT-01128 Vilnius
Tel. / faks. (8 5) 212 0841, tel. (8 5) 212 4258
vpg@lndm.lt