Prano Domšaičio galerijoje veikia retrospektyvinė Danutės Žalnieriūtės grafikos paroda

2020 m. liepos 9 d. – rugsėjo 27 d.

Danutė Žalnieriūtė. Penkios liūdnos kriaušės. 2001

Retrospektyvinėje parodoje eksponuojami klaipėdietės grafikės Danutės Žalnieriūtės darbai atstovauja trisdešimties metų kūrybos laikotarpiui, pradedant 1981 m. „Peizažu su baidykle“ ir baigiant 2020 m. „Trešnių lietumi“. Abu estampai sukurti dailininkei charakteringu ir puikiai įvaldytu oforto ir akvatintos technikų deriniu.

 

D. Žalnieriūtės kūrybos kelias pasižymi tradicionalumo ir eksperimentų derme. Autorė visada ieškojo naujų raiškos būdų ir neretai itin sudėtingo atlikimo sprendimų. Tai įrodo XX a. pradžioje pasirodžiusi „Vėduoklių“ serija, kurioje kiekvieną lakštą sudaro estampų fragmentai, rankų darbo popierius, monotipijos, iškiliosios spaudos detalės, kruopščiai sukomponuotos ir juvelyriškai suklijuotos į vientisą, subtiliai spalvotą visumą. Pati grafikė prisipažįsta esanti spalvos fanatikė, todėl jai labai svarbu  išgauti ypač subtilius spalvinius tonus ar pustonius.

 

Tikrovė abstrahuojama beveik visuose D. Žalnieriūtės lakštuose. Čia kiekvienas objektas – ar tai būtų saulėgrąžų graižai, prinokusios kriaušės, veido fragmentas, pastato frontonas, medžiagos skiautė – perteikiamas labai konkrečiai, bet štrichų ir linijų voratinklis, tampantis neįskaitomu ornamentų slaptaraščiu, keičia kiekvieną motyvą, netikėtai sieja jį su kitu, suteikia naujų konotacijų. Mene ir gyvenime matanti tiek daug destrukcijos, dailininkė savo kūriniais nuolat primena apie subtilius, vos juntamus sielos virpesius, kurie atsiskleidžia per paprastus motyvus ir nepaprastai įvairų, niuansuotą estampų paviršių.

 

Danutė Žalnieriūtė. Naktis. 1996

Pastaraisiais metais D. Žalnieriūtės kūryboje atsirado naujas posūkis link abstrakcijų – autorės vadinamų „kintančių struktūrų“, kuriamų pasitelkiant koliažą. Pasak dailininkės, procesas teikė didesnį malonumą negu pats rezultatas, nes darbai buvo kuriami be išankstinių eskizų, grynai improvizuojant. „Abstrakcija leidžia pasinerti į kūrybos, nesuvaržytos saviraiškos galimybes, patirti improvizacijos malonumą, sukonkretinti vaizduotę ir suabstraktinti tikrovę“, – teigė autorė.

 

D. Žalnieriūtė 1961–1968 m. mokėsi Kauno J. Naujalio vidurinėje meno mokykloje, 1968–1973  m. studijavo grafiką Valstybiniame dailės institute (dabar Vilniaus dailės akademija). Parodose pradėjo dalyvauti nuo 1974 m., Lietuvos dailininkų sąjungos narė nuo 1983. Keturis dešimtmečius dėstė spalvotyrą ir tapybą Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete. Svarbiausios D. Žalnieriūtės kūrybos sritys – estampai, ekslibrisai, piešiniai ir molbertinė tapyba. Daugiausia apdovanojimų pelniusi ekslibrisų parodose Lietuvoje ir užsienyje, ji ir pati kuruoja parodas, kartkartėmis suburdama Lietuvos ir užsienio šalių dailininkus bendriems kūrybiniams projektams. Už kūrybą ir aktyvią projektinę veiklą 2007 m. D. Žalnieriūtei buvo įteiktas LDS Klaipėdos skyriaus apdovanojimas – sidabrinė Jūrų žvaigždė.

 

Kuratorė Kristina Jokubavičienė

 

 

Paroda veiks iki 2020 m. rugsėjo 27 d.

 

 

 

Atvykus į muziejų privaloma dėvėti apsauginę kaukę, išlaikyti ne mažesnį nei 1 metro atstumą nuo kitų asmenų, atkreipti dėmesį į ant grindų esančias informacines linijas, atsižvelgti į muziejaus darbuotojų prašymus, laikysis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. Taip pat, esant galimybei, už muziejaus bilietą ir kitas paslaugas atsiskaityti banko kortele.

                                                                                                

Liepų g. 33, LT-92145 Klaipėda
Tel. / faks. (8 46) 410 416; tel. (8 46) 410 412
domsaicio.galerija@lndm.lt