„Prisikėlęs Kristus“ ir kiti religinės dailės kūriniai

„Prisikėlęs Kristus“. Nežinomas autorius. XVI a. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

2020 m. vasarą Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui buvo perduota nelegaliai iš mūsų šalies išvežta medinė XVI a. skulptūra „Prisikėlęs Kristus“. Tai didelės istorinės ir meninės vertės kūrinys, viena iš nedaugelio Lietuvoje išlikusių vėlyvosios gotikos stiliaus skulptūrų.

 

Iki 1928 m. „Prisikėlęs Kristus“ priklausė Kretingos bernardinų bažnyčiai, buvo naudojamas Velykų apeigoms. Vėliau jis buvo padovanotas Babtyno dvaro savininkui generolui Vladui Nagevičiui. 1944 m. generolui pasitraukus į Vakarus, buvo manoma, kad skulptūra dingo. Bet kūrinys vėl pasirodė viešumoje apie 1990 m., grubiai perdažytas aliejiniais dažais, Kristaus figūros kojos buvo nupuvusios, pirštai aptrupėję. Skulptūrą nupirko kunigas Ričardas Mikutavičius. 1997 m. Prano Gudyno restauravimo centro restauratorius Alfonas Šaulys skulptūrą restauravo – buvo atidengta pirminė polichromija ir auksavimas, tačiau prarastų detalių nuspręsta neatkurti. Paskutinį kartą „Prisikėlęs Kristus“ buvo pastebėtas 1998 m., per R. Mikutavičiaus laidotuves.

 

Vėliau paaiškėjo, kad į privačias rankas patekusi skulptūra buvo nelegaliai išvežta iš Lietuvos ir parduota. 2010 m. ji buvo identifikuota Austrijos sostinėje Vienoje, antikvariate „Kunsthandel Reinhold Hofstätter“. Po dešimt metų trukusio bylinėjimosi bendromis Lietuvos kultūros institucijų, užsienio diplomatų ir teisėsaugos pareigūnų pastangomis skulptūra buvo sugrąžinta Lietuvai. Kūrinys perduotas kiek pasikeitęs – Kristaus figūros kojos ir pirštai buvo visiškai atkurti.

 

Vilniaus paveikslų galerijos lankytojams „Prisikėlęs Kristus“ yra pristatomas greta Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje saugomų to paties laikotarpio gotikinių skulptūrų „Švč. Mergelė Marija Sopulingoji“, „Šv. evangelistas Jonas“ ir XVII–XVIII a. religinės tapybos kūrinių, kadaise puošusių įvairias Lietuvos bažnyčias.

 

Dalia Tarandaitė

Adresas: Didžioji g. 4, LT-01128 Vilnius
Tel. / faks. +370 5 261 1685
vpg@lndm.lt

Taip pat žiūrėkite

Galerija

Prisikėlęs Kristus ir kiti religinės dailės kūriniai