Penkioliktus metus iš eilės įteiktas „Jaunojo tapytojo prizas”

Lapkričio 10 d., penktadienį, Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje apdovanoti jubiliejinio, penkioliktojo „Jaunojo tapytojo prizo“ (JTP) laimėtojai ir atidaryta finalininkų darbų paroda. Pagrindinis prizas šiais metais įteiktas Lietuvos menininkei Agatai Orlovskai. Sveikindamas konkurso dalyvius komisijos narys, dailės istorikas, Paryžiaus „George Pompidou nacionalinio meno ir kultūros centro“ prezidentas Laurent Le Bon pažymėjo, kad „Jaunojo tapytojo prizas“ šiuo metu itin svarbus, nes išryškina Baltijos šalių ir Ukrainos jaunosios šiuolaikinio meno scenos talentų gausą bei įvairovę, o jauniesiems menininkams suteikia apčiuopiamos pagalbos ir postūmio siekiant karjeros tarptautiniu lygiu.

 

Šalia pagrindinio konkurso laimėtojo paskelbimo, apdovanoti ir dar du jaunieji talentai. Specialųjį prizą „Jaunimo įgalinimui“, jau antrus metus iš eilės įsteigtą „Luminor“ banko, pelnė Andris Kaļiņins (Latvija). „The Rooster Gallery Open“ įsteigtas išskirtinio paminėjimo prizas įteiktas dviems menininkėms: Jūlijai Šilovai (Latvija) ir Viltei Čepulytei (Lietuva).

 

„Jaunojo tapytojo prizas“ nuo pat savo gyvavimo pradžios išsiskyrė ypatingu profesionalumu – ir idėja, ir jos realizavimas visus 15 metų atitinka aukščiausius kokybės kriterijus. Jaunieji Baltijos šalių ir Ukrainos talentai čia turi saugią, kokybišką ir stabilią platformą, kuri ne vienam jau tapo tramplinu į didžiuosius vandenis“, – parodos atidaryme pažymėjo LR Kultūros ministras Simonas Kairys.

 

 

Konkursas – kasmetinis menininkų kartos atspindys

 

Kalbėdamas apie jaunuosius tapytojus, kurių per 15 konkurso gyvavimo metų buvo tikrai gausu, projekto sumanytojas, tapytojas Vilmantas Marcinkevičius teigė, kad jų darbai visuomet atspindėjo vyraujančias meno tendencijas, atliepė tuometines kartos nuotaikas, pasakojo kas vyksta toje kartoje, kokios temos tuo metu jiems svarbios.

 

„Jaunųjų talentų darbuose buvo matyti potėpių braižas, tuometinis spalviškumas, jų išraiška perteikiant unikalų žvilgsnį. Metams bėgant „Jaunojo tapytojo prizas“ peržengė Lietuvos ribas, mes pamatėme kitų Baltijos regiono meno mokyklų atstovus, kitokį jų braižą bei tematiką, menininkai atskleidė mūsų baltiškumo sąsajas bei skirtumus. Patys jaunieji tapytojai pajuto šio konkurso svarbą ir įvertino jo teikiamus privalumus tolesnės jų meninės karjeros sėkmei. Džiugu matyti konkurso „atrastuosius tapytojus” toliau sėkmingai žengiančius pasirinktu jų tapybos raidos keliu“, – sako V. Marcinkevičius.

 

 

Konkursas – platforma ne tik į Lietuvos meno pasaulio pripažinimą

 

„Jaunojo tapytojo prizo“ organizatorė, menotyrininkė, parodų kuratorė Julija Dailidėnaitė-Palmeirao skaičiuoja, kad visus JTP konkurso egzistavimo metus paskelbta jau penkiolika jo laureatų, platforma iš viso pristatė apie tūkstantį jaunų menininkų. Pasak jos, vertinimo komisijose dalyvavo daugiau nei šimtas meno lauko atstovų: menotyrininkų, teoretikų, galerininkų, didžiųjų Europos muziejų direktorių, žymių šiuolaikinių menininkų ir kolekcionierių iš viso pasaulio.

 

„Daugelis konkurso dalyvių ir laureatų dabar bendradarbiauja su įvairiomis galerijomis, kuratoriai kviečia juos į savo parodas, o kolekcininkai perka jų kūrinius. Iš šio projekto iškilo ne viena nuoširdžiai džiuginanti sėkmės istorija. Vertinant „Jaunojo tapytojo prizo“ patirtį iš šiandienos perspektyvos, galiu užtikrintai teigti, kad šis projektas buvo svarbus įvykis mūsų regione visus šiuos metus. Šiemet, po penkiolikos metų, rengiu JTP paskutinį kartą. Viliuosi, kad mano kolega Vilmantas garbingai pratęs šio konkurso tradicijas“, – sako J. Dailidėnaitė-Palmeirao.

 

Dėl konkurso laimėtojo titulo finale varžėsi 15 jaunų menininkų: lietuviai Agata Orlovska, Gintarė Kondė, Viltė Čepulytė, Jonas Motiejus Meškauskas, Šarūnas Baltrukonis, Felicija Dudoit, Neda Naujokaitė, Julija Skudutytė Benjaminas Ančeris, Raminta Stasaitytė, Armine Hayk Sargsyan kuriantys Lietuvoje, Andris Kaļiņins, Jūlija Šilova ir Katrīna Biksone iš Latvijos bei Gerda Hansen iš Estijos. Šių metų konkurse, kaip ir pernai, išimties tvarka  paraiškas konkursui galėjo teikti ne tik jaunieji Lietuvos, Latvijos, Estijos menininkai, bet ir Ukrainos menininkai, šiuo metu reziduojantys Baltijos šalyse.

 

Konkurso rengėjai kasmet suburia stiprų meno profesionalų būrį iš viso pasaulio, kad jauni menininkai būtų pamatyti ir išgirsti kiek galima platesniame meno kontekste. Jubiliejinio projekto tarptautinėje vertinimo komisijoje šiais metais dirbo „George Pompidou nacionalinio meno ir kultūros centro“ prezidentas L. Le Bon, „Nordic Artists centre Dale“ direktorius Arild H Eriksen (Norvegija), menininkė Monika Furmana (Lietuva), dailininkas ir filosofas, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas (Lietuva), „Eesti Kunstimuuseumi“ muziejaus tapybos kolekcijos vadovė Liisa Kaljula (Estija), šiuolaikinio meno kolekcininkas ir kuratorius Māris Vītols (Latvija), menininkė ir poetė Vita Zaman (Lietuva).

 

 

Laimėtojams – daugiau galimybių ir atvirų durų

 

Pagrindinio prizo laimėtoja apdovanota 5 tūkst. eurų finansinė premija, dviejų mėnesių trukmės meno rezidencija Norvegijos meno rezidencijų centre NKD su stipendija bei galimybe surengti personalinę parodą „Pamėnkalnio” galerijoje, Vilniuje. Agatos Orlovskos darbas bus įtrauktas į Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus tapybos rinkinį, saugomą Nacionalinėje dailės galerijoje.

 

„Jaunimo įgalinimo“ prizą laimėjusio menininko kūrinys bus įsigytas bei vėliau parduotas aukcione, o gautos lėšos nukeliaus psichologinę pagalbą teikiančiai „Jaunimo linijai“. „The Rooster Gallery Open“ išskirtinio paminėjimo prizo laimėtoja gavo galimybę išbandyti jėgas dirbant su profesionalia galerijos komanda, surengsiančia jos darbų personalinę parodą Vilniuje.

 

Arsenalo g. 3A, LT-01100 Vilnius
Tel. +370 5 262 8080, +370 5 212 1813
El. p. tddm@lndm.lt
Muziejus pritaikytas asmenims, turintiems judėjimo sutrikimų

Taip pat žiūrėkite

Galerija

„Jaunojo tapytojo prizas”. Renginio akimirkos

Konkursas

15-tas konkurso „Jaunojo tapytojo prizas“ jubiliejus žada ne tik įdomius renginius, bet ir išskirtinių meno pasaulio žmonių vizitus Lietuvoje