Parodos „Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji“ virtuali pažinimo programa

2020 m. rudenį Radvilų rūmų dailės muziejuje atidaryta paroda „Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji“ iš Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui (LNDM) dovanotos Vladimiro Tarasovo kolekcijos jau antrus metus sulaukia didelio lankytojų dėmesio. Parodą, kurioje pristatyta oficialiesiems sovietmečio dailės reikalavimams besipriešinusių menininkų kūryba, šiemet papildo virtuali pažinimo programa.  

 

Interneto svetainė gali būti įvairiai pritaikoma tiek kolektyvinių edukacinių veiklų metu, tiek smalsiems individualiems vartotojams: ja galima naudotis kaip virtualiu gidu savo išmaniajame įrenginyje lankantis parodoje, sekant svetainės žemėlapyje pasiūlytu maršrutu arba atrandant savus kelius judėti ekspozicijoje, taip pat ir išsamiau pažinti parodos turinį namuose. 

 

Programos tikslas – atskleisti parodos edukacinį potencialą ir skatinti unikalios kolekcijos bei jos kontekstų pažinimą. Įgyvendinant projektą sukurta internetinė parodos svetainė https://protestomenas.lndm.lt. Joje įdėti muziejaus specialistų parengti tekstai, pratęsiantys ir papildantys parodos turinį, išsamiau supažindinantys lankytojus su V. Tarasovo kolekcija ir jos susiformavimo aplinkybėmis, parodoje eksponuojamais kūriniais ir epocha, kurioje jie atsirado. Tekstus lydi vaizdo siužetai: kuratoriaus, LNDM direktoriaus dr. Arūno Gelūno, ekskursijoje pristatomi įdomiausi parodos eksponatai ir jų istorijos, mecenato V. Tarasovo prisiminimų apie draugystę su menininkais nonkonformistais kupinas pasivaikščiojimas po ekspoziciją, architektų Petro Išoros ir Onos Lozuraitytės pasakojimas apie parodos architektūrą ir jos kuriamas reikšmes. Kartu su kviestiniais lektoriais, sovietmečio istorijos ir kultūros tyrėjais – dr. Valdemaru Klumbiu, dr. Nerija Putinaite ir dr. Arūnu Streikumi – parengti vaizdo pranešimai, kuriuose išsamiau nagrinėjamos kai kurios to laikmečio kultūrinio pasipriešinimo formos.  

 

Kartu su projekto partnere Nacionaline Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykla (NČMM) įgyvendintos parodos turinį ir kontekstus interpretuojančios kūrybinės veiklos, kuriose dalyvavo NČMM Dailės skyriaus mokytojai ir mokiniai. Dalies šių veiklų procesai ir rezultatai užfiksuoti svetainėje įdėtuose vaizdo siužetuose – juose paroda atsiskleidžia ne tik kaip praeities meno reiškinys, bet ir kaip naujų kūrybinių sumanymų įkvėpimo šaltinis. 

 

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

 

 

Vilniaus g. 24, LT-01402 Vilnius
+370 5 250 5824
radvilu.rumai@lndm.lt