Raudona krisdama virsta balta. Linas Leonas Katinas

2020 m. kovo 6 d. – birželio 6 d.

Fot. Gintarė Grigėnaitė

Linas Leonas Katinas (g. 1941) į tapybos lauką įžengė XX a. 7 dešimtmečio pabaigoje ir tapo vienu pagrindinių savo kartos menininkų avangardistų, stagnacinėje brežnevinio laikotarpio kultūroje suformavusių laisvos, eksperimentinės kūrybos properšą. Jo kūrybinė biografija, aprėpianti bene šešis dešimtmečius, niekada nesiliovė stebinti posūkiais ir transformacijomis.

 

Paroda „Raudona krisdama virsta balta“ kviečia pažvelgti į L. Katino mundus imaginalis – įsivaizduojamą pasaulį, kuriame kasdienybės, istorijos, individualios pasaulėjautos atšvaitai susipina su mitais, archetipais ir simboliais. Kaip paukščio lizdas L. Katino tapybos pasaulis konstruojamas iš jo aplinkos medžiagų,  kliaujantis vidinės nuojautos diktuojama struktūra.

 

Jo kūryba naudojasi abstrakcijos, tašizmo ir kai kuriais konceptualaus meno kalbos principais, tačiau tuo pačiu yra neatsiejama nuo architektūros, teatro ir kino srityse įgyto erdvinio-struktūrinio mąstymo.

 

L. Katino darbai nestokoja sveiko sąmojo, autoironijos, mėgavimosi žiežirbomis, atsirandančiomis chuliganiškai kryžminant sakralumą ir profaniškumą, pirmykštės ir kultivuotosios kultūros gemalus. Kosmologiškoje kūryboje vyrauja amžinos, cikliškos kaitos idėja, grįžimas prie gimimo-atsinaujinimo stadijos.

Dailininkas lietuvių dailės kontekste išsiskyrė tiek sovietmečiu, tiek ir Nepriklausomybės laikotarpiu. Į tapybą perėjęs iš architektūros, mokėsi per savo patirtį ir ieškojimus, kurie neatsiejami nuo bendrų XX a. antrosios pusės meninio gyvenimo procesų.

 

Stiprėjantis 8-ojo dešimtmečio kartos konfliktas su sovietine realybe ir priešinimasis absurdui, pasitelkiant įvairias – tiek dvasinio, tiek fizinio – eskapizmo (pabėgimo) formas, Ezopo kalbą, karnavalinį juoką, – bruožai, kuriuos regime ir L. Katino kūryboje. Panašią, tik dar platesnės raiškos strategiją menininkas taikė ir po dešimtojo dešimtmečio, kurdamas daugiasluoksnį, kultūrinių nuorodų kupiną rebusą žiūrovui. Arte povera primenančios instaliacijos, projektai gamtoje, dvipusiai paveikslai, net muzikiniai eksperimentai mezga organišką dialogą su tarpdisciplininio meno idėjomis ir šiuolaikinio meno reiškiniais.

 

Kaip kartografas bando išgaubtą žemės paviršių perteikti plokščiame žemėlapyje, taip šios parodos kuratorė mėgino nužymėti dailininko kūrybos ir kai kurių gyvenimo epizodų trajektorijas ir virsmus. Parodoje eksponuojami darbai, archyvinė medžiaga, vaizdo dokumentai atspindi dailininko tebeinamą kelią nuo 7 dešimtmečio pabaigos iki dabarties.

 

Paroda veiks iki 2020 m. birželio 6 d.

 

 

 

 

Parodos kuratorė Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė

 

Koordinatorė Eglė Juocevičiūtė

 

Architektas Linas Lapinskas

 

Dizainerė Laura Grigaliūnaitė

 

Organizatoriai: LDM Nacionalinė dailės galerija

 

Partneriai: MO muziejus, Vilniaus aukcionas

 

Parodai kūrinius skolina: MO muziejus, Vilniaus aukcionas, M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Lewben Art Foundation, Vivus Sanus klinika, Lietuvos Literatūros ir meno archyvas, Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Lietuvos dailininkų sąjunga, galerija „Aidas“, Alfonsas Andriuškevičius, Irena Daukšaitė-Guobienė, Vladas Jakniūnas, Vilius Jasinevičius, Džiugas Katinas, Robertas Laucius, Andrius Matuliauskas, Juozas Matonis, Vidmantas Martikonis, Valdas Neniškis, Viktorija Daujotytė-Pakerienė ir Antanas Pakerys, Ieva Pleikienė, Liudvika Pociūnienė, Gintaras Šeputis, Marius Šukliauskas, Rimantas Remeika, Evaldas Rimšelis, Gintaras Rinkevičius, Marija Ladigaitė-Vildžiūnienė.

 

Rėmėjas – Exterus

 

Informacinis rėmėjas – lrytas.lt

 

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba

 

 

 

Galerijos lankymo sąlygos dar švelnesnės:

 1. Jau galima užsisakyti ekskursijas po parodas ir nuolatinę ekspoziciją. Edukaciniai užsiėmimai taip pat vyksta. Registracija ir užsakymai tel. (85) 219 59 61 arba el. paštu: edukacija@ndg.lt
 2. Lankytojams yra parengti tekstiniai savarankiško lankymosi maršrutai po nuolatinę ekspoziciją ir L. Katino parodą „Raudona krisdama virsta balta“.
 3. Į galeriją lankytojai įleidžiami tik su kaukėmis. Prie kasos ir rūbinės prašome laikytis 1 m atstumo.
 4. Galerijos informacijos centras veikia, bet leidinių pasiskolinti negalima, taip pat nėra galimybių pasinaudoti mediatekos rinkiniais centro skaitykloje.

 

 

Lankytojai aptarnaujami, parodos, ekspozicijos veikia

 • Antradieniais–trečiadieniais – 11.00–19.00 val.
 • Ketvirtadieniais – 12.00–20.00 val.
 • Penktadieniais–šeštadieniais – 11.00–19.00 val.
 • Sekmadieniais – 11.00–17.00 val.
 • Galerija nedirba pirmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis
 • Valstybinių švenčių išvakarėse dirba valanda trumpiau

 

Parodų, ekspozicijų lankymo kainos

 • Suaugusiesiems – 5 €
 • Kaina su nuolaida – 2,50 €
 • Gido paslaugos – 10 €, užsienio kalba – 15 €

 

Jau veikia kavinė ir knygynas. Laukiame!

 

 

 

Apie parodą žiniasklaidoje:

 

Media pasakojimas 15min.lt 

https://www.15min.lt/media-pasakojimai/virtuali-kelione-po-lino-leono-katino-paroda-882

 

Fotoreportažas žurnale artnews.lt

 

Lino Katino personalinė paroda „Raudona krisdama virsta balta“ Nacionalinėje dailės galerijoje

 

Lino Katino tekstas „Septyni puslapiai“ (1971 m. birželio 21 d.). Pasak parodos kuratorės Jolantos Marcišauskytės-Jurašienės, Katino tekstuose slypi raktas į Lino Katino tapybos pasaulį ir pagrindines jo gyventojas – spalvas. „Septyni puslapiai“ publikuoti pirmą kartą dailininko personalinės parodos proga.  

 

Septyni puslapiai

 

lrt.lt Mindaugo Kluso straipsnis „Nacionalinėje galerijoje – ne „koks nors“ dailininkas, o pats Linas Leonas Katinas“

https://www.lrt.lt/naujienos/kultura/12/1149218/nacionalineje-galerijoje-ne-koks-nors-dailininkas-o-pats-linas-leonas-katinas

 

Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius
www.ndg.lt

Taip pat žiūrėkite