Paralelinis laikas

2022 m. gegužės 26 d. – spalio 9 d.

Žilvinas Kempinas. Underworld. 2018-2022. Archyvinis fotopopierius, aliuminis. Menininko nuosavybė

Šios parodos pradžia siekia 2018-ųjų rudenį, kai fotografas Arūnas Baltėnas lankėsi JAV ir susitiko su niujorkiečiais menininkais Kęstučiu Zapkumi (g. 1938), Žilvinu Kempinu (g. 1969), Vyteniu Jankūnu (g. 1961) ir Juliumi Ludavičiumi (g. 1969). Vėliau jis pabuvojo Paryžiuje, kuriame kalbėjosi su Rūta Jusionyte (g. 1978) ir duetu Svajone (g. 1961) ir Pauliumi (g. 1962) Stanikais, dar žinomais kaip SetP Stanikas.

 

Atidiems šiuolaikinio meno parodų lankytojams šie autoriai turbūt nebus naujiena. Tačiau čia „įmuziejinama“ garsių menininkų gyvenimo ir kūrybos patirtis: tai atidesnis žvilgsnis ne tik į kūrinius, bet ir į pačias ne Lietuvoje reziduojančiųjų asmenybes. Priverstinį egzilį yra patyręs vienintelis K. Zapkus, užjūryje atsiradęs tik šešerių ir ten gavęs meninį išsilavinimą. O dauguma yra savanoriški migracijos ekspertai, patekę į svetimą šalį savo noru, ieškodami platesnio konteksto, tarptautinių meno centrų galios, kitų nei tėvynėje tradicijų ir įtakų, kitų perspektyvų. Taip ir likę kurti tarp dviejų pasaulių – gimtojo ir dabartinio. Todėl išgyvenantys paralelinį laiką – „ir čia, ir ten“, kaip apie tai yra kalbėjęs Ž. Kempinas. Arba „nei ten, nei čia“, o „dirbtuvėje“, kaip formulavo R. Jusionytė.

 

Parodoje kviečiame pažinti svetur gyvenančių menininkų kūrybos užkulisius ir kasdienybę. Ši išeivių grupė, žinoma, neturi vieno stilistinio branduolio, nes tai labai skirtingų kalbų vaivorykštė, šįkart vienijama A. Baltėno kameros rakursų. Menininkas fotografas su kolegomis kalbasi kitaip, nei tai įprastai atliktų meno kritikas, žurnalistas ar teoretikas – čia svarbi empatija, bendrystė ir atvirumas iki detalių.

 

Parodoje eksponuojame šiuolaikinio meno kūrinius daugiausia iš Lietuvos išeivijos dailės fondo ir „Lewben Art Foundation“, taip pat MO muziejaus, galerijos „Menų tiltas“ ir Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus kolekcijų. Sujungdami įvairias medijas – tekstus, interviu, dokumentines fotografijas ir vizualiojo meno kūrinius – norime sukurti parodos daugiasluoksniškumą ir taip kurti pasakojimą apie Lietuvos menininkus pasaulyje, permąstant šiandien pakitusias išeivijos, egzilio, diasporos sąvokas ir naujai besiformuojančias tradicijas.

 

 

Parodos organizatorius LNDM Vytauto Kasiulio dailės muziejus

Partneriai: „Lewben Art Foundation“, Lietuvos išeivijos dailės fondas, MO muziejus, galerija „Menų tiltas“

Kuratorė Birutė Pankūnaitė

Architektas Povilas Vincentas Jankūnas

Vertėja Irena Jomantienė

A. Goštauto g. 1, LT-01104 Vilnius
Tel. +370 5 261 6764
kasiulio.muziejus@lndm.lt