Iš šerdies

2024 m. liepos 1 – rugsėjo 29 d.

Šimtmetį mininčios Lietuvos dainų šventės liaudies dailės paroda „Iš šerdies“ pristato geriausių Lietuvos šiuolaikinių tautodailininkų – žinomų meistrų ir rečiau matomų kūrėjų – darbus. Ekspozicijoje išvysime tapybos, skulptūros, grafikos, keramikos darbus, kalvystės, medžio drožybos ir pynimo dirbinius, karpinius, tekstilę, verbas, sodus, kaukes, margučius, kitus liaudies dailės tradicijos įkvėptus kūrinius ir šiuolaikines jų modifikacijas, leidžiančias stebėti, kaip keičiasi šios liaudies meno sritys.

 

Parodos idėja remiasi pasaulio medžio ir jo „stuburo“ – šerdies – pirmavaizdžiu. Šerdimi perduodamos ne tik maistinės medžiagos, gyvybės šaltinio vanduo, bet ir genetinė informacija, atmintis, išmintis, mitinė sąmonė, simboliai ir ženklai. Šias žinias geriausiai perneša meninė kūryba, besiremianti kodais, formomis, ženklų sistemomis, autentiška pirmykšte patirtimi, kurią atpažįsta gentis, bendruomenė ir priima kaip savą.

 

Šiuolaikiniai kūrėjai – įvairių profesijų atstovai, gyvenantys kaimuose, miestuose, miesteliuose. Jų darbai atrinkti regioninėse liaudies dailės parodose, kūrėjų dirbtuvėse vadovaujantis tradicijos pajautos, savitos ir autentiškos kūrybos paieškos, meniškumo, meistriškumo kriterijais.

 

Bandant padaryti išvadą, ar šių dienų gyvensenos ir vizualinės aplinkos veikiama tautodailė išsaugojo esmines savybes, ekspozicijos ašimi tampa XIX–XX a. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus liaudies meno rinkinio ir privačių kolekcijų kūriniai.

 

Keliaudami tarp „miškelių“ ir „salų“, parodos lankytojai atras 383 autorių per 1500 kūrinių, matys liaudies dailės tradicijų įvairovę, pajus milžinišką kūrybos galią, sutelktą po Taikomosios dailės ir dizaino muziejaus skliautais.

 

 

Parodos rengėjas – Lietuvos nacionalinis kultūros centras

Partneris – Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Taikomosios dailės ir dizaino muziejus

Arsenalo g. 3A, LT-01100 Vilnius
Tel. +370 5 262 8080, +370 5 212 1813
El. p. tddm@lndm.lt
Muziejus pritaikytas asmenims, turintiems judėjimo sutrikimų

Taip pat žiūrėkite

Parodos atidarymas

Dainų šventės metu atidaroma liaudies dailės paroda „Iš šerdies“ pristatys per 1500 eksponatų