Formuojant ateitį. Erdvinės Aleksandros Kasubos aplinkos

2021 kovo 26 d. – gegužės 30 d.

Whiz Bang Quick City 2. 1972 m. gegužės 26–birželio 4 d., Vudstokas, Niujorko valstija. Skaitmeninis Aleksandros Kasubos archyvas Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje

Nacionalinėje dailės galerijoje pirmą kartą pristatomas Lietuvos ir JAV menininkės vizionierės Aleksandros Kasubos (1923–2019) palikimas, apimantis septynis kūrybos dešimtmečius.

 

Parodos pagrindą sudaro Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui menininkės padovanotų kūrinių ir 8000 skaitmeninių vaizdų kolekcija, kurią prasmingai papildo Amerikos meno archyve, t. y. Smithsonian institute (JAV), saugomi A. Kasubos darbai ant popieriaus bei Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkiniuose esantys grafų Zubovų ir Fledžinskų šeimos dokumentai ir daiktai. Taip pat eksponuojami du specialiai šiai parodai sukurti darbai: Vytenio Jankūno skaidrių projekcija – menininkės darbų viešosiose JAV erdvėse dokumentacija ir komandos Weekend Warriors Studio kompiuterinis žaidimas, sukurtas pagal A. Kasubos autorinę knygą Įrengimai sielai (Utility for the Soul, 1970–1975). Lietuvos žaidimų kūrėjų apdovanojimų renginyje „LT Game Awards 2020“ šis žaidimas Geriausio meninio stiliaus kategorijoje įvertintas kaip geriausias.

 

Parodos ekspozicija konstruojama chronologiškai, gretinant taikomąsias ir eksperimentines, hibridines meno, dizaino, architektūros praktikas ir teorines įžvalgas – taip atskleidžiama menininkės nuosekliai plėtota tvarios architektūros, kaip socialinio instrumento, buveinių be stačių kampų vizija. Pabrėžiant šių siekių amžinumą ir universalumą, paroda pavadinta kaip ir 1989 m. Universitetinio miesto mokslo centro „Esther“ M. Kleino meno galerijoje Filadelfijoje vykusi pirmoji personalinė A. Kasubos paroda – „Formuojant ateitį“. Čia menininkė taip pat pristatoma Kasubos pavarde, nes taip ji pasirašinėjo JAV, buvo ir yra žinoma tarptautinėje meno aplinkoje.

 

Jungiamoji parodos ašis – pirmõsios A. Kasubos tampriųjų audinių aplinkõs be stačių kampų (1970) rekonstrukcija, kurios viduje rodomas paskutinis jos videodarbas „F1 ir F2 kitur“ (2018), ir trijų namų – architekte norėjusios tapti menininkės kūrybinių ieškojimų kelyje ypač svarbios erdvės buvo gyvenamosios vietos – motyvas. Tai Ginkūnų dvaras – senelių grafų Zubovų, tėvų Fledžinskų namai, iš kurių po 1940 m. sovietų okupacijos šeimai buvo įsakyta išsikraustyti per 24 valandas. Antrųjų namų – prie Centrinio parko Manhatane, Niujorke, kur su šeima apsigyveno 1963 m. – dirbtuvėje A. Kasuba įrengė viešai lankomą tampriųjų audinių „Gyvenamąją aplinką“ (1971–1972). Paskutiniai namai – „Akmenų kalvos namas“ (2001–2005) Naujojoje Meksikoje su rezidencija, virtuve ir svečių studija –  pastatyti taikant autorinį membranos sustandinimo K-metodą. Juose menininkė gyveno iki 2012 m.  

 

Ši unikali, nuosekli ir vizionieriškų svajonių išsipildymu paženklinta istorija, neturinti analogų mūsų modernizmo raidoje, liudija menininkės nuostatą, kad „kūrėjo asmenybės raida yra nulemta tik jo paties sprendimų ir pastangų, nesvarbu, kokioje santvarkoje jis gyventų“.

 

Spaudos konferencijos vaizdo įrašą, kuriame savo mintimis apie parodas „Formuojant ateitį. Erdvinės Aleksandros Kasubos aplinkos“ ir Emilijos Škarnulytės daugiakanalę videoinstaliaciją „Daugdara. Dedikuojama Aleksandrai Kasubai“ dalinasi LNDM direktorius Arūnas Gelūnas, Aleksandros Kasubos dukra Guoda Burr (Kašubaitė), kuratorė Elona Lubytė, menininkė Emilija Škarnulytė, architektas Rokas Kilčiauskas ir NDG vedėja Lolita Jablonskienė, rasite „YouTube“ paskyroje:

 

 

 

Parodos kuratorė Elona Lubytė

 

Parodos architektai Rokas Kilčiauskas ir Aleksandras Kavaliauskas

 

Parodos partneriai: Archives of American Art, Smithsonian Institution, Lietuvos kultūros institutas, Vilniaus dailės akademija

 

Remėjai: Lewben Art Foundation, VšĮ Meno fondas, VšĮ INTI, UAB Exterus, Fundermax

 

Informacinis rėmėjas – JCDecaux

 

Projektą finansuoja 

 

 

Vienu metu galerijoje veikiančiose parodose gali lankytis ne daugiau kaip 50 žmonių.

 

Galerijos bilietus kviečiame įsigyti iš anksto internetinėje sistemoje Tiketa.lt arba registruotis paspaudus čia, taip pat galima skambinti tel.: (8 5) 212 2997, nurodant vardą, pavardę ir atvykimo laiką.

 

Vyresnius nei 6 metų lankytojus prašome dėvėti nosį ir burną dengiančią apsauginę kaukę.

 

Prašome galerijoje laikytis saugaus 2 m atstumo nuo kitų asmenų.

Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius
www.ndg.lt