Emilija Škarnulytė. Švytintys kambariai

Emilijos Škarnulytės kūrinio fragmentas

2022 m. vasario 10 d. Radvilų rūmų dailės muziejuje atverta personalinė menininkės Emilijos Škarnulytės paroda „Švytintys kambariai“. Parodos centre – vienas garsiausių menininkės kūrinių „t ½“, 2019 m. pelnęs Kijevo šiuolaikinio meno centro „Ateities kartos meno prizą“ (Future Generation Art Prize). Posthumanistinę mitologiją tyrinėjanti įspūdingo formato audiovizualinė instaliacija atkreipia dėmesį į šiandien itin svarbias gamtos ir žmogaus sąlyčio, klimato kaitos bei branduolinės energetikos temas.

 

Kūrinys „t ½“ – tai fikcinė vizualinė šiuolaikinio mokslo meditacija iš archeologinės ateities perspektyvos. Svarstydama apie E. Škarnulytės kūrybą, kultūros tyrinėtoja Alison Sperling klausia: „Kokią istoriją apie mus papasakotų ateivis archeologas, susidūręs su XXI a. atominiais ir technologiniais griuvėsiais?“. Parodoje žiūrovas kviečiamas patirti pasaulį futuristiniu ateivio archeologo žvilgsniu. Dalis šio kūrinio buvo nufilmuota Lietuvoje, uždarytoje Ignalinos atominėje elektrinėje, dalis – branduolinių povandeninių laivų kanaluose poliariniame rate. Kadruose nuotolinio skenavimo būdu taip pat užfiksuota neutrinų observatorija „Super-Kamiokande“ Japonijoje, dalelių greitintuvas CERN laboratorijoje Šveicarijoje. Instaliaciją papildo kūriniai „Ateities fosilija I“ ir „Ateities fosilija II“, kuriuose matomi kompiuterine grafika sukurti užhorizontinio radaro „Duga“ ir neutrinų observatorijos „Super-Kamiokande“ vaizdai.

 

Emilija Škarnulytė (g. 1987 m. Vilniuje) – menininkė ir kino kūrėja, kurios darbai atsiskleidžia tarp dokumentikos ir įsivaizduojamybės. Autorė kuria filmus ir įtraukias instaliacijas, kuriuose tyrinėjamas gilusis laikas ir nematomos struktūros – nuo kosminių ir geologinių iki ekologinių bei politinių. 2019 m. E. Škarnulytė buvo apdovanota „Ateities kartos meno prizu“ (Future Generation Art Prize), taip pat atstovavo Lietuvai 22-ojoje Milano trienalėje. Pastaruoju metu autorės personalinės parodos buvo surengtos tokiose institucijose kaip Londono „Tate Modern“ (2021 m.), „Kunsthaus Pasquart“ Šveicarijoje (2021 m.), Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje (2021 m.) ir kt. Jos filmai įtraukti į Tarptautinės kino akademijos IFA, „Kadist“ fondo ir Paryžiaus „Pompidou“ centro kolekcijas, taip pat pristatyti Londono „Serpentine“ galerijoje, Modernaus meno muziejuje Niujorke ir daugybėje kino festivalių. Be asmeninės kūrybos E. Škarnulytė yra „Polar Film Lab“ įkūrėja ir viena iš vadovių bei menininkų dueto „New Mineral Collective“ narė.

 

Paroda bus rodoma mažiausiai 2 metus.

 

 

 

Architektas Linas Lapinskas

Architektas koordinatorius Aleksandras Kavaliauskas

Grafikos dizaineris Vytautas Volbekas

Garso menininkas Jokūbas Čižikas

Koordinatorė Viltė Visockaitė

 

Organizatorius Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

Partneriai: Vilniaus universiteto Filosofijos fakultetas, Berlyno technikos universitetas

Rėmėjas UAB „Ramirent“

Informacinis rėmėjas „JCDecaux“

Projektą finansuoja

Vilniaus g. 24, LT-01402 Vilnius
+370 5 250 5824
radvilu.rumai@lndm.lt