Edukaciniai užsiėmimai pradinių klasių mokiniams 2021–2022 mokslo metams

PASAKOS MUZIEJUJE. KAS MUZIEJUJE GYVENA?

 

Kaip asiliukas draugą surado

 

Edukacinio užsiėmimo metu kviečiame pradinių klasių mokinius keliauti su nenuorama asiliuku iš jaukios sodybos Kuršių marių pakrantėje iki tolimosios Pietų Afrikos, pasižvalgyti nuo Gerosios Vilties kyšulio viršūnės ir įsitikinti, kad draugystė ir draugų pagalba – svarbiausia. Kartu pasekę pasaką, ieškosime joje matytų paveikslų dailininko Prano Domšaičio nuolatinėje kūrybos ekspozicijoje, aptarsime juos ir patys kursime savo vaizdines istorijas apie draugystę. O buvo taip…

 

Medžiagos ir priemonės: baltas plonas popierius, spalvoti pieštukai ir žirklės.

 

Užsiėmimą galima užsisakyti per Kultūros paso paslaugą https://kulturospasas.emokykla.lt/renginiai/renginys/2412

 

 

Apie geležinį vilką ir Lietuvos kunigaikščių žygius

 

Įsižiūrėję į Vytauto Kašubos sukurtas skulptūras, atsidursite paslaptingame legendų pasaulyje, kur šimtais balsų kaukia geležinis vilkas, kviesdamas kunigaikštį Gediminą statyti naują sostinę, o pajūrio laumės bando pastoti kelią kunigaikščiui Kęstučiui pas mylimąją Birutę. Išklausę pasaką su pieštukais skubėsime į V. Kašubos skulptūros ekspoziciją ir eskizuosime. O su eskizais keliausime į viduramžių raštininko dirbtuves, kuriose metraščiai rašomi ir iliustruojami tušu ir žąsies plunksna.

 

Medžiagos ir priemonės: plastilinas, lipdymo lentelės arba baltas standus popierius ir tušas.

 

Užsiėmimą galima užsakyti per Kultūros paso paslaugą https://kulturospasas.emokykla.lt/renginiai/renginys/4121

 

 

Kas slepiasi Kuršių nerijos miškuose?

 

Nusikelkime į tuos laikus, kai Nidos kurortas buvo skurdus žvejų kaimelis, į kurį vasaromis atvykdavo dailininkai iš tolimiausių kraštų. Jų sukurti paveikslai slepia tiek daug istorijų! Keliaudami su dailininkais per Neringą senuoju Europos pašto keliu, užeikime į smėlio pustomą žvejo, vadinto kopininku, sodybą ir apžiūrėkime ten gyvenusius naminius gyvūnus. Užklydę į miškus, klausykimės paslaptingų garsų ir atraskime besislapstančius laukinius gyvūnus. Kuris iš jų vertas vadintis Kuršių nerijos karaliumi? Žaisdami, kurdami, tyrinėdami, pažinkime unikalų Kuršių nerijos gamtos pasaulį.

 

Medžiagos ir priemonės: standus popierius, spalvoti pieštukai ir žirklės.

 

 

 

PIRMOJI PAŽINTIS SU DAILĖS ŽANRAIS

 

Apie dailės žanrus. Natiurmortas

 

Peizažai, portretai, natiurmortai… Jei jums šie pavadinimai skamba tarsi burtažodžiai, tuomet pats laikas apsilankyti Prano Domšaičio galerijoje ir susipažinti su vienu iš dailės žanrų – natiurmortu. Mums teks žiūrėti ir tyrinėti paveikslus, spręsti galvosūkius ir dar daug ką nuveikti. Galbūt pasiseks! Vienoje iš galerijos salių mūsų lauks skrynia, kupina įdomių daiktų, iš kurių išradingi ir kūrybiški vaikai gali sukurti nuostabų natiurmortą.

 

Medžiagos ir priemonės: pieštukai ir popierius.

 

Užsiėmimą galima užsakyti per Kultūros paso paslaugą https://kulturospasas.emokykla.lt/renginiai/renginys/3712

 

 

Apie dailės žanrus. Peizažas

 

Prano Domšaičio galerijoje eksponuojama daug įvairiausių peizažų. Pažvelkime į juos tarsi pro langą. Ką matome? Paslaptingą jūros peizažą, vadinamą marina. Keiskime jo spalvas, dėliodami kompozicijas iš skaidrių ir stebėkime, kaip keičiasi gamta dienos metu. Pabandykime Austrijos kalnų papėdėje įkurdinti miestą ir tapti urbanistinio peizažo dalimi. O jeigu pasinaudosime žiūronais, gal pamatysime ir mažus kaimelius Afrikos platybėse? Ar ten dangus toks pat kaip pas mus? Apžiūrėję gražiausius skirtingų pasaulio šalių bei žemynų gamtos, jūrų, miestų vaizdus, atrasime, koks trapus gamtos grožis, suvoksime, kaip jį reikia saugoti ir mylėti.

 

Užsiėmimą galima užsakyti per Kultūros paso paslaugą https://kulturospasas.emokykla.lt/renginiai/renginys/5682

 

 

Apie dailės žanrus. Animalistinė istorija

 

Nei vakar, nei rytoj, nei toli, nei arti, gyveno sau gyvūnas, vardu – nežinau koks… Istorijos tęsinį kursime interaktyvioje lentoje dėliodami Prano Domšaičio galerijoje eksponuojamų animalistinio žanro kūrinių fragmentus. Pasitelkę pasaulio pažinimo žinias turėsime kartu nuspręsti, kuriame žemyne gyvena mūsų gyvūnas. Gal jis keliauja per kalnus, gal mėgsta rupšnoti žolę slėniuose, ar turi draugų, o gal priešų? Varžydamiesi viktorinoje, kilnodami briedžio ragus, dėliodami magnetines gyvūnų dėliones tyrinėsime jų išvaizdą, pažinsime gyvenimo būdą ir tapsime animalistinių istorijų kūrėjais.

 

Medžiagos ir priemonės: popierius ir pieštukai.

 

Užsiėmimą galima užsakyti per Kultūros paso paslaugą https://kulturospasas.emokykla.lt/renginiai/renginys/5440

 

 

Apie dailės žanrus. Portretas

 

Galerijoje pamatysite daug portretų, kuriuose vaizduojami išdidūs karaliai, linksmi žvejai, puošnios damos. Kodėl vieni šypsosi, o kiti liūdni? Gal jie, kaip ir mes, išgyveno daug nuotaikų? Tada imkime ir tapkime pozuotojais bei kurkime įvairių mimikų portretus. Pažvelkime į pasaulį ir per dailininko akinius. Kodėl dailininkui neužtenka perteikti tik panašius žmogaus išorės bruožus? Kaip jis portrete turi perteikti žmogaus charakterį, pomėgius? Daug mįslių, kurių bent dalį pabandysime kartu įminti šio užsiėmimo metu.

 

Medžiagos ir priemonės: plastilinas ir lipdymo lentelės.

 

 

 

ŽIŪRIME, KURIAME, MOKOMĖS

 

Dailės ABC: ženk pirmą žingsnį

 

Pažintį su Prano Domšaičio galerijoje eksponuojamais meno kūriniais pradėkime nuo pirmų, nedidelių žingsnelių. Pasitelkę interaktyvią lentą sužinosime keletą terminų, kurie padės mums atrasti kelią į vaizduojamosios dailės pasaulį. Keliaudami per galerijos sales ir atlikdami įvairias užduotis, į dailės kūrinius ne tik žiūrėsime, bet ir įsižiūrėsime. Kodėl vieni paveikslai nespalvoti, o kiti spinduliuoja spalvomis? Kodėl vienam dailininkui reikia teptuko ir etiudinės, kitam – grafinio preso, o trečiam – plaktuko? Piešdami ne pieštukais, dalyvausime linijų mūšyje, „matuosime“ atspalvių temperatūrą, ieškosime panašaus kolorito savo drabužiuose ir paveiksluose, tapsime grafiko, tapytojo ir skulptoriaus pagalbininkų – linijų, spalvų ir formų – draugais.

 

Užsiėmimą galima užsakyti per Kultūros paso paslaugą https://kulturospasas.emokykla.lt/renginiai/renginys/3518

 

 

Taškas, taškas, pagaliukas, ir išeina… žmogeliukas!

 

Visi žinome paminklą Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Gediminui, stovintį Katedros aikštėje Vilniuje. Paminklo autorius – lietuvių išeivijos skulptorius Vytautas Kašuba (1915–1997). Prano Domšaičio galerijoje Klaipėdoje veikia didelė ir įvairi skulptoriaus kūrybos ekspozicija „Žmogaus misterija“. Todėl metas keliauti į galeriją ir apžiūrėti skulptūras iš gipso, bronzos, švino ir lieto akmens, patiems tapti pozuotojais, atkartoti skulptūrų judesius, sudėlioti „geometrinį žmogų“ ir pabandyti pavaizduoti sėdintį, gulintį, bėgantį, besijuokiantį žmogų nesinaudojant įprastomis dailės priemonėmis.

 

Medžiagos ir priemonės: spalvotas standus ir baltas plonas popierius ir pieštukiniai klijai.

 

Užsiėmimą galima užsakyti per Kultūros paso paslaugą https://kulturospasas.emokykla.lt/renginiai/renginys/2464

 

 

Kaip lietuvininkai darbus dirbo

 

Darbštūs Klaipėdos krašto žmonės nuo seno mokėjo daug neįprastų darbų: per kopas namus nešti, per smėlį laivus tempti, vaikščioti stypynėmis per durpynus ar net marių dugnu! Įsėdę į žuvininko laivą kurėną, ne tik žuveles gaudysime – sukursime lankstinį-žaidimą, kuriame žvejys tampa naru arba… linksma senele!

 

Medžiagos ir priemonės: baltas standus popierius ir spalvoti pieštukai.

 

 

Karalienė Luizė Klaipėdoje

 

Seniai seniai mūsų mieste vaikštinėjo karalius Frydrichas Vilhelmas III ir karalienė Luizė, o Klaipėda metus buvo laikinoji Prūsijos karalystės sostinė… Pabuvę dailininkais, žvejais, karūnuotais valdovais ir detektyvais, seksime Klaipėdos miesto istorijos vingiais, o prisiminimui sukursime karališką portretą-suktuką.

 

Medžiagos ir priemonės: standus popierius, mediniai iešmeliai, spalvoti pieštukai ir lipalo klijai.

 

 

Karšta diena Afrikoje

 

Sekdami tapytojo P. Domšaičio paveikslais, apsilankysime Afrikoje ir stebėsime vietos gyventojų kasdienybę. Sužinosime, kodėl ąsočiai su vandeniu nešami ant galvų, dainuodami grūsime kukurūzus košei ir projektuosime kralį, ypatingą afrikiečių gyvenvietę.

 

Medžiagos ir priemonės: standus popierius ir spalvoti pieštukai.

 

 

Metų laikų malūnas

 

Prano Domšaičio galerijoje tikrai verta apžiūrėti puikius įvairių šalių peizažus. Jie įkvėps mus įsisukti į stebuklingą metų laikų ratą. Bežiūrėdami išgirsime, kaip iš ledo gniaužtų išsivaduoja upelis, mėgausimės vasariškos jūros vaizdais, vaikštinėsime po mišką rudenį ir pagaliau išsiaiškinsime, kokios spalvos yra sniegas. Metų laikų rato dėlionės ir kiti žaidimai padės pažinti besikeičiančios gamtos spalvas, kurias taip rūpestingai savo paveiksluose perteikė tapytojai.

 

Medžiagos ir priemonės: akvarelinis popierius, akvarelė, teptukai ir vaškinės kreidelės.

 

Užsiėmimą galima užsakyti per Kultūros paso paslaugą https://kulturospasas.emokykla.lt/renginiai/renginys/2533

 

 

Švyturys, naktis ir jūra

 

Kaip laivui naktį surasti uostą didžiausioje jūroje? Trumpam pabūkime švyturininkais ir padėkime laivams. Susipažinę su jūrinės tematikos paveikslais, kurie vadinami marinomis, sukelsime Baltijos jūroje audrą, pažersime nakties danguje spindinčių žvaigždžių ir sukursime erdvinę kompoziciją, kurioje laivams kelią rodo švyturiai.

 

Medžiagos ir priemonės: baltas plonas ir standus popierius, žirklės, vaškinės kreidelės, pieštukiniai klijai ir akvarelė.

 

 

 

 

Edukaciniai užsiėmimai vyksta Prano Domšaičio galerijoje (Liepų g. 33, Klaipėda) pirmadieniais–penktadieniais nuo 10.00 iki 16.00 val., vedami grupėms (10–25 asmenų), trukmė – iki 1 val.

 

Vieno edukacinio užsiėmimo kaina moksleiviui – 1 Eur

 

Pedagogai, lydintys mokinius į užsiėmimus, lanko nemokamai.

 

Informacija teikiama ir užsakymai priimami tel. (8 46) 410 421, el. paštu domsaicio.edukacija@lndm.lt

 

https://www.facebook.com/domsaicio.galerija/

 

Liepų g. 33, LT-92145 Klaipėda
Tel. / faks. (8 46) 410 416; tel. (8 46) 410 412
domsaicio.galerija@lndm.lt