Edukacinės programos ikimokyklinio amžiaus vaikams ir pradinių klasių mokiniams

Mano draugas – laikrodukas

Užsiėmimas skirtas priešmokyklinukams, 1 kl.

Edukacinio užsiėmimo metu susipažinsime su pagrindinėmis laikrodžio dalimis (ciferblatu, rodyklėmis ir valandomis).

Kiekvienas gausime po laikrodžio pagrindą kurį spalvinsime su pieštukais, kreidelėmis ir kitomis spalvinimo priemonėmis. Pasiruošę laikrodžio pagrindą susirašysime skaičius ir jį dekoruosime.

Trukmė: 45–60 min.

 

 

 

 

Mano įsivaizduojamas ateivis

Užsiėmimas skirtas 4-6 metų vaikams.

Visata yra neaprėpiamai didžiulė. Gyvybės yra ir kitur, ne tik Žemėje. Bet kur? Šįkart vaikučiai savo piešiniuose galės nutapyti paslaptingąjį ateivį ir jo namus. Kalbėsime, kas, vaiko manymu, egzistuoja kosmose, pavyzdžiui, žvaigždės, raketos, planetos, palydovai ir t. t. Vaikai raginami nevaržyti savo vaizduotės ir naudoti kokias tik nori piešimo, tapymo ir spalvinimo priemones bei būdus. Tai bus pirmoji mažylių pažintis apie dangaus kūnus už Žemės ribų, kuri sužadins vaikų domėjimąsi kosmosu.

Trukmė: 40 min.

 

 

 

 

 

Pažinkime laikrodį

Užsiėmimas skirtas priešmokyklinukams, 1 kl.

Edukacinio užsiėmimo metu išsiaiškiname, kas yra metai, mėnuo, savaitė, para, valanda, minutė, metų laikai. Mechaninių laikrodžių modelių pagalba susipažįstame su valandų skaičiavimu. Išsiaiškiname, kokia rodyklių padėtis laikroduke yra, kai norima sužinoti valandą, pusvalandį, ketvirtį.

Įgytas žinias įtvirtinsime laikrodžių modeliukuose, atliksime užduotis pratybų sąsiuviniuose.

Trukmė: 45 min.

 

 

 

 

Metų karuselė

Užsiėmimas skirtas priešmokyklinukams ir 1 kl.

O kiek yra metų laikų?

Į šį sudėtingą klausimą bandysime atsakyti mindami metų laikų paslaptį: klausysimės istorijos apie vykstančius gamtos virsmus, puošime metų laikų medžius. Suksimės vėl ir vėl metų karuselėje ir įsiminsime žiemos, pavasario, vasaros, rudens požymius.

Trukmė: 45 min.

 

 

 

 

 

Laiko matai

Užsiėmimas skirtas 3–8 kl.

Kas yra laikas? Paprasčiausiais atsakymas galėtų būti, jog laikas yra tai, ką rodo laikrodžiai. Bet laikrodį sustabdžius, laikas vis vien eina. Užsiėmimo metu išsamiau susipažinsime su laiko matų istorija, kaip laiką žmonija suvokė, matavo anksčiau ir dabar. Užsiėmimas susideda iš dviejų dalių: pirmoje dalyje, pasitelkę saulės sistemos modelį, teoriškai bandysime išsiaiškinti atskirus laiko matus: kas yra metai, mėnuo, para, savaitė, valanda, minutė, sekundė, milisekundė. Antroje dalyje minsime mįsles, spręsime galvosūkius.

Trukmė: 45 min.

 

 

 

Nematomas, nekvepia, neapčiuopiamas – kas?

Užsiėmimas skirtas 2–4 kl.

Nematomas, nekvepia, neapčiuopiamas – kas? Kiek valandų jau gyvenate kiekvienas iš jūsų? Kodėl žiemą sninga, vasara lyja?

 Ir dar daug klausimų išsiaiškinsite atvykę į žaismingą užsiėmimą, skirtą 2–4 klasių moksleiviams. Spėsim mįsles, vaidinsim mini vaidinimą „Laiko pasaulis“.

Trukmė: 45 min.

 

 

 

 

 

Senoviniai laikrodžiai

Užsiėmimas skirtas 2–7 kl.

Kaip atrodė senoviniai laikrodžiai? Kaip jie veikė? Moksleiviai  patys demonstruos saulės, vandens laikrodžių veikimą, stebės, kaip veikė žvakės, smėlio laikrodžiai. Mokysimės juos pasigaminti.

Šis užsiėmimas pritaikytas regos ir klausos negalią turintiems vaikams.

Trukmė: 45 min.

 

 

 

 

 

Gamtos laikrodis

Užsiėmimas skirtas 3–6 kl.

Susipažinsime su gėlių, paukščių ir paties žmogaus biologiniais laikrodžiais. Sužinosime, kuriomis valandomis išsiskleidžia ir užsidaro žiedai įvairiose augaluose, kelintą valandą aktyviausiai  gieda paukščiai, kokie pokyčiai vyksta žmogaus organizme kas valandą.

Demonstruojamos skaidrės su gėlių laikrodžiais įvairiose pasaulio šalyse, klausomės paukščių balsų įrašų, aptariame žmogaus biologinį laikrodį.

Trukmė: 45 min.

 

 

 

Išmanioji edukacija „Zodiako žvaigždynai“

Užsiėmimas skirtas 3–8 kl.

Užsiėmimo metu naudojami planšetiniai kompiuteriai su įdiegta specialia aplikacija. Visi kartu susipažįstame su žvaigždynais, zodiako ženklais. Edukacinės aplikacijos pagalba ir kitomis pagalbinėmis priemonėmis mokomės juos pažinti. Antroje dalyje pasigaminame tamsoje šviečiantį savo žvaigždyną, kad atrastume jį nakties danguje.

Trukmė: 60 min.

 

 

 

 

 

Astronomijos ABC

Užsiėmimas skirtas 3–5 kl.

Užsiėmimo metu kartu išsiaiškinsime astronomijos paslaptis, pakeliausime po Visatos platumas. Teoriškai pažinsime Saulės sistemą, daugiau sužinosime apie planetas, kitus dangaus kūnus. Antroje užsiėmimo dalyje įgytas žinias įtvirtinsime, gaminant Saulės sistemos modelį: iš kartono iškirpsime Saulę, planetas, jas nuspalvinsime, sujungsime į modelį.

Trukmė: 45–60 min.

 

 

 

 

Šimtas kalendoriaus mįslių

Užsiėmimas skirtas 2–5 kl.

Užsiėmimo metu bandome įminti kalendoriaus atsiradimo, pasikeitimo priežastis ir mįsles. Nukeliausime į senovės laikus ir aiškinsimės, kokiais kalendoriais mūsų protėviai skaičiavo dienas, savaites, metus. Apžiūrėsime primityvių kalendorių modelius ir visi kartu išsiaiškinsime jų veikimo principą.

Antroje užsiėmimo dalyje kiekvienas pasigaminsime kalendorių.

Trukmė: 45–60 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. A. Jonikaitė

O tuo metu Klaipėdoje laiką suprato ir skaičiavo…

Užsiėmimas skirtas 3–6 kl.

Edukacinės-kūrybinės saulės laikrodžių atsiradimo istorijos pamokėlės. Užsiėmimo metu užduočių pagalba atsakysime į klausimus: kokie yra pirmieji laiko matavimo prietaisai, kaip klaipėdiečiai suvokė laiką ir kokius prietaisus pasigamino jam skaičiuoti XIII–XV a.

 Antroje užsiėmimo dalyje pasigaminsime saulės laikrodį.

Trukmė: 45–60 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. E. Rumbutytė-Šimienė

Laikas ir žaidimai

Užsiėmimas skirtas priešmokyklinukams–8 kl.

Edukacinio užsiėmimo metu susipažįstame su metų laikais, saulės sistema, mėnesiais ir kitais įdomiais faktais susijusiais su laiko skaičiavimu.

Šis edukacinis užsiėmimas vyksta Saulės laikrodžių parke, kuriame atkurta viduramžių lauko žaidimų tradicija.  Įrengta 10 lauko žaidimų aikštelių, kuriose kiekvienas vaikas išbando savo sugebėjimus, žinias laiko tema.

Trukmė: 60 min.

 

Liepų g. 12, LT-92114 Klaipėda
(8 46) 410 413, (8 46) 410 414
(8 46) 410 417
laikrodziu.muziejus@lndm.lt
www.muziejai.lt/klm/index.htm