Dailieji amatai iš Japonijos Tohoku regiono 

Japonijos salynas driekiasi nuo Hokaido šiaurėje iki Okinavos pietuose. Tohoku – tai geografinis regionas, apimantis didelę teritoriją tarp Hokaido ir šiaurinės Kanto regiono dalies. Jis apima 6 prefektūras: Aomorio, Akitos, Ivatės, Mijagio, Jamagatos ir Fukušimos. 

 

XX a. pr. keliaudamas po Tohoku regioną, Mingei judėjimo įkūrėjas Soetsu Yanagi’is susižavėjo vietinių amatininkų dirbinių grožiu ir ėmė kolekcionuoti kelionių metu rastus indus bei įrankius. Tohoku rankdarbiai didelį įspūdį padarė ir kitiems įtakingiems judėjimo nariams, pavyzdžiui, keramikams Kanjiro Kawai՚iui bei Shoji’iui Hamada’ai, tekstilės dizaineriui Keisuke՚ei Serizawa’ai ir žymiam medžio raižinių grafikui Shiko Manukata’ai. Tačiau ne visos regiono amatų technikos buvo išsaugotos ar perduotos jaunesnėms kartoms. Keičiantis ekonominei sanklodai, gyventojams persikeliant į didžiuosius miestus, pamažu nyksta Yanagi’io ir kitų pastebėti ano meto amatai ir įgūdžiai. Todėl šioje parodoje iš didžiulės kadaise Tohoku regione klestėjusių amatų gausos daugiausia pristatomi tik palyginti gerai išlikę iki šių dienų išsaugoti darbai. 

 

Parodoje eksponuojami įvairiausių žanrų amatininkų darbai, įskaitant keramiką, lako dirbinius, tekstilę, metalo, medžio ir bambuko gaminius. Pristatomi ne tik dailūs tradiciniai reikmenys ir tekstilės dirbiniai, bet ir liaudies amatininkų meistriškumo įkvėpti menininkų kūriniai, atspindintys Tohoku kultūrinę atmosferą ir dvasią. 

 

Nors šioje parodoje daugiausia dėmesio skiriama Tohoku regionui, itin išvystytos amatų technikos iš kartos į kartą perduotos ir daugelyje kitų Japonijos vietovių. Tikiuosi, kad pristatant šias amatų tradicijas užsienyje mums pavyks paskatinti viso pasaulio žmones įvertinti japonų jautrumą estetikai ir meistriškumą. 

Ryuichi Matsubara 

 

 

Arsenalo g. 3A, LT-01100 Vilnius
Tel. +370 5 262 8080, +370 5 212 1813
El. p. tddm@lndm.lt
Muziejus pritaikytas asmenims, turintiems judėjimo sutrikimų

Taip pat žiūrėkite

Galerija

Dailieji amatai iš Japonijos Tohoku regiono. Parodos atidarymo akimirkos. Fot. Gintarė Grigėnaitė

Parodos atidarymas

Naujoje LNDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejaus parodoje atskleidžiamas japonų jautrumas estetikai