Atviros marios. Leonardo Andriekaus ir brolių pranciškonų išeivijos dailės kolekcija
2025 m. gegužės 8 – rugsėjo 28 d.
Parodos pavadinimas pasiskolintas iš 1955 m. išleistos Leonardo Kazimiero Andriekaus eilėraščių rinktinės, kuria jis debiutavo JAV. Atviros marios – tai laisvės, nevaržomos kūrybos sklaidos metafora, kartu – neplanuoto ir skaudaus išsiskyrimo su Tėvyne, nežinios ir nerimo dėl rytojaus ištarmė. Ja siekėme apibendrinti pranciškonišką kultūrinę veiklą išeivijoje, buriant lietuvius svetimoje žemėje. Telkdami į pagalbą lietuvius menininkus pranciškonai daug prisidėjo prie meno puoselėjimo emigracijoje: jie rūpinosi lietuviška spauda, statė naujus kulto pastatus, steigė mokyklas, profesionalaus meno kūriniais puošė bažnyčias, biurus ir gyvenamąsias patalpas.
Ypač ženklus indėlis sietinas su L. K. Andriekaus iniciatyva rinkti diasporos dailininkų kūrinius. Su daugeliu menininkų jis asmeniškai susipažino dirbdamas „Aiduose“. Aplink juos subūrė ryškiausius rašytojus, dailininkus, mokslininkus, pradėjo kolekcionuoti. Dovanoti paveikslai žadino poreikį puoselėti ir kaupti grožį. Anot iškilaus išeivijos rašytojo, leidėjo ir meno kritiko Pauliaus Jurkaus, taip buvo siekiama „išsaugoti šiuos meno kūrinius ateičiai, ir kai aplinkybės leis, parvežti juos į Lietuvą, kaip lietuvių emigrantų pastangų sunkiomis sąlygomis pavyzdį“. Pranciškonų sukaupta kolekcija turėjo kompensuoti profesionalaus religinio meno praradimus Lietuvoje. Ja buvo siekiama lietuviškų meno tradicijų tęstinumo, sakralinės dailės plėtros už Atlanto, aktyvios modernios jaunų menininkų raiškos. Lietuviškuose pranciškonų centruose Kenebankporte, Toronte, Brukline ir kt. sukauptas turtingas lietuvių išeivijos dailės, Tolimųjų Rytų, Afrikos tautų kūrinių rinkinys sugrįžo į Lietuvą, šiandien yra išsibarstęs po įvairias pranciškonų vienuolijas Vilniuje, Kretingoje, Šiaulių r., Klaipėdoje.
Kolekcijos branduolį sudaro Adomo Galdiko, Viktoro Vizgirdos, Telesforo Valiaus, Vytauto Kazimiero Jonyno, Pauliaus Augiaus, Vytauto Igno kūriniai. Tačiau L. K. Andriekus pabrėžė, kad „rinkdamas jų darbus, jis stengėsi išsaugoti lietuviškos dvasios grožį, taip pat skatino kultūrų dialogą, ryšius tarp skirtingų tradicijų“. Kolekcijoje, be pripažintų klasikų, Kauno meno mokyklos pedagogų ir absolventų, yra ir kitų tapytojų: Petro Rimšos, Prano Domšaičio, Albino Elskaus, Petro Kiaulėno, Kazimiero Žoromskio, Prano Lapės, Arbit Blato, Juozo Bagdono, Antano Kairio, Alfonso Dargio, Vlado Žiliaus, Romo Viesulo grafikos kūrinių. Pranciškonų pastebėtas ryškus moterų menininkių indėlis į diasporos meno gyvenimą. Reikšminga vieta tenka skulptorės ir tapytojos Elenos Kepalaitės, tapytojų Elenos Urbaitytės, Vidos Krištolaitytės, tekstilės menininkės Janinos Monkutės-Marks, grafikių Nijolės Vedegytės-Palubinskienės, Magdalenos Stankūnienės kūrybai, itin vertintas menininkų Vytauto ir Aleksandros Kašubų tandemas.
Parodoje eksponuojama apie 100 rinktinių kolekcijos kūrinių. Tiek daug jų viešinama pirmą kartą. Žiūrovus turėtų nustebinti dar nematyti garsių autorių kūriniai, atspindintys platų stilistinį spektrą. Kolekcija reprezentuoja ne tik sakralinę, bet ir pasaulietinę dailę, meno srovių įvairovę nuo konservatyvių, realistinių iki ekspresionizmo, fovizmo, abstraktaus ekspresionizmo ir optinio meno pavyzdžių.
Pasak Sigito Benedikto Jurčio OFM, „L. Andriekaus meno kolekcija padės dar kartą geriau suprasti mūsų tautos kultūros ištakas bei menininkų indėlį į Lietuvos ir išeivijos kultūrinį paveldą. Pranciškono L. Andriekaus gyvenimas daugeliui iš mūsų tapo Šviesos galerija – meno erdvė ir gyvas pranciškoniškos dvasios bei kultūrinio dialogo pavyzdys, kviečiantis atrasti grožį kaip gijimo ir bendrystės šaltinį“.
Rasa Adomaitienė, Ilona Mažeikienė, Birutė Pankūnaitė
Kuratorės: Rasa Adomaitienė, Ilona Mažeikienė, Birutė Pankūnaitė
Konsultantas kunigas Julius Sasnauskas OFM
Architektė Austė Kūliešiūtė-Šemetė
Dizaineris Jurgis Griškevičius
Restauratoriai: Lina Ona Adomaitytė, Rasa Bieliauskaitė – Mikolaitienė, Jurgita Blažytė – Denapienė, Rimvydas Derkintis, Dalia Jonynaitė, Rūta Kasiulytė, Linas Lukoševičius, Daiva Petrauskaitė, Janita Petrauskienė, Eglė Piščikaitė, Rytė Šimaitė, Algis Vaneikis, Paulius Zovė
Projekto rengėjai: LNDM Vytauto Kasiulio dailės muziejus, Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos Šv. Kazimiero provincija
Partneris Maironio lietuvių literatūros muziejus
Informacinis partneris Bernardinai.lt
- Įsigykite el. bilietą į šią parodą
- Užsisakykite ekskursiją po šią parodą tel. +370 5 243 1138, +370 5 261 6764, el. paštu juste.januleviciute@lndm.lt
- Suplanuokite savo apsilankymą LNDM Vytauto Kasiulio dailės muziejuje
A. Goštauto g. 1, LT-01104 Vilnius
Tel. +370 5 261 6764
kasiulio.muziejus@lndm.lt