Tarptautinė paroda „Roundabout Baltic”

2017 m. gegužės 3–birželio 15 d.

Parodos eksponatai. Nuotr. Jakub Certowicz

 

Tarptautinėje parodoje „Roundabout Baltic“ pristatomi dizainerių pasiekimai Baltijos jūros regiono kultūros kontekste. Staliovos Volios regioninio muziejaus (Muzeum Regionalne w Stalowej Woli), Adomo Mickevičiaus instituto, Lenkijos instituto Vilniuje bei Vilniaus Taikomosios dailės ir dizaino muziejaus rengiama paroda atidaryta festivalio „Dizaino savaitė 2017“ metu. Paroda sulaukė didelio populiarumo Švedijoje, Estijoje, Latvijoje ir Islandijoje. Iki šiol joje apsilankė jau daugiau nei 50 000 žiūrovų.

 

„Roundabout Baltic“ – tai paroda-pasakojimas, vaizdu nusakantis panašumus ir skirtumus, dėliojantis savitą emocinį kraštovaizdį iš kasdien naudojamų daiktų. Kuratorė atrinko tokius objektus, kurie savo forma ar sandara įsišakniję regionui būdingoje materialinėje ar amatų tradicijoje ir liudija apie akivaizdų ryšį su aplinka, atspindi vizualinę regiono charakteristiką. Parodos objektai atkeliavo iš Lenkijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos, Švedijos, Suomijos, Danijos ir Vokietijos, tačiau pristatomi ne pagal kilmės šalį, o pagal kuratorės sumanytas temas, ieškant bendrų savybių ir panašumų. Derinys kurtas taikant panašios formos, medžiagos ar spalvinės gamos raktą, kartais tampantį įkyriai pasikartojančiu motyvu, lyg kiekvienas dizaineris savaip būtų sprendęs tą pačią užduotį. Islandijoje vykusioje parodoje dalyvavo vietos menininkai, kurių kūriniuose įžvelgtas panašus, su jūra siejamas (nors ir ne Baltijos) įkvėpimo šaltinis.

 

Toks autorinis parodos išdėstymas suteikia galimybę atrasti sunkiai nusakomą, nors akivaizdžią, jungtį su Baltijos pakrančių kraštovaizdžiu, panašų braižą ir tą patį įkvėpimo šaltinį, kurį kūrėjai dažnai pasirinkdavo visiškai atsitiktinai. Tikslingai kuriama ekspozicija, nepaisant visų skirtumų, leidžia įžvelgti regiono dizaino panašumus. Skandinavijos, Šiaurės šalių, Baltijos, slavų ir germanų dizaineriai žvelgia į tą pačią Baltiją, tapusią bendra kalba, kuri suartina daugiau ar mažiau pažįstamus kaimynus.

 

http://www.roundaboutbaltic.pl   

 

Parodoje eksponuojami šių autorių kūriniai:

Alicja Patanowska_PL, Anki Gneib_SE, Anna Bera_PL, Anne Lorenz_DE

Annike Laigo EE, Audrone Drungilaite_LT, Chmara Rosinke_PL/AT

Chudy and Grase_LT/DE, Com-pa-ny_FI, Derelict Furniture_EE

Fredrik Paulsen_SE, Grynasz Studio_PL, Hanna Krüger_DE, Jenny Ekdahl_SE

Johanna Tammsalu_EE, Jonas Edvard_DK, Justyna Popławska_PL/DK

Karin Carlander_DK, Kosmos Project_PL, Lisa Hilland_SE, Lith Lith Lundin_SE

Ringvide_SE, Maija Puoskari_FI, Malafor_PL, Mara Skujeniece_LV

Mare Kelpman_EE, Maria Kristofersson_SE, Marija Puipaitė_LT, Meike Harde_DE

Mikko Laakkonen_FI, Milena Krais_DE, Modus Design_PL, Monica Förster_SE

Olga Bielawska_PL/DE, Pia Wüstenberg_FI/DE, Petra Lilja_SE, Raili Keiv_EE

Rikke Frost_DK, Sampling_LV, Sebastian Jansson_FI, Silvia Knüppel_DE

Silvija Juozelskytė_LT, Studio Fem_DK, Toivo Raidmets_EE, Variant Studio_LV

1+1+1 Nordic Mash-Up_SE/FI/IS

 

Kuratorė: Agnieszka Jacobson-Cielecka

Organizatorius: Staliovos Volios regioninis muziejus

Bendraorganizatoris: Adomo Mickevičiaus institutas

Partneriai: Lietuvos dailės muziejus, Lenkijos institutas Vilniuje, Gdynės miesto muziejus, Gdynės dizaino centras – Pajūrio mokslo ir technologijų parkas

 

Paroda buvo rodoma:

2017 m. kovo 12–31 d. – The Nordic House (Reikjavikas, Islandija)

2017 m. sausio 24–vasario 26 d. – Dekoratyvinių menų ir dizaino muziejuje, Latvijos nacionaliniame muziejuje (Ryga, Latvija)

2016 m. spalio 8–gruodžio 28 d. – Estijos taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (Talinas, Estija)

 2016 m. birželio 22–rugsėjo 11 d. – Form/Design Center (Malmė, Švedija)

 

*

Agnieszka Jacobson-Cielecka

www.agnieszka-jacobson.pl 

Dizaino parodų kuratorė, dizaino kritikė, žurnalistė, dizainą populiarinančių renginių organizatorė, Lenkijos ir Europos festivalių programų tarybų narė, konkursų komisijų narė, School of Form (Socialinės psichologijos universitete Varšuvoje) meno vadovė ir inovatyvios mokymo programos autorė (kartu su Lidewij Edelkoort ir Dawid Wiener). Ankstesniais metais dirbo Lodzės dizaino festivalio meno direktore ir žurnalo „Elle Decoration“ vyriausiąja redaktore. Žymiausi kuratorės projektai – parodų serija „Unpolished“, „Polished Up“  ir „Moderna“, paroda „Materia Prima“ ir didelio masto projektas „Common Roots. Design Map of Central Europe“, 2012 m. kurtas Holono dizaino muziejui Izraelyje.

 

Staliovos Volios regioninis muziejus

www.muzeum.stalowawola.pl

Muziejus įsteigtas 2002 m., įsikūręs pavyzdiniame XX a. 4 dešimtmečio modernizmo mieste, kurio istorijai svarbios sąsajos su šiuolaikine technika, architektūra, dizainu. 2009 m. muziejuje pradėtos rengti parodos, skirtos lenkų dizainui, reikšmingiausios „Polska Folk“, „Unpolished“, „Polished Up“ ir „Moderna“ pristatomos Europos ir Azijos muziejuose bei dizaino festivaliuose.  Nuo 2014 m. muziejuje vyksta Staliovos Volios miesto Dizaino dienos (www.dnidizajnu.pl). Muziejus įgyvendina įvairias edukacines programas, pavyzdžiui, veiklos pritaikymo neįgaliųjų reikmėms – projektai „Prieinamas muziejus“, „Pajusk meną“ bei po atviru dangumi vykstanti skulptūrų paroda „Lytėjimo galerija“.

 

Adomo Mickevičiaus institutas

www.iam.pl

Adomo Mickevičiaus instituto flagmanas – Culture.pl, kurio užduotis yra didinti Lenkijos ir jos kultūros žinomumą užsienyje. Firminis ženklas Culture.pl skirtas aukšto lygio muzikos, meno ir dizaino įvykių ir renginių pristatymui. Portale Culture.pl kasdien atnaujinama informacija apie įdomiausius lenkų kultūros įvykius visame pasaulyje. Tai didžiausias ir įvairiausias žinių apie lenkų kultūrą šaltinis. Specialus skyrius skirtas dizainui, čia pristatomos naujausios šiuolaikinio lenkų dizaino tendencijos ir naujausi lenkų dizainerių projektai. Svarbi Adomo Mickevičiaus instituto veiklos dalis yra lenkų dizaino pristatymas kuo plačiau visame pasaulyje. Dizainas – tai puikus būdas susipažinti su šiuolaikine lenkų kultūra ir lenkų kūrybingumu. Sėkmę užtikrina bendradarbiavimas su pripažintais partneriais: Ventura Lambrate (Milanas), London Design Festival, Maison&Objet (Paryžius), Paris Design Week, Inno Design Tech Expo (Honkongas), Business of Design Week (Honkongas), Istanbul Design Week, International Furniture Fair Singapore, Design Trade Copenhagen, International Contemporary Furniture Fair (Niujorkas), Wanted Design (Niujorkas), Stockholm Furniture and Light Fair, What Design Can Do! (Amsterdamas), Dutch Design Week (Eindhovenas) bei Wallpaper.

 

Lenkijos institutas Vilniuje

www.lenkukultura.lt

Lenkijos užsienio reikalų ministerijai pavaldi diplomatinė atstovybė, kurios užduotis – pristatyti Lenkiją lietuviams. Visame pasaulyje veikia 25 Lenkijos institutai. Vilniuje institutas įkurtas 1996 metais. Veikla apima lenkų kultūros, istorijos, mokslo ir turizmo populiarinimą, lenkų kalbos kursų organizavimą bei šiuolaikinės lenkų literatūros biblioteką. Bendradarbiauja su svarbiausiais Lietuvos kultūros renginių organizatoriais. Rengia Lietuvos žurnalistų profesines keliones į Lenkiją. Kiekvienais metais institutas Vilniuje organizuoja beveik 150 projektų visoje Lietuvoje.

 

Koordinatorė: Dr. Magdalena Bąk-Wołoszyn. Tel. 15 8448556, vidinis tel. 15, el. p.: mbakwoloszyn@muzeum.stalowawola.pl  

Arsenalo g. 3A, LT-01100 Vilnius
Tel. (8 5) 262 8080, (8 5) 212 1813
El. p. tddm@lndm.lt
Muziejus pritaikytas asmenims, turintiems judėjimo sutrikimų

Taip pat žiūrėkite

Galerija

Tarptautinės parodos „Roundabout Baltic” spaudos konferencija ir atidarymas