Susitikimas su tapytoju Juozu Vosyliumi parodoje „Šiapus ir anapus“ ir kūrybinės dirbtuvės „Autoportretas su dailininku“

2018 m. rugpjūčio 7 d. 17 val.

Juozas Vosylius. Autoportretas. 2015. © Juozas Vosylius

Maloniai kviečiame į susitikimą su tapytoju Juozu Vosyliumi

 

Parodoje „Šiapus ir anapus“ eksponuojami 22 J. Vosyliaus aliejiniai paveikslai, sukurti 2001–2018 m. Autorius pats rūpestingai atrinko darbus parodai, kurią galima pavadinti tikra septyniolikos kūrybos metų retrospektyva. Rodomi etapiniai darbai: 2001-ųjų diptikas „Krikštai ir debesys“ (2001), garsusis „Apreiškimas“ (2003), taip pat aštuonios kompozicijos iš ciklo „Regėjimai“. Pirminis impulsas, 2013 m. padiktavęs ciklą apjungiantį siluetą, buvo dirbtuvėje ant kėdės atkaltės kabanti dažais ištepta liemenė. Užteko netikėto apšvietimo ir greito žvilgsnio, kad  realybė persimainytų į  vizionierišką, lyg žmogaus, lyg daikto pavidalą. Iškalbingas pavidalas tapo keliolikos kompozicijų ir istorijų, kurias dailininkas tose kompozicijose rezga, veikėju.  Be jokios abejonės autorius yra pastabus ir geras pasakotojas, ir ne tik vaizdais. Viename 2013 m. interviu J. Vosylius teigė: „Imu bet kokį motyvą ir stengiuosi tarsi „parašyti“ kokią poemą – tarsi literatūrinį, siužetinį tos temos sprendimo pagrindimą“.

 

Dar vienas intriguojantis J. Vosyliaus paveikslų ypatumas yra jų rėmai, beveik visada išmarginti ornamentais, o kai kada dekoruoti netikėtu kontūru ar ažūru. Tai ne tik ir ne tiek paveikslo erdvės pratęsimas. Stilizuotas, atvirai naivus rėmų ornamentalizmas suteikia smagaus nostalgiško atspalvio, tarsi kviečia nesureikšminti, žvelgti paprasčiau į romantizuotas paveikslų erdves, nes dažno motyvo pateikime juntamas lengvo humoro atspalvis. Tokį šmaikštų žvilgsnį į save matome ir „Autoportrete“ (2015), užbaigiančiame parodos ekspoziciją. Būtent dailininko autoportretas pasufleravo susitikimo metu vyksiančių kūrybinių dirbtuvių temą.

 

Kristina Jokubavičienė

 

L. Rėzos g. 3, LT-93101 Juodkrantė
+370 469 53 323, +370 46 410 412
pamario.galerija@lndm.lt