Pranciškaus Smuglevičiaus paveikslo „Trinitorių ordino steigėjai garbina Švč. Trejybę“ restauravimas

 

Pranciškus Smuglevičius (1745–1807). Trinitorių ordino steigėjai garbina Švč. Trejybę. 1799–1800. Drobė, aliejus, 193×123. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

 

1998 m. paveikslą restauravo Janina Bilotienė ir Jūratė Janutytė

Rėmą restauravo Audronė Čyžienė ir Rūta Lukošiūnaitė

 

 

Paveikslas į Prano Gudyno restauravimo centrą pateko kritinės būklės. Porėmio kampai nejudėjo, pats porėmis buvo persikreipęs ir mechaniškai pažeistas, netinkamas toliau naudoti. Iš dviejų skirtingo pločio juostų susiūta plona drobinio audimo autorinė drobė buvo smarkiai sunykusi. Nevaizdinėje paveikslo pusėje buvo matomos ankstesnių restauravimų žymės (lopai, impregnavimo pėdsakai). Drobė atplyšusi, daug kur deformuota. Visame paveikslo paviršiuje nemažai mechaninių pažeidimų (jų plotas siekė 80×2,5 cm). Pažeistose vietose nukentėjusi drobė, gruntas, dažai ir lakas.

 

Įvertinus kūrinio būklę ir ją dokumentavus, atlikti biologiniai, cheminiai ir fizikiniai paveikslo tyrimai. Remiantis tyrimų medžiaga, sudaryta tausojanti konservavimo ir restauravimo programa.

 

Paveikslas atsargiai nuimtas nuo porėmio, pašalintos rūdžių žymės paveikslo pakraščiuose, sujungtos ir suklijuotos įplėšusios ir pradurtos drobės vietos. Norint išlyginti deformuotą drobę, paveikslas ištemptas ant darbinio porėmio. Ištempto kūrinio vaizdinė pusė buvo tepama šiltais antiseptikuotais odos klijais ir klijuojamas profilaktinis popierius. Taip sutvirtinti grunto ir dažų sluoksniai. Išlyginus drobės deformacijas ir sutvirtinus gruntą bei dažus, dezinfekuota ir nuvalyta nevaizdinė paveikslo pusė, dar kartą sutvirtintos pradurtos ir įplėštos vietos. Pakartotinai dezinfekavus nevaizdinę paveikslo pusę, jis buvo dubliuotas su nauja panašaus audimo linine drobe. Pašalinus profilaktinį popierių, dubliuotas paveikslas užtemptas ant naujo, vašku impregnuoto porėmio. Ištrupėjusios vietos gruntuotos į autorinį panašiu restauraciniu gruntu. Gruntui išdžiūvus, jis nušlifuotas sulig tapybos paviršiumi, nuvalyti tapybos paviršiaus nešvarumai, suplonintas ir išlygintas lakas. Netekčių vietos retušuotos akvarele. Paveikslas padengtas apsauginiu damaros lako sluoksniu. Tuo pat metu restauruotas ir autentiškas paveikslo rėmas.

Tekstą parengė Algimantas Vaineikis

 

Paveikslas prieš restauruojant. Šoninis apšvietimas

 

Nevaizdinė paveikslo pusė prieš restauruojant
Paveikslo fragmentas prieš restauruojant
Paveikslas restauruojant. Autorinė drobė jau dubliuota nauja drobe, užteptas restauracinis gruntas, ploninamas senas pageltęs lakas

 

Adresas: Didžioji g. 4, LT-01128 Vilnius
Tel. / faks. (8 5) 212 0841, tel. (8 5) 212 4258
vpg@lndm.lt