Nuostabieji karo pabėgėliai. XVI–XVIII a. Vakarų Europos tapybos šedevrai iš Lvivo Boryso Voznyckio nacionalinės dailės galerijos rinkinių

Nuo 2023 m. kovo 16 d.

Georges de La Tour (1593-1652), Mokėjimas, dubliuota drobė

Pristatome jums išskirtinę, ypatingą parodą. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus bendradarbiavimas su Lvivo Boryso Voznyckio nacionaline dailės galerija, prasidėjęs draugiškais abipusiais vizitais baigiantis koronaviruso pandemijai (kuri tuo metu atrodė esąs didžiausias blogis, galėjęs ištikti žmoniją), kai optimistiškai buvo numatyta daugybė bendrų veiklų – parodų, paskaitų, kūrinių restauravimo projektų, – po lemtingosios 2022 metų vasario 24-osios virto žmonių ir meno kūrinių išlikimo pratybomis karo veiksmų kontekste. Visa Vakarų Ukraina, ypač Lvivo miestas, virto sąlyginai saugia savotiška meno kūrinių-pabėgėlių stovykla, nes okupantų pajėgos, susidūrusios su jiems netikėtu galingu ukrainiečių pasipriešinimu, nesugebėjo pasistūmėti toliau nei rytinės šalies teritorijos.

 

Nuo pat pirmųjų invazijos dienų Lietuvos muziejininkai aktyviai ieškojo būdų padėti į nuo Antrojo pasaulinio karo neregėto masto nelaimę patekusiems savo kolegoms ukrainiečiams – pradžioje vien pakavimo medžiagomis ir gesintuvais, vėliau – pagal išgales tiekdami elektros generatorius ir šildytuvus, galiausiai – padėdami atgabenti vertingiausius Ukrainos muziejų meno kūrinius į Lietuvą. Šitaip dar iki šv. Kalėdų Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus saugyklas pasiekė 66 išskirtinės vertės eksponatai iš Kyjivo, Odesos ir Lvivo muziejų. Jie įvertinti daugiau nei dvidešimčia milijonų eurų, bet, tiesą sakant, savo kultūrine ir dvasine verte yra tiesiog neįkainojami.

 

Šioje mažoje, bet labai vertingoje ekspozicijoje, tarsi pratęsiančioje gretimose salėse įkurdintą senosios Vakarų Europos tapybos iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus rinkinio parodą, rodoma atrinkta atgabentų kūrinių dalis. Italijos, Ispanijos, Prancūzijos, Olandijos, Flandrijos, Vokietijos ir Austrijos menininkų XVI–XVIII a. su- kurti tapybos darbai galėtų papuošti bet kurio pasaulio meno muziejaus ekspozicijas ar parodas, tačiau šiandien, susiklosčius ypatingoms aplinkybėms, jie atveriami Lietuvos meno mylėtojams. Yra ir sensacijų: pirmą kartą Lietuvos publika išvys ispanų genijaus Francisco’o Goya’os tapybos kūrinį, kad ir nedidelę, bet labai šiam autoriui būdingo siužeto ir stilistikos drobę „Macha balkone“. Lietuviškojoje kolekcijoje esantis vieno garsiausių olandų peizažisto Meinderto Hobbema’os kūrinys „Senas malūnas“ šioje ekspozicijoje sulaukė „poros“ – ukrainietiškoji kolekcija suteikia galimybę pasigrožėti šio menininko kūriniu „Peizažas su vandens malūnu“. Sensacijų sąrašą vainikuoja paslap- tingojo prancūzų karavadžisto Georges’o de La Touro šedevras „Mokėjimas“, kuriam numatyta atskira išskirtinė eksponavimo vieta. Tikimės, kad jautrus ir atidus žiūrovas patirs nepamirštamų įspūdžių!

 

Iš širdies dėkoju Lvivo Boryso Voznyckio nacionalinės dailės galerijos direktoriui Tarasui Vozniakui už pasitikėjimą, bendrystę ir bičiulystę, sudarant tiesiog idealias sąlygas sėkmingai atsigabenti šiuos kūrinius į Lietuvą, o savo kolegoms Lietuvos naciona- liniame dailės muziejuje – už idealizmą, profesionalumą ir pasiaukojamą darbą, siekiant kuo geriau pristatyti šiuos meno šedevrus į atgimstančius Radvilų rūmus užsukantiems mieliems lankytojams.

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus generalinis direktorius Dr. Arūnas Gelūnas

 

 

Projekto vadovai:

Dr. Arūnas Gelūnas

Taras Voznyak

 

Kuratorius Skaistis Mikulionis

Architektai IMPLMNT Architects

Grafikos dizaineris Vytautas Volbekas

 

Parodą globoja:

Lietuvos Respublikos kultūros ministras Simonas Kairys

Ukrainos kultūros ir informacinės politikos ministras Oleksandras Tkačenka

 

Speciali padėka:

Valdas Dovydėnas

Dr. Mirijana Kozak

Narimantas Savickas

Stanislav Vidtmann

Vilniaus g. 24, LT-01402 Vilnius
+370 5 250 5824
radvilu.rumai@lndm.lt