„Migruojantis muziejus“ kviečia į meno ir maisto degustacijas Pamario galerijoje Juodkrantėje

Fot. Antanas Lukšėnas

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Pamario galerija Juodkrantėje meta iššūkį kurorto sezoniškumui ir pristato projektą „Migruojantis muziejus“. Neringos savivaldybės remiamas projektas vietos gyventojus ir kurorto svečius šaltuoju metų laiku kviečia į naujo formato renginius – meno ir maisto degustacijas. Jos vyksta vieną kartą per mėnesį. Spalį jau įvyko profesorės Ramutės Rachlevičiūtės paskaita apie tapytoją ir grafiką Algimantą Švėgždą, kurią lydėjo Juodkrantės juvelyrės Dovilės Žydelienės konditerinių kūrinių ragavimas. Šį šeštadienį laukia susitikimas su Dariumi Žiūra ir autentiška Karolio Tamulio žuvienė.

 

 

Muziejaus siekiamybė – būti atviram bendruomenei ir miesto svečiams ištisus metus

 

Neringos, kaip ir daugelio kurortinių vietovių, kultūrinį gyvenimą veikia sezoniškumas. Vasaros metu kultūros renginių įvairovė vejasi didžiuosius miestus. Turistų srautams išsekus, sumažėja ir renginių pasiūla Neringos gyventojams. Itin aktuliu tampa bendruomenės laisvalaikio, kultūrinio užimtumo ir socialinės atskirties klausimas.

 

„LNDM Pamario galerija, kaip ir visas Neringos miestas, taip pat yra veikiama sezoniškumo. Vasaromis kviečiame į naujas parodas, siūlome intensyvią edukacinę programą, bet šaltuoju sezonu viskas keičiasi. Taigi mūsų tikslas – ne tik pakviesti į susitikimus su meno profesionalais, paskaitas ar kūrybines dirbtuves, bet ir burti bendruomenę. Burti ilgalaikei bendrystei“, – sako projektą įgyvendinančios Prano Domšaičio galerijos direktorė Skaistė Marčienė.

 

„Projektas „Migruojantis muziejus“ aktualina muziejuje esančių meno kūrinių sklaidą ir mezga dialogą su Neringos gyventojais ir čia atvykstančiais poilsiautojais. Muziejus plečia veiklos ribas ir siekia būti atviras bei prieinamas vietos bendruomenei ir miesto svečiams visus metus“, – sako projekto koordinatorė Akvilė Anglickaitė.

 

Fotografija, filmas ir juodkrantiškio ruošta žuvienė

 

Lapkričio 11 d. 13 val. vyks jau antrasis projekto „Migruojantis muziejus“ renginys. Menininkas Darius Žiūra pristatys kelis savo ilgai vystomus projektus – fotografijos ciklą „Portretai“ ir filmą „Gustoniai Gustoniuose“.

 

Fotografijose užfiksuota pirmoji Lietuvos gyventojų karta, gimusi po nepriklausomybės atgavimo. 2005 m. D. Žiūra keliavo po Lietuvą ir nufotografavo bei nufilmavo 428 vaikus, kuriems tuo metu buvo nuo trijų iki penkiolikos metų. 2021–2023 m. menininkas iš naujo aplankė 250 buvusių modelių, dabar gyvenančių aštuoniose skirtingose šalyse: Lietuvoje, Latvijoje, Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Vokietijoje, Švedijoje, Norvegijoje ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Migracija pačioje Lietuvoje ir į kitas šalis – svarbus šios serijos leitmotyvas. Tik keli portretuotieji liko kaimuose ir miesteliuose, kuriuose menininkas pirmąsyk juos sutiko.

 

Dokumentinis kino filmas „Gustoniai Gustoniuose“ – tai kito D. Žiūros projekto „Gustoniai“ tęsinys. Jau 20 metų menininkas dokumentuoja savo gimtojo kaimo žmones. Šis filmas tai žmonių susitikimas su atvaizdais ir laiku.

 

D. Žiūra gimė 1968 m. Joniškėlyje. 1991–1997 m. Vilniaus dailės akademijoje studijavo tapybą, 2017 m. įgijo meno daktaro laipsnį. Yra surengęs daugiau nei dešimt personalinių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Savo kūryboje koncentruojasi į ilgalaikius projektus. Kai kuriuos iš jų vysto dešimtmečiais. 2018 m. vasarą organizavo kultūros ir meno festivalį „Gustonių meno dienos“ Gustonių kaime (Pasvalio r.), kuriame pristatė 18-tus metus tęsiamą darbą „Gustoniai“. 2022–2023 m. surengė personalinę parodą „Portretai“ Nacionalinėje dailės galerijoje.

 

„Migruojančio muziejaus“ renginio popietę papildys juodkrantiškio žvejo Karolio Tamulio ruošta žuvienė, pagaminta pagal tradicinį pamario krašto receptą. Neringos kurorto išskirtinumą formuoja gyva tradicija, kurios tęstinumą užtikrina nedidelė, bet praktikuojanti žvejų bendruomenė. 2022 m. K. Tamuliui buvo įteiktas Tautinio paveldo produkto sertifikatas, patvirtinantis jo amato praktikos autentiškumą. K. Tamulis patiekalo receptą perėmė iš savo senelio, o renginio metu juo pasidalins su lankytojais.

 

„Migruojantis muziejus“ lankytojų lauks kiekvieną mėnesį

 

Projektą „Migruojantis muziejus“ pradėjo A. Švėgždos natiurmortų paroda, kurią lydėjo menotyrininkės prof. dr. R. Rachlevičiūtės paskaita ir juvelyrės D. Žydelienės gurmaniškos vaišės. Renginyje dalyvavo per 30 Neringos gyventojų ir čia poilsiaujančių žmonių. Kartą per mėnesį muziejus kvies Juodkrantės bendruomenę ir miesto svečius į meno ir maisto degustacijas. Gruodžio 9 d. menininkas Tomas Daukša pristatys šviesos instaliaciją, sukurtą specialiai Pamario galerijos erdvei. Ją žiūrovai galės aplankyti visą gruodžio ir sausio mėnesį. Prasidėjus 2024 m., planuojama pristatyti dailės kūrinius iš LNDM rinkinių.

 

 

Projekto „Migruojantis muziejus“ renginiai vyks Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Pamario galerijoje (L. Rėzos g. 3, LT-93101 Juodkrantė, Neringa) iki 2024 m. balandžio mėn.

 

Renginiai nemokami

 

Rėmėja Neringos miesto savivaldybė

L. Rėzos g. 3, LT-93101 Juodkrantė
+370 46 410 416, +370 643 68414
pamario.galerija@lndm.lt

Taip pat žiūrėkite

Galerija

Migruojantis muziejus. Renginio akimirkos