Levas Bakstas. Epocha ir kūryba

2016 m. balandžio 29 – birželio 26 d.

Levas Bakstas. Ugnies paukste.Baleto kostiumo eskizas 1922
Ugnies paukštės kostiumo eskizas I. Stravinskio baletui „Ugnies paukštė“. 1922. Iš AB „Belgazprombank“ kolekcijos

 

Paskutiniai XIX a. dešimtmečiai ir laikotarpis iki Pirmojo pasaulinio karo Europoje vadinamas „gražiąja epocha“ (pranc. la belle epoque). Vienu iš jos simbolių tapo dailininkas, scenografas, dekoratorius Levas (Leonas) Bakstas.

 

Būsimasis dailininkas gimė 1866 m. gegužės 9 d. (senuoju stiliumi – balandžio 27 d.) Gardine. Oficialiuose dokumentuose – Leiba Chaimas Izrailovičius Rozenbergas, vėliau pasivadino Baksto slapyvardžiu. 1882 m. L. Bakstas įstojo į Sankt Peterburgo imperatoriškąją dailės akademiją. Per ketverius mokymosi akademijoje metus jis ne tik įgijo tvirtus dailės pagrindus, bet ir meno žinių, piešimo bei tapybos įgūdžių.

 

1890 m. pavasarį įvyko lemtingas L. Baksto susitikimas su būsimaisiais „Meno pasaulio“ įkūrėjais – Aleksandru Benua, Konstantinu Somovu, Valteriu Nuveliu ir Dmitrijum Filosofovu. Draugija „Meno pasaulis“ įsikūrė 1898 m. Rusijoje. Jos narius vienijo meniniai ieškojimai, aukšto meistriškumo ir rafinuoto profesionalumo siekis. L. Bakstas vadovavo draugijos leidžiamo žurnalo Mir Iskusstva meno skyriui, kūrė dekoracijas Sergejaus Diagilevo baleto trupės gastrolėms užsienyje, vadinamiesiems „Rusų sezonams“. „Meno pasaulio“ veikloje, tiek aktyviai, tiek ir netiesiogiai, dalyvavo taip pat ir iš Baltarusijos bei Lietuvos kilę dailininkai – Dmitrijus Steleckis, Ferdinandas Ruščicas, Grigorijus Bobrovskis, Kazimieras Stabrauskas, Stanislavas Žukovskis, Savelijus Sorinas, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Įkvepianti draugijos dvasia, jos parodinė, šviečiamoji, leidybinė veikla paliko ryškų pėdsaką ne tik Rusijos, bet ir pasaulinėje kultūroje.

 

L. Bakstas plačiai žinomas tapo visų pirma kaip teatro dailininkas. Pasaulinė šlovė atėjo 1909 m., sukūrus dekoracijas ir kostiumus S. Diagilevo „Rusų sezonų“ spektakliams. Tuo pat metu dailininkas dirbo su Paryžiaus, Londono, Briuselio, Romos, Niujorko teatrais. Baletai „Šecherezada“ ir „Ugnies paukštė“ (1910), kuriuos Paryžiaus operos scenoje pastatė choreografas Michailas Fokinas, sulaukė nepaprastos sėkmės. Šių spektaklių scenografija tapo naujos parodinės veiklos pradžia – kaip savarankiški meno kūriniai buvo pradėti eksponuoti kostiumų ir dekoracijų eskizai.

 

L. Bakstas buvo aukštai vertinamas ir kaip modeliuotojas. 1924 m. grįždamas į Paryžių, jis ketino toliau užsiimti drabužių dizainu, mąstė apie savo mados namų atidarymą, bet įgyvendinti šiuos planus nebuvo lemta. 1924 m. gruodžio 27 d. dailininkas mirė.

 

UNESCO generalinės konferencijos 38-ojoje sesijoje buvo nutarta paminėti 150-ąsias L. Baksto gimimo metines. Ši data įtraukta į UNESCO 2016 m. minimų sukakčių sąrašą. 2016 m. Baltarusijos bankas „Belgazprombank“ ėmėsi iniciatyvos įgyvendinti tarptautinį meninį projektą „Levas Bakstas. Epocha ir kūryba“. Lietuvos dailės muziejaus Vilniaus paveikslų galerijoje surengta paroda yra vienas iš šio tarptautinio projekto, kuris taip pat aprėpia dailininko kūrybai skirtas parodas Minske, Rygoje, Gardine, etapų. Projekte dalyvauja Baltarusijos nacionalinis dailės muziejus, Latvijos nacionalinio dailės muziejaus „Rygos biržos“ dailės muziejus, Lietuvos dailės muziejus, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus, parodoje taip pat eksponuojami kūriniai iš Andrejaus Balykos, Aleksandro Vasiljevo, Rolando Valiūno, Mariaus Jankausko kolekcijų bei Maskvoje esančios Natalijos Kurnikovos galerijos „Mūsų dailininkai“.

 

Parodos generalinis rėmėjas draudimo bendrovė BTA.

Didysis rėmėjas UAB AD REM TRANSPORT.

Rėmėjai: Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba, Baltarusijos Respublikos ambasada Lietuvos Respublikoje, Lietuvos Respublikos ambasada Baltarusijos Respublikoje, Lietuvos Respublikos ambasada Latvijos Respublikoje, Lietuvos Respublikos ambasada Rusijos Federacijoje, Lietuvos Respublikos generalinis konsulatas Sankt Peterburge, Lietuvos šaulių sąjunga, „Art Corporation“, „Joker klubs“.

Informaciniai rėmėjai: LRT televizija, LRT radijas, MEDIA TRAFFIC, ACM, VALSTYBĖ

Adresas: Didžioji g. 4, LT-01128 Vilnius
Tel. / faks. (8 5) 261 1685
vpg@lndm.lt

Taip pat žiūrėkite

Edukacija

Edukacinių renginių ciklas parodoje „Levas Bakstas. Epocha ir kūryba“

„Gražiosios epochos“ ženklai: nuo Levo Baksto iki Mikalojaus Konstantino Čiurlionio vizijų

Galerija

Levas Bakstas. Epocha ir kūryba. Spaudos konferencijos akimirkos

Levas Bakstas. Epocha ir kūryba. Parodos atidarymo akimirkos

Leidinys

Levas Bakstas. Epocha ir kūryba

Svetingasis savaitgalis

Parodos „Levas Bakstas. Epocha ir kūryba“ eksponavimo pabaigai skirtas SVETINGASIS SAVAITGALIS

Spaudos konferencija

Lietuvoje pirmą kartą rodoma tarptautinė paroda – „Levas Bakstas. Epocha ir kūryba“