Leidinio „Gyvastingieji senojo pasaulio profiliai“ pristatymas

2023 m. balandžio 6 d., ketvirtadienį, 17 val.

Fot. Gintarė Grigėnaitė

Radvilų rūmų dailės muziejuje rengiamas leidinio „Gyvastingieji senojo pasaulio profiliai. XVI–XIX a. Vakarų Europos tapyba iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus rinkinių“, lydinčio kovo viduryje atnaujintame pietiniame RRDM korpuse atvertą Vakarų Europos tapybos ekspoziciją, pristatymas. Renginyje dalyvaus Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas, sudarytojos dr. Tojana Račiūnaitė ir Joana Vitkutė, dailėtyrininkė dr. Jolita Liškevičienė, dailės teoretikas ir kritikas Virginijus Kinčinaitis.

 

Leidinys, kurį sudarė ekspozicijos „Gyvastingieji senojo pasaulio profiliai“ kuratorės Vilniaus dailės akademijos Dailėtyros instituto vyriausioji mokslo darbuotoja dr. Tojana Račiūnaitė ir menotyrininkė Joana Vitkutė, siūlo naują žvilgsnį į vertingiausią Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (toliau – LNDM) rinkinių dalį ir naujosios ekspozicijos refleksiją.

 

LNDM XVI–XIX a. Vakarų Europos tapybos rinkinį sudaro daugiau kaip 300 kūrinių iš Italijos, Ispanijos, Nyderlandų, Prancūzijos, Vokietijos ir kitų šalių. Rinkinys, susiformavęs XX a. iš skirtingų kolekcijų ir pavienių, dėl įvairių istorinių aplinkybių prieglobsčio netekusių kūrinių, yra fragmentiškas ir daugialypis. Kartu su nežinomų ar dar neidentifikuotų autorių paveikslais jame saugomi įspūdingi Bartholomaeaus Sprangerio, Cornelio van Haarlemo, Salvatoro Rosaʼos, Lodovicoʼo Carracciʼio, Giuseppeʼės Mariaʼos Crespiʼio, Meinderto Hobbemaʼos, Antonioʼaus Bellucciʼio  ir kitų plačiai žinomų Vakarų Europos meistrų kūriniai.

 

Atnaujintoje ekspozicijoje RRDM pristatoma ir albume publikuojama dalis rinkinio – per 90 ryškiausių paveikslų, sugrupuotų ne įprastu chronologiniu istoriniu principu, skirstant kūrinius pagal sukūrimo laiką ir vietą, tradicines tapybos mokyklas, autorius, o pagal tam tikras temas: „Pasirinkimai ir priesaikos“, „Darbai“, „Kovos“, „Gamtos stichijos“, „Geismai ir gundymai“, „Puotos“, „Kelionės ir atradimai“, „Vizijos ir susitikimai“, „Religinės pasijos“, „Miegas, budėjimas, mirtis“. Šie konceptualūs pjūviai atveria kūrinius naujoms, dažnai netikėtoms interpretacijoms, aktualizuoja kituose nei įprasta kontekstuose, priartina kelių šimtmečių senumo pasakojimus prie dabartinio žiūrovo ir skaitytojo patirčių. Tad leidinys – ir muziejaus rinkinį reprezentuojantis albumas, ir dabartinį jo kūrinių pažinimą bei „matymą“ fiksuojanti knyga.

 

Kiekvieną publikuojamą paveikslą leidinyje lydi išsamūs menotyrininkių komentarai, ne tik patikslinantys informaciją apie kūrinius ir jų autorius, bet ir detaliai išanalizuojantys darbų siužetus, juose glūdinčias prasmes, iššifruojantys primirštą metaforų ir simbolių kalbą. Gausiai iliustruotas, šiuolaikiško dizaino albumas – išskirtinis palydovas į intriguojantį senosios tapybos pasaulį.

 

 

Renginys nemokamas

 

 

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

 

Leidinio sudarytojos: Tojana Račiūnaitė, Joana Vitkutė

Tekstų autoriai: Arūnas Gelūnas, Tojana Račiūnaitė, Dalia Tarandaitė, Birutė Valečkaitė, Joana Vitkutė

Redaktorės: Ilona Čiužauskaitė, Laura Patiomkinaitė

Dailininkas Vytautas Volbekas

Išleido Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

Vilniaus g. 24, LT-01402 Vilnius
+370 5 250 5824
radvilu.rumai@lndm.lt