„Dizaino savaitės“ metu pristatomi VDA alumnių Mortos Nakaitės ir Mildos Skukauskaitės kūriniai

2020 m. rugsėjo 22 d. – spalio 8 d.

Mildos Skukauskaitės kūrinys

Taikomosios dailės ir dizaino muziejaus erdvėse rugsėjo 22 – spalio 8 d. pristatomi VDA Tekstilės meno ir dizaino katedros alumnių Mortos Nakaitės ir Mildos Skukauskaitės kūriniai. Ekspozicijos pagrindą sudaro baigiamieji abiejų kūrėjų magistrantūros studijų darbai, puikiai atspindintys tekstilės studentų dažnai plėtojamą konceptualaus, eksperimentinio dizaino kryptį. Abiejų menininkių darbuose santykis su rūbų dizainu peržengia įprastą pobūdį (podiumo) ir tampa instaliacijomis, skulptūriniais meno objektais, akcentuojančiais koncepciją, medžiagiškumą ir kvestionuojančiais įprastinę rūbo dėvėjimo funkciją. Autorės pasitelkia skirtingų medijų priemones ir demonstruoja savo inovatyvius, tvarius kūrybos metodus, kalbėdamos apie galimus ateities mados dizaino scenarijus.

 

 

 

Parodą rengia VDA Tekstilės meno ir dizaino katedra ir Taikomosios dailės ir dizaino muziejus. Ji veiks iki spalio 8 d.

 

Dizaino savaitė vyksta rugsėjo 21-27 d.

 

 

Informacija apie renginius: http://www.dizainosavaite.lt/

 

 

 

 

 

Morta Nakaitė | Virpėjime

 

Mortos Nakaitės kūrinio fragmentas. Fot. Paulius Gasiūnas

Ekspozicijoje pristatomos kolekcijų „Visions Down the River“ (2019) ir „Blue“ (2020) instaliacijos.

 

Kolekcija „Visions Down the River“ gimė Mortai Nakaitei monotoniškai vaikštant palei Nerį: prasilenkdama su ten buvusiais žmonėmis, autorė pagalvojo, kad nesvarbu, kas vyksta aplink ar atsispindi vandenyje, – upė visą laiką ramiai teka. Viskas taip kinta, nuolat kinta, kad kūrėja ir kartu tariamasis kolekcijų herojus jaučiasi sutrikę ir atitrūkę nuo visa žinančios visuomenės, kurioje esama tik labai nedaug tinkamų nuomonių ir atsakymų.

 

Kolekcija, bendradarbiaujant su kitais šiuolaikiniais menininkais, kurta specialiai„Somerset House“ erdvei Londone ir pristatyta ten vykusioje tarptautinėje mados dizaino bienalėje „The International Fashion Showcase“.

 

Projekto partneriai: Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos ambasada Jungtinėje Karalystėje.

 

Atmosferiniame kolekcijos „Blue“ videokūrinyje toliau nuosekliai plėtojama postapokalipsinė estetika, grįsta absurdu, nostalgija, nestabilumu. „Pats ramiausias beviltis mintimis nuklydo į sodą. Sodų bendrijoje, keisčiausių formų ir prasmių periferijoje, vėsioje tyloje, paskendo dideliuose šešėliuose, nebuvo aišku, nei kur tie šešėliai prasideda, nei kur baigiasi.“ Per šviesiai liūdnų atsiminimų filtrą kvestionuojamas dabar jau nykstančio, o anuomet visą Lietuvą apėmusio darinio – kolektyvinių sodų reiškinys ir jo santykis su priverstine šių dienų saviizoliacija ir distancija nuo visuomenės. Autorės kartos žmonių prisiminimuose sodų kultūra išlikusi tik fragmentiškai. Dalis kolekcijos kuriama iš vietinių, perdirbti nebetinkamų tekstilės pramonės atliekų: bendradarbiaujant su UAB „Lonas“, eksperimentuojama su dizainerės Rasos Balaišės kurtos lietuviškos čiužinių tekstilės kolekcijos likučiais.

 

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba.

 

Mildos Skukauskaitės kūrinio fragmentas

Milda  Skukauskaitė | Dekonstrukcija: balansas tarp griovimo ir kūrybos

 

Identifikavus aktualią ekologinę problemą – drabužių parduotuvėse po kiekvienos kolekcijos pristatymo reklaminiai tentai išmetami – sukurta viršutinių drabužių kolekcija panaudojus „tekstilės teršalus“.

 

Kolekcija kurta atlikus dekonstrukcijos metodų tyrimą magistro teoriniame darbe „Dekonstrukcija: balansas tarp griovimo ir kūrybos“. Šio darbo išvadomis remiantis atrastas individualus kūrybos metodas – įprasti ir mums jau nebepastebimi reklaminių tentų vaizdai perkuriami ir dekonstruojami, suteikiant jiems netikėtas ir naujas reikšmes. Įprasti modelių veidai ir siluetai „koliažuojami“  – taip sukuriama intriga ir naujas pasakojimas kiekvienam rūbui. Kolekcija iš „atliekų“ skirta  jaunatviškam  miestiečiui  –    su  lengva  ironija,  sarkazmu, tačiau kartu ir atsakomybe sprendžiant aplinkos ir ekologines problemas.

Arsenalo g. 3A, LT-01100 Vilnius
Tel. +370 5 262 8080, +370 5 212 1813
El. p. tddm@lndm.lt
Muziejus pritaikytas asmenims, turintiems judėjimo sutrikimų