Daiktų pasaulio vizionierius. Felikso Daukanto kūryba

2021 kovo 30 d. – gegužės 16 d.

Feliksas Daukantas. Vilniaus centrinio pašto piktogramos. 1969. © Gabrielė Naprušienė

Feliksas Daukantas (1915–1995) – profesionalaus Lietuvos dizaino edukacijos pradininkas, teoretikas ir modernaus dizaino kūrėjas. Jo idėjos, suformuotos dar prieš 60 metų, reikšmingai paveikė Lietuvos dizainą. Jis buvo mąstytojas ir praktikas, turėjęs ryškią daiktų pasaulio viziją, kuria dalinosi viešojoje erdvėje bei akademinėje aplinkoje – jo įsteigtoje Vilniaus dailės akademijos Dizaino katedroje.

 

F. Daukantas svajojo apie tobulą visuomenę, kurios harmoningus santykius atspindėtų išmintingai sutvarkyta aplinka. Jo utopiniame mieste, kur visi daiktai tarnauja žmogui, gyventi būtų paprasta ir patogu: į būstą atvykę naujakuriai jau rastų būtiniausią įrangą ir tarpusavyje derančius interjero elementus, racionaliai suplanuotos gatvės prie reikiamo objekto vestų trumpiausiu keliu, simboliniai ženklai ir tinkamai sureguliuotos reklamų šviesos net naktį padėtų susigaudyti aplinkoje, o judėjimo laisvę skatintų nemokamas viešasis transportas, kurį Daukantas dar 7 dešimtmetyje spaudoje ne kartą siūlė padaryti nemokamą. Net konditerijos gamyboje ieškojo būdų torto puošybą sukomponuoti taip, kad ši patenkintų kiekvieno smaguriautojo skonį.

 

Dizainerio formuota vientisa aplinkos daiktų sistema buvo sunkiai įgyvendinama, tad didelė dalis jo idėjų liko projektuose, eskizuose, dešimtyse straipsnių, publikuotų to meto spaudoje. Visa ši medžiaga, surinkta iš įvairių institucijų ir privačių kolekcijų bei papildyta autentiškomis autoriaus mintimis, sugulė į šią parodą. Joje siekta išryškinti teoretiko konstruotus dizaino principus bei pristatyti jo sukurtus darbus, kurių dalis yra išlikusi tik nuotraukose. Daukanto kūrybos visuma eksponuojama pirmąkart – tai ne tik daugeliui gerai pažįstamos dizainerio daiktinės kūrybos sritys (juvelyrika, odos ir metalo gaminiai), bet ir iki šiol plačiosios visuomenės dar neatrasti šio autoriaus dizaino darbai, skulptūra, fotografija, šaržai.

 

 

Projekto partneriai, iniciatyva „Dizaino fondas“ specialiai šiai parodai sukūrė videopasakojimą, kuriame apie profesorių kalba jo bendražygiai bei mokiniai, atskleidžiantys iki šių dienų gyvas F. Daukanto idėjas:

 

 

Parodos kuratorės: Gražina Gurnevičiūtė ir Živilė Intaitė.

 

Parodos architektas Justinas Dūdėnas.

 

Parodos grafikos dizainerė Laura Grigaliūnaitė.

 

Renkant parodos medžiagą konsultavo dr. Karolina Jakaitė.

 

Parodos partneriai: VšĮ „Dizaino fondas“, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Vilniaus dailės akademija.

 

Projektą finansuoja

 

 

Lauksime muziejuje lankytojų, kurie pasiruošę nuolat dėvėti apsauginę kaukę, išlaikyti ne mažesnį nei 2 metrų atstumą nuo kitų asmenų, atkreips dėmesį į ant grindų esančias informacines linijas, atsižvelgs į muziejaus darbuotojų prašymus, laikysis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. Taip pat, esant galimybei, už muziejaus bilietą ir kitas paslaugas atsiskaitys banko kortele.

 

Lankytojų patogumui ir siekiant išvengti susibūrimų, kviečiame iš anksto registruotis el. p. tddm@lndm.lt arba tel. 8 5 262 8080, 8 5 212 1813, atvykus bilietai parduodami kasoje, taip pat iš anksto bilietus galima įsigyti ir internetu Tiketa.lt

 

Arsenalo g. 3A, LT-01100 Vilnius
Tel. (8 5) 262 8080, (8 5) 212 1813
El. p. tddm@lndm.lt
Muziejus pritaikytas asmenims, turintiems judėjimo sutrikimų