Česlovas Janušas (1907–1993). Prie upių, ežerų ir jūrų. Tapybos paroda iš Sauliaus Janušo (JAV) depozito

2017 m. liepos 11–rugpjūčio 31 d.

Česlovas Janušas. Mėnesiena pajūryje. Apie 1957

Česlovo Janušo (1907–1993) tapybos parodoje „Prie upių, ežerų ir jūrų“ rodomi vieno populiariausių tarpukario Lietuvoje ir lietuvių išeivijoje tapytojo marinisto aliejiniai paveikslai ir akvarelės iš kolekcijos, kurią 2010 m. Lietuvos dailės muziejui dviems dešimtmečiams deponavo Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenantis tapytojo sūnus ir kolekcijos savininkas Saulius Janušas.

 

Parodoje vyrauja  peizažai. Visi darbai  buvo sukurti po 1950 m. Lietuvos vaizdai yra tėvynės prisiminimų paveikslai, nutapyti iš atminties ar eskizų. Šiaurės Amerikos peizažai buvo nutapyti Niujorko, Masačusetso, Naujojo Hampšyro, Konektikuto, Meino ir kitose valstijose – gyvendamas JAV, Č. Janušas daug keliavo po šalį.

 

Č. Janušas mėgo įdomesnio apšvietimo ir įvairesnių nuotaikų galimybes atveriančius vakaro, ūkanotos dienos, žiemos, rudens vaizdus, audringą ar prieš naktį nurimusią jūrą, saulėlydžio, saulėtekio, mėnesienos, mėnulio patekėjimo virš jūros momentus, paveiksluose meistriškai perteikdamas  erdvės įspūdį, šviesos niuansus, faktūrų žaismą.

 

Nors tapytojo kūriniuose vyrauja realistinis žvilgsnis į gamtą, jie nestokoja idealizacijos, romantiško atspalvio. Dailininkas teigė: „Nieko tikresnio mene iki šiol aš neradau, tik tiesą – realizme. Meninis realizmas atkyla į mus iš amžių, nėra miręs jisai ir mūsų dienom. Dailės meno kūrėjui realizmas teikia daug galimybių išreikšti tai, ką jis pats jaučia ir ką nori kitam pasakyti“. 

L. Rėzos g. 3, LT-93101 Juodkrantė
+370 469 53 323, +370 46 410 412
pamario.galerija@lndm.lt